Dossier

“Enveri përzihej me lloj-lloj horrash e femra imorale, 4 herë u sëmur”

Në përvjetorin e katërt të ikjes nga jeta të historianit, studiuesit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur Agim Musta,  (24 Korrik 2019), ish – i burgosur politik, vajzat e tij Elizabeta dhe Suela, i dhanë të drejtën e ekskluzivitetin për...

Vdiq apo e eliminuan?/ Dëshmitë e shoqeve të qelisë së bashkëshortes së Mehmet Shehut

E dënuar me procesin e fundgushtit të vitit 1983 me 25 vite heqje lirie, Fiqirete Shehu, gruaja e ish-kryeministrit Mehmet Shehu, ndërroi jetë në burgun e Zejmenit në shtator të vitit ’88. Si gjithnjë në raste të tilla komanda...

Legjioni i huaj midis historisë dhe legjendës

Në të kaluarën, dikush hynte shpesh në Legjionin e Huaj Francez vetëm për t'u zhdukur nga qarkullimi pa lënë gjurmë. Kur ka lindur ajo? Dhe pse? Më 10 mars 1831 u themelua Legjioni i të Huajve. Edhe sot thuhet se...

Historia e 14 infermiereve amerikane, që u shpëtuan në Shqipëri

Partizanët gjatë periudhës në fillim të Luftës së Dytë Botërore pak kohë pasi gjermanët kishin hyrë në territorin e Shqipërisë arritën që t’i shpëtonin jetën një ekuipazhi amerikan dhe t’i mbronin nga nazistët. Historiani Pëllumb Xhufi, nga Karaburuni tregoi për...

78 vjet nga hedhja e bombës së parë atomike në Hiroshima

Më 6 gusht të vitit 1945 gjatë Luftës së Dytë Botërore është hedhur bomba e parë atomike mbi qytetin e Hiroshimës në Japoni, e cila është pasuar nga një tjetër më 9 gusht në Nagasaki. Bomba “Little Boy” është hedhur...

Refleksionet e studiuesit të njohur rus: Pse Shqipëria tradhtoi Bashkimin Sovjetik

Plot 55 vjet më parë, autoritetet shqiptare njoftuan tërheqjen e tyre nga Organizata e Traktatit të Varshavës. Arsyeja zyrtare ishte hyrja e trupave në një vend tjetër anëtar të bllokut socialist, Çekosllovaki. Megjithatë, në fakt, shqiptarët e kanë ndërprerë...

“Misteri i vdekjes së Islam Kullës, i biri gjeti familjen pas 40 vitesh”

Që nga dita kur u arratiset Islami prindërit, motrat, farefisi humbin lidhjet me të, duke jetuar me vite të tëra në ankth, pa ditur gjë, është apo nuk është gjallë Islami?! Në fund të vitit 1975, kur morën lajmin e...

Kalvari i Zenel bej Limajës pas një firme të Enver Hoxhës

Bajram Canameti Zenel beg Limaja është njëri nga ata patriotët që u bë theror prej ideve të tij liridashëse dhe veprimtarisë patriotike që shoqëron këto ide. Është kjo një arsye e errët dhe e ndërtuar djallëzisht nga organet e pushtetit...

Kush i ndryshoi të brendshmet e Henry VIII?

Në kohën e Henrikut VIII, shkuarja në tualet ishte mjaft e ndërlikuar dhe mbretit i duhej një asistent. Ky ishte ai dhe cili ishte saktësisht funksioni i tij. Në vitet kur shkuarja në banjë ishte një çështje e ndërlikuar (nuk...

Lufta Civile Spanjolle: pse konsiderohet si “paraprirja” e Luftës së Dytë Botërore

Testet teknike të një lufte botërore: në vitin 1936 shpërtheu lufta civile në Spanjë midis republikanëve dhe nacionalistëve të Francisco Frankos. Nga shlyerja e llogarive në shtratin e provës së Luftës së Dytë Botërore. Në një ditë të nxehtë vere...

Të fundit

Ballkani mposhtet minimalisht në Çeki nga Plzen, paraqitje dinjitoze nga suharekasit

Ballkani i pafat në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Conference League. Skuadra nga Suhareka u mund minimalisht...

Spektakël në Holandë mes Ajax dhe Marseille, AEK ”shokon” Brightonin në shtëpi

Shumë gola për një pikë në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdamit, me Ajaxin dhe Marseillën që ndanë nga një pikë falë barazimit spektakolar 3-3....

Biden do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare SHBA, Jake Sullivan, tha në një konferencë për shtyp, se Presidenti Joe Biden, do njoftojë Zelensky një paketë të re...

Duheshin 84 vota, Kuvendi shtyn rritjen e pagave për Kushtetuesen

Kuvendi nuk mundi të miratonte as këtë të enjte ligjin për Gjykatën Kushtetuese që parashikon rritjen e pagave për anëtarët e saj. Kjo për...

Ekzekutohet një 33-vjeçar në Shkodër, të dhënat e parae

Shkodër/Informacion paraprak   Rreth orës 21.48, në fshatin Hot i Ri, në rrethana ende të paqarta është vrarë me armë zjarri shtetasi V.F, rreth 33 vjeç,...