Dossier

A do bashkëpunonte Kasmi me gjermanët, si “deutsche culture”?

Shumë studiues por edhe një masa jo e vogël e  njerëzve arsyetojnë ngjarjet e Luftës së Dytë Botërore me logjikën e sotme. Por nëse është kështu a mund të ishin bashkëpunëtorë këta gjatë asaj lufte. Këtë pyetje i bëri...

Kasmi: Mehdi Frashëri bashkëpunëtor, jo tradhëtar

Mehdi Frashëri është kryeministri i 14-të në historinë e shtetit shqiptar. Ai është padyshim një nga personalitetet më të larta të politikës dhe kulturës shqiptare dhe me kontribut të jashtëzakonshëm në formimin e shtetit shqiptar. Gjatë pushtimit gjerman Mehdi...

Ata që bashkëpunuan me gjermanët, a ishin tradhëtarë?

A kishte shqiptarë që bashkëpunuan me gjermanët? A ishin ata tradhtarë? Këto janë dy pyetjet më të diskutueshme të kohëve të fundit mes historianëve. Edhe gjatë emisionit HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU u bë kjo pyetje studiuesit Marenglen Kasmi....

Ekskluzive/Urdhri i Hitlerit për uzinën e Benzit: Më prodhoni një makinë t’ia dhuroj mbretit Ahmet Zogu për dasmën (Dokumenti)

Opinioni shqiptar është njohur vitet  e fundit se një nga dhuruarat më të veçanta në dasmën e Ahmet Zogut me Geraldina Apony ishte Benzi mercdez fuori seri që kancelari Adolf Hitler ia dhuroi atij. Ishte një benz vërtetë i...

Kasmi: Çfarë tha Hitleri  për të bërë në Shqipëri

Adolf Hitler i mori me radhë të gjitha kombet. Nga Anglia, Rusia, Franca, Danimarka, Norvegjia e Suedia ai nuk la pa u marrë as me kombet e vegjël dhe në jug të Evropës. Radha duket se i ka ardhur...

Kasmi: Plani i Hitlerit për Shqipërinë e madhe

Adolf Hitler ka patur një projekt për bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare. Këtë e vërteton studiuesi Marenglen Kasmi gjatë emisionit HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU.  -Ja, kjo ishte Shqipëria që Adolf Hitler por a kishte një projekt Fyhreri...

Akuza e fortë e Marenglen Kasmit: Turp që ka historianë që adhurojnë Adolf Hitler

Si e trajton historiografia shqiptare figurën e Adolf Hitlerit, atij që cilësohet personazhi më gjakatar që ka nxjerrë historia botërore? Për Marenglen Kasmin është për t’u çuditur që ka një sjellje dhe  përshkrim pozitiv për disa studiues ndaj figurës...

Dokumenti/Historia e elbasanlliut që kishte emrin Hitler. Ja ndryshuan në 1948

Pavarësisht se AdoffHitler ishte dhe mbetet figura më negative e historisë moderne, ai ka patur adhuruesit e vet edhe pas luftës. Madje kjo edhe në Shqipërinë tonë. Është  vërtetuar që në Elbasan një person kishte emrin Hitler. Kjo vërtetohet...

Nga çfarë përbëhej ushtria gjermane? Përgjigjet Kasmi

Shpesh shkaktojnë habi fotografitë e ushtrisë gjermane gjatë pushtimit në Shqipëri. Shpesh ushtarët nuk duken fare si gjermanë por me pamje të kombësive të tjera. Kësaj pyetje jep përgjigje MarenglenKasmi  gjatë emisionit HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU. Sipas tij...

Marenglen Kasmi: Bilanci, sa ushtarë gjermanë u vranë në Shqipëri

Për herë të parë bëhet një bilanc real se sa ushtarakë gjermanë erdhën në Shqipëri dhe sa të tillë  u vranë. Sipas studiuesit MarenglenKasmi gjatë emisionit HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU, në tokën tonë erdhën 36.500 ushtarakë dhe u...

Të fundit

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja,...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...