Fjala Jone

10 pikëpyetje të dosjes “McGonigal dhe Shqipëria”

Nga ROLAND QAFOKU Mallkimi i qeverive shqiptare pas vitit 1990 kanë qenë ngjarjet e paparashikuara. Ndër to renditen tragjeditë natyrore, por veçanërisht skandalet e rënda, lëvizjet politike dhe ngjarje të rënda kriminale, prej të cilave kryeministrat ose janë larguar nga...

Skenari propagandistik i foltores

Nga Besart Logu Shpallja non grata ishte një kambanë alarmi që paralajmëronte fillimin e fundit të karrierës politike të liderit historik të PD. Sali Berisha nuk u tërhoq por zgjodhi ti qëndronte përballë akuzës për korrupsion domethënës dhe minues demokracie. Si një...

Intervista e zbardhur e Ismail Kadaresë

“Shoku Enver, më jepni një mundësi të dytë të fus në kurth Kadarenë”. Letra bombë në arkiva e kompozitores së njohur. Shekullofsh gjeni! Nga ROLAND QAFOKU Sot gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare ka ditëlindjen. Mbush 87 vjeç dhe unë i...

Retrospektiva/ Po kalon 001

Esse nga Frrok Çupi Daleni burra, daleni more! Ndaluni se pasha bukën ua ndezëm dritat e ua vumë buritë në veshë. U ndezën drita të kuqe makinash zemërake dhe u egërsuan si në teatër fytyra policësh. Jemi në Bulevardin “Dëshmorët e...

Fundi dramatik i eksperimenteve sociale me njerëz realë

Nga LeonardVeizi Ndodh rëndom që ato të cilat ne i cilësojmë si “eksperimente sociale” përfundojnë me pasoja, ndonjëherë të pariparueshme. Kjo nuk ka të bëjë me atë që transmetohet përmes televizioneve në publik, por për eksperimente që janë mbajtur fshehtazi...

Koka në Tiranë, trupi në Janinë

Nga Roland Qafoku Napoleon Bonaparti dhe Ali Pashë Tepelena rrinë si tigri me luanin. Me këto fjalë shkrimtari i madh francez Victor Hugo e ngriti në zenith figurën e shqiptarit bashkëkohës të jetës së vet. Si sot më 24 janar...

Të fundit

Milaim Zeka bën thirrjen e fortë për drejtësinë: Të arrestohet Sali Berisha

Analisti Milaim Zeka thotë se në Shqipëri nuk ka drejtësi, madje nuk ka ekzistuar. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Gjithmonë një hap para, SIGAL UNIQA mbyll vitin 2022 në krye të Tregut të Sigurimeve

Të ofrosh produktet më të mira, të jesh pranë klientëve kur ata kanë nevojë, të respektosh çdo kontratë konform ligjit, pagesat e drejtpërdrejta të...

Ja shenjat më fatlume të horoskopit për muajin shkurt

Dashi Shkurti ka të bëjë me kënaqësinë. Kjo tregon se pavarësisht nga ndjenjat tuaja për ditën e Shën Valentinit, dashuria rrjedh këtë muaj, yjet tregojnë...

Gjiknuri i ftuar në Kongresin amerikan/ Takim me kongresmenin Robert Adelholt

Sekretari i Përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri ndodhet në  Washington i ftuar për të marrë pjesë në Kongresin Amerikan për të folur në forumin...

“Jemi në shok” flet babai i pilotit të avionit që u rrëzua në Greqi: Ditën e fundit më..

Babai i nënkolonelit Michael Turoutsikas, njërit nga pilotët e avionit luftarak “Phantom F-4” që u rrëzua dje në detin Jon, është i shkatërruar. Babai i bashkëpilotit heroik...