Fjala Jone

Opozita në duart e Ilir Metës

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU I vetmi justifikim i fortë dhe i besueshëm për mungesën e Ilir Metës në protestën e 20 shkurtit do të ishte një takim i tij në zyrën ovale të Shtëpisë së...

Çakalli që sot tronditi Tiranën…

Nga Lutfi Dervishi Në qendër të Tiranës, kryeqytet i njohur botërisht për kafenetë, sot e shtunë 24 shkurt 2024, një klient i pazakontë u pa të bënte xhiron e mëngjesit në barin afër Teatrit të Operas dhe Baletit. (TOB) Nuk ishte...

Ata që kanë kodet e parave takuan Dumanin, Sadushin e Metanin

Nga Lorenc Vangjeli Ish-apartamenti i plazhit që ishte projektuar t’i shërbente një ish-kryeprokurori kur të vishte rrobat e banjos, është sekuestruar dhe u kthye në qendër sociale për të rinjtë. Një tjetër ndërtim masiv luksoz, po mbi det, do të...

Urdhri i Ismail Qemalit për gjuhën shqipe që duhet të zbatohet edhe pas 111 vjetësh

Nga ROLAND QAFOKU Ky është urdhri i kryeministrit Ismail Qemal Vlora në gusht tw vitit 1913, sipas të cilit çdo nëpunës i administratës do t’i nënshtrohej provimit të gjuhës shqipe. Sot në ditën e gjuhës amtare po veçoj një pjesë nga...

Protesta e opozitës/ Nis me zhurmë, përfundon me asgjë

Opozita mbajti dje protestë para kryeministrisë ku për rreth dy orë folën disa deputetë të PD-së, ndërsa pjesën më të madhe të fjalimit e zaptoi Sali Berisha, i cili me trup ishte në shtëpi, por virtualisht në shesh. Pjesëmarrja...

Të gjitha pritshmëritë e protestës së 20 shkurtit

Protesta e 20 shkurtit që besohet se do të jetë ngjarja më e madhe që ka prodhuar PD që pas përfshirjes në krizë. Sa mbështetje reale ka PD, opozita dhe Sali Berisha? A është e unifikuar PD, apo me...

Kur Shqipëria tronditet nga vizitat e amerikanëve

Nga Leonard Veizi   -Për dy kasnecë të Mbretit Blu u trondit mbretëria, - do të shkruante në dramën e tij Fadil Kraja, që teatri “Migjeni” i Shkodrës e ngjiti në skenë nën titullin “Gjaku i arbërit”. Sot do t’i jepja një...

Të ka ardhë armiku n’derë, o Sali!

Nga Frrok Çupi Nuk ka ma keq e ma zi në këtë jetë se kjo që po i ndodh këtij malësori tribal Nuk ka si e gjen burri veten ma në hall se me i kalue armiku nëpër oborr! A me...

Nxitimi për të mos e ‘përzier’ Blinken në politikën e brendshme

Nga Mero Baze Vizita e sekretarit të Shtetit Antony Blinken në Shqipëri, ka kompleksuar aktorët politik në Tiranë, të cilët po flasin me një gjuhë të drunjtë rreth “misionit ndërkombëtar” të kësaj vizite, që është “larg problemeve të politikës së...

Nesër 15, Blinken në Tiranë, disa shqiptarë do ta mundin Amerikën!

Nga Frrok Çupi Këta që po tentojnë të ‘mposhtin Amerikën’, nuk e kanë për gjë shtetin dhe qeverinë shqiptare. Në fakt nuk e kanë për gjë as vlerat e kombit. Me ardhjen e sekretarit të shtetit, Antony Blinken, këtyre u...

Të fundit

Lufta dhe paqja: këto fjalë janë të ndaluara sot në Rusi

Nëna ime gërsheton rrjeta kamuflimi për ushtarët dhe kur përpiqemi të flasim për atë që po ndodh në Ukrainë,...

Nxjerrja nga qarkullimi i dinarit serb/ Opozita kritika Kurtit: E bëri temë në dialog!

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti, kritikon kryeministrin, Albin Kurti, se rregulloren e BQK-së që ndalon përdorimin e dinarit për...

28-29 shkurt/ Tirana mikëpritëse e 2 samiteve, Volodymyr Zelensky mirënjohës Shqipërisë

Për herë të parë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të vizitojë Shqipërinë, ndërsa Ukraina ndodhet në luftë me Rusinë që prej shkurtit 2022. Tirana...

Opozita në duart e Ilir Metës

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU I vetmi justifikim i fortë dhe i besueshëm për mungesën e Ilir Metës në protestën e...