Fjala Jone

Pistoleta që shkaktoi Luftën e Parë Botërore

Nga ROLAND QAFOKU Kjo është pistoleta orgjinale gjysmëautomatike që vrau Arqidukën Franz Ferdinand të Perandorisë Austro-Hungareze dhe bashkëshorten e tij dukeshën Sophie më 28 qershor 1914. Ngjarja e rëndë që ndodhi në Sarajevë të Bosnjes ishte pikërisht ajo që shërbeu si...

Lulëzimi i agroturizmit, shqiptarët i vërsulen mishit

Nga Leonard Veizi Në tërësinë tonë, në ditën e pushimit, na duhet të gjejmë një lokal të mirë e të lirë, që të hamë një drekë shëmbullore me të cilën të plotësojmë dhe defiçitet e javës. Ata që kanë më...

Opozita shndërrohet në rrezik publik kur kalon në aventurizëm

Nga Plator Nesturi Dy ditë më pas do të ketë një protestë dhe sa herë që në sfond kemi evente të tillë përplasjeje, politika xixëllon gurët e strallit për ti vënë zjarr situatës. Që prej dy ditësh, aleatët Berisha- Meta...

Një burrë dhe një grua qajnë për Gridën

Nga Frrok Çupi Ndodh për herë të parë në etnografinë e kombit tonë, madje edhe të kombeve fqinj të bardhë. Në zonën gjeografike nga vjen burri që qau për Gridën, burrat qajnë burrat, por jo gratë- nuk ndodh kurrë. Në...

Dashuri deri në vdekje për gjuhën

Letër e Rexhep Qosjes për Zija Çelën   I dashur Zija, Gëzuar çmimin me të cilin të nderoi Shoqata që ka një emër shumë të bukur dhe historikisht shumë të rëndësishëm: që ka emrin “Teuta”. Dëshiroj të jetosh edhe shumë vjet, të kesh...

Tensionet në Kosovë, Rama i kërkon Kurtit që të dëgjojë aleatët

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për zhvillimet e fundit në Veri të Kosovë pas largimit të Listës Serbe nga institucionet vendase si dhe qëndrimet e mbajtura nga Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç. Rama shprehet se mbështet thirrjet e SHBA-së...

Primaret në Tiranë, 7 kandidatë në luftë për veten

Tirana mbetet epiqendra e Primareve në PD, ku shtatë kandidatë pritet të garojnë mes tyre brenda partisë, ku më i votuari do të jetë përballë Erion Veliajt në zgjedhjet e 14 majit. Gjithashtu edhe në bashkitë e tjera kanë...

Këlliçi,Bogdani,Alimehmeti,Kalaja/ Portretet e 4 kandidatëve për të kuptuar kush fiton  

Nga ROLAND QAFOKU Më 4 dhjetor pritet të mbahet një nga garat më interesante në historinë e Partisë Demokratike. Belind Këlliçi, Gerti Bogdani, Ilir Alimehmeti dhe Ardiana Kalaja do garojnë për primaret brenda partisë dhe më pas fituesi do shkojë...

Të qënurit sarkastik: shenjë inteligjence apo ofenduese

Nga Rudina Koromani, Psikologe Klinike  “Mund të ta shpjegoj por nuk mund ta kuptoj për ty” - kjo është një shprehje sarkastike e mirëfilltë. Çfarë është sarkazma? Sarkazma përdor fjalë që nënkuptojnë të kundërtën e asaj që duan të themi, veçanërisht për...

Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...