Fjala Jone

Mos e bëj o trim…!

Nga Plator Nesturi Që shqiptarët janë kokëfortë dhe i shkojnë drejt pa llogarit pasojat kjo nuk është diçka e re. Por që me kaq kokëfortësi të veprojnë edhe politikanë që janë prej 30 vitesh karrierë e që duhet të quhen...

Ashtu, ashtu!, Rusia do të jetë këtu

Nga Frrok Çupi Shprehjen ‘ashtu, ashtu!’, e mora nga e folura e shqiptarëve të Kosovës. Më duket më e shkurtër dhe gati aforizëm, krahasuar me të folmen në Tiranë, ku mund ta thuash fjalë për fjalë ‘sido që të ndodhë,...

10 përfitime dhe 10 dyshime për projektin e Portit të Durrësit

Vera e re në fuçinë e vjetër 2.1 miliardë Euro investim në 800 mijë metra katrorë në portin aktual të Durrësit. Për 7 vjet ndërtohet porti i ri në Porto Romano dhe për 20 vjet ndërtohet “Marina dhe Jahtet e...

Letërsia, ringu i rëndë ku ndeshen peshat e lehta

Nga Leonard Veizi Tetori është muaji i letërsisë, nëntori muaji i panairit të librit. Hajde ç’vete hajde. Luks i madh për botën shqiptare të letrave. Dy muaj ku letërsia dhe letrarët ngrihen lart, në majën e Olimpit, e për të...

Lasgushi, ose poeti “Se dashuronte dashuria”

Nga Roland Qafoku Pse Lasgush Poradeci është gjallë?! Po përse ne e dimë që ka vdekur? Përse nuk kemi folur për të? Ishte ora e mësimit të letërsisë në vitin 1986 kur i bëra pyetjet naive zyshës së letërsisë Fortunata...

Albin Kurti, ky pasues i Demaçit të Rambujesë

Ermal Mulosmani Ismail Kadare në esenë e tij “Mbi krimin në Ballkan”, ka një kapitull mjaft mbresëlënës që i kushtohet Marrëveshjes së Rambujesë dhe ngjarjeve që po zhvilloheshin në Paris në Shkurtin e vitit 99. Kadare e titullon atë kapitull...

“Në emër të Atit, Birit dhe Shpirtit të Shenjtë”

Nga Lorenc Vangjeli Një zbulim i fundit ka çmendur botën akademike duke afruar një shans të ri për të rishkruar në një mënyrë tjetër, në mos gjithë historinë e njerëzimit, një pjesë të asaj që dihet deri më sot. Diku...

Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...