Kosova

​Albin Kurti kërkon caktimin e seancës për votimin e qeverisë së re

Kandidati për kryeministër në Kosovë ka kërkuar seancë plenare për votimin e qeverisë së re. Pritet që kryesia e kuvendit të mblidhet ditën e premte me në orën 9:00 në sallën C 301. “Kërkesa e kandidatit për Kryeministër, z. Albin Kurti,...

Përfaqësuesi i BE sulmon ashpër SHBA nga Prishtina, por nuk jep asnjë garanci për Kosovën

Josep Borrell ka mbërritur në Prishtinë për vizitën e tij të parë zyrtare si përfaqësues i lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme. Ai u prit në takim nga presidenti Hashim Thaçi, me të cilin ka biseduar për...

Takimi me Borellin, Kurti: Dialogu me Beogradin duhet të rivlerësohet

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se në takimin që patën sot me përfaqësuesin e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka deklaruar se dialogu Prishtinë – Beograd duhet të rishikohet. Kurti ka...

Shkon në katër numri i viktimave nga gripi A

Dy persona që ishin prekur nga gripi ‘Influenca A’, raportohet se kanë humbur jetën në pavijonin infektivë në Kosovë, duke ecur në katër numrin e viktimave. Lajmi konfirmohet edhe nga mjeku i spitalit QKUK, Valbon Krasniqi. “Brenda 24-orëve kanë ndërruar...

Haradinaj: Policët e Ramës më kanë detyruar të paguaj para në kufi

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi Tiranën zyrtare se e ka detyruar të paguajë tarifa rrugore edhe gjatë vizitave të tij zyrtare. Në një intervistë dhënë të martën në televizionit T7 në Prishtinë, ai tha se autokolona e...

Borrell: Arsyeja e vizitës në Kosovë e Serbi, rinisja e dialogut

Josep Borrell, i cili është shefi për Politikën e Jashtme në Bashkimin Evropian, nesër viziton Kosovën. Ai ka thënë se Ballkani Perëndimor është prioritet i tij për sa kohë do të jetë në pozicionin që mban. Borrell ka bërë me dije...

Spanja sërish kundër Kosovës, paralajmëron bojkot në Samitin e Zagrebit

Zyrtarët spanjollë i kanë paralajmëruar organizatorët e  Samitin e Zagrebit se nuk do të marrin pjesë në takimin nëse Kosova ka të njëjtat pozita të barabartë me vendet tjera të Ballkanit Perëndimor. Po sipas burimeve, diplomatët e vendeve tjera të...

Prizren/ Sulmoi policët me eksploziv, ja kush janë autori dhe viktima

Policia e Kosovës ka vijuar të nxjerrë të dhëna në lidhje me sulmin e paprecedentë që ka ndodhur ndaj një skuadre policore mbrëmë në Zhur të Prizrenit. Është bërë publike fotoja e autorit të dyshuar të ngjarjes dhe e...

Vrasja e policit në Zhur, sulmi i njëjtë si në Italinë e viteve ’70!

Ngjarja e rëndë që tronditi Kosovën mbrëmjen e djeshme ka sjellë detaje të frikshme për grupin e hetimit. Sipas të dhënave, punonjësi i policisë anti-drogë Sami Thaçi bashkë me dy kolegë të tij kanë patur informacion se në shtëpinë...

Ja kush polici që mbeti i vdekur gjatë operacionit në Prizren

Një polic i vdekur dhe dy të tjerë të plagosur është bilanci tragjik i një shpërthimi në Zhur të Prizrenit dje në mbrëmje. Polici që mbeti i vrarë gjatë një operacioni policor në fshatin Zhur të Prizrenit është Sami Thaqi. Ndërkohë...

Të fundit

Jehonë botërore që Putin testoi vaksinën te vajza e vet

Lajmi i bujshëm i ditës së sotme ishte se Rusia do të miratojë së shpejti një vaksinë anti COVID-19...

Kastrohet ariu i egër pasi iu afrua një vajze më shumë se ç’duhet (VIDEO)

Ka një zemërim nga qytetarët në Meksikë pasi një ari i zi i parë në video teksa afrohej tek një vizitor në një park...

Më 12 dhe 14 gusht Tirana pa drita, ja zonat dhe oraret

Në datën 12 dhe 14 gusht në disa zona në Tiranë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas OSHEE-së kjo do të ndodhë për...

Pamjet me dron, ja pasojat e shpërthimit katastrofal në Bejrut (VIDEO)

Shpërthimi i madh që goditi portin e Bejrutit dhe rrethinat e saj një javë më parë ka lënë zonën si në një shtet të...

Politika në Kosovë s’gjen qetësi, sërish përplasje brenda koalicionit qeverisës

Marrëdhëniet ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë u dukën të lëkundura që pas rifillimit të bisedimeve me Serbinë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Aleanca...