Kulturë

“Mënyrat e fotografimit”, artisti italian hap sezonin tek “Marubi”

Ekspozita “Një skedar apo ndoshta dy – Mënyrat e Fotografimit” e artistit Armin Linke, kuruar nga Matteo Balduzzi hapi sezonin artistik në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi” në Shkodër. Muzeu i Fotografisë Bashkëkohore i Milano-Cinisello Balsamo-s dhe Muzeu Kombëtar i...

Dy vjet nga ikja e Rexhep Çelikut, Lili Cingu e përkujton me album fotosh

“Legjenda e valles Rexhep Çeliku jeton kudo në zemrat tona..”. Kështu do të shprehej në faqen e saj në Facebook, valltarja e njohur e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve, Lili Cingu, pikërisht në dy vjetorin e ndarjes nga jeta...

Si u frikësua në palcë Nexhmije Hoxha pas rrëzmit të bustit të Enverit

Tri telefonata nga Tirana. Ndërkohë, unë ndihesha disi e izoluar nga ato që po ndodhnin në Tiranë. Por të nesërmen, paradreke, më kërkoi në telefon Ramiz Alia dhe u interesua sesi ishim rregulluar. E falënderova, por nuk e zgjata...

Foto/ Si u shpall Shqipëria ‘Republikë’ para 74-vitesh

Dalin fotot e Asamblesë Kushtetuese të dalë nga zgjedhjet e dhjetorit 1945, e cila shpalli Shqipërinë “Republikë” dhe vetë u shndërrua në Kuvend Popullor. Foto datojnë në 11 janar të vitit 1946, plot 74 vite më parë. Foto janë...

Foto/ Pamjet optimiste të Tiranës

Përndryshe mund të quhen dhe pamje optimiste nga Tirana. Më së shumti kemi predispozitën për të pasur një sens kritik ndaj vendit ku jetojmë. Dhe hera-herës kalojmë në fyerje e sharje, a thua se jemi marsianë e jeta në Tokë...

Një jete në skenë, Robert Ndrenika në 78-vjetorin e lindjes

Ai është aktori tejet i dashur për të gjithë brezat. Askush s’i harron batutat e tij në teatër apo filma, dy botë që nuk i ndau kurrë. Mjeshtëria e jashtëzakonshme në interpretimin e personazheve i ka gdhendur ata në...

‘The Guardian’ vlerëson veprën e Kadaresë

“The Guardian” i ka kushtuar një artikull veprës autobiografike të Ismail Karadesë, Kukulla. Në romanin Kukulla flitet për jetën e shkrimtarit që nga fëmijëria ndërsa ndërsa gazeta britanike e ka cilësuar si një kujtim elegant nostalgjik nostalgjik për një...

Berati, mes 10 vendeve në planet me fushën më të fortë të energjisë

Berati, qyteti i një mbi një dritareve, është renditur mes 10 vendeve më të njohura në botë për lidhjen me hyjnoren dhe fushën energjike të lartë. “Behind the Illusion” renditi 10 destinacione të njohura për energjinë e tyre të lartë. ”Ka...

“Oscar” edhe këtë vit mbetet pa prezantues

Edhe këtë vit ceremonia e Oscars do të mbetet pa një prezantues. Vitin e kaluar evenimenti ishte pa një të tillë duke shënuar ceremoninë e parë e cila zhvillohej pa prezantues në historinë e Oscars. Ajo rezultoi një eksperiment i...

Rrëfehet Nexhmije Hoxha: Berisha e përdori Azemin! Ja ç’më bëri PD pas ’90

Nga Nexhmije Hoxha Viti 1991 ka qenë viti më i keq në jetën time politike dhe familjare. Gjatë gjithë këtij viti përjetova situata mjaft të rënda, që na u krijuan nga sulmet, përndjekjet dhe aktet çnjerëzore e antiligjore, që u...

Të fundit

Agron Llakaj fiton betejën me Covid, mesazhi i aktorit nuk duhet humbur

Infektimit të Covid-19 nuk i ka shpëtuar as aktori Agron Llakaj, i cili, së bashku me bashkëshorten, ka luftuar...

Ndryshimet Kushtetuese për Kodin Zgjedhor, mblidhet sot Kuvendi

Pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarëve dhe apelit të presidentit Ilir Meta për të mos i votuar ndryshimet kushtetuese pa ardhur opinioni i Komisionit të Venecias,...

Infektohet me Covid-19 Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka rezultuar pozitive me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Infrastrukturës e cila shkruan...

Dashamir Shehi, kryetar i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, i ftuar sot në “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU”

Dashamir Shehi do jetë i ftuar sot në orën 18:30 në emisionin “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU” në FJALA TV. Kryetar i Lëvizjes për Zhvillim...

U asfiksuan nga gazi në minierë, trupat e viktimave u gjetën në 100 metra thellësi (DETAJET)

Detaje të reja janë zbuluar nga ngjarja tragjike e ndodhur në minierën e Selishtës ku mbetën të vdekur 3 persona, një inxhinier dhe dy...