OP-ED

Operacioni OFL, ca të nënës e ca të njerkës

Nga Elton Qyno Operacioni OFL, më duket një lëvizje tranzitore e qeverisë për të identifikuar me gojën e vetë krimit, të pasurisë së eksponentëve kriminale. Pra krimi duhet të tregojë vetë se çfarë resurse ekonomike ka dhe si i ka...

Brukseli vendos theksin francez në zgjerimin e BE-së

Plani i paraqitur synon të kapërcejë ndarjet brenda Bashkimit Evropian, me dy anëtarët e saj më të fuqishëm, Francën dhe Gjermaninë. Presidenti francez Emanuel Makron e kritikoi ashpër procesin e zgjerimit të BE-së dhe e bllokoi hapjen e bisedimeve të...

Dritëhijet e OFL-së, 10 pyetje themelore për “operacionin me tri germa”

Nga Roland Qafoku Nisja nga puna e Operacionit “Forca e Ligjit” ka bërë që vëmendja e opinionit të zhvendoset këto ditë nga reforma në drejtësi në atë që mund ta quajmë reforma në polici. Policë me përgatitje të veçantë fizike,...

“Ndal, zonë ushtarake”

Nga Leonard Veizi Xhikja, miku im i vjetër, me të cilin fati na ka puqur të jemi dhe në një redaksi pune, më tha të shkonim andej nga Farka, edhe hanim ndonjë vorbë me mish qengji që vlonte n’zjarrt, edhe...

Shumica e “rilindësve” të Piktorit kanë nga 3-4 emra, shumë fe, por thuajse aspak shqiptari!

Nga Kim Mehmeti Ka vite që shqiptaria jeton nga një e keqe deri te grindja e radhës ndërpartiake, me çka u plakëm duke pritur të arrijë e mira e premtuar nga drejtuesit tanë partiak. Kaluan pra dekada qysh se kalendari...

Ironia e fatit, kur të harrojnë për së gjalli e të nderojnë pas vdekjes

Impresione/ Ca fjalë për monodramën “Lopata e Artë” të dramaturgut Ferdinand Hysi Nga Leonard Veizi A e meriton një njeri i cili ka punuar të paktën 40 vjet, një çmim mirënjohjeje për kontributin që i ka dhënë shoqërisë? Me siguri që...

Letërsia shqipe ndodhet në zgrip ekzistencial

Behar Gjoka Krijimi i Qendrës Shqiptare të Studimeve Letrare “Pjetër Budi”, është një sfidë e ndërmarrë, me jo pak mëdyshje. Është një sfidë për të kuptuar se ne kemi nevojë që të komunikojmë pak më ndryshe, kemi nevojë që të...

Pazari që po fal 84 milionë euro te koncensionari i Rinasit

Nga Klodian Tomorri Në verën e vitit 2018, ministrat respektivë të Infrastrukturës dhe Financave, Damian Gjiknuri dhe Arben Ahmetaj lëshuan një urdhër të përbashkët për auditimin ekonomik të koncesionit të Rinasit. Menjëherë pas urdhërit, qeveria shqiptare dhe kompania koncesionare TIA,...

Dejtoni e bëri Bosnje-Hercegovinën të paqeverisshme

Nga  Christian Schwarz-Schilling/Krerët politikë në shtetin e Ballkanit Perëndimor, Bosnje-Hercegovinë dhe në Kroacinë fqinje duhet ta kuptojnë, se politika e tyre nacionaliste-shoviniste ndërkohë refuzohet nga populli. Kështu partia “Bashkësia Demokratike Kroate”, HDZ në zgjedhjet në Bosnje-Hercegovinë në vitin 2018 pësoi...

Pse Rama i tha Peqe, Lepes së Ermalit dhe leksioni i hidhur për Lul Bashën

Nga Lorenc Vangjeli për Fjala.al Premiera e filmit nisi me vonesë. Gjëmime të forta daullesh shoqëruan hyrjen në sallë të aktorëve. Pak më shumë se daullet gjëmoi ankesa e Robert Ndrenikës. Tempulli i gjallë i kinemasë shqiptare u ankua për...

Të fundit

Ndërtimi i godinës së Shërbimit të Transportit Rrugor në Berat/ Rama: Do të mundësojë kushte dinjitoze pune

Kryeministri Edi Rama ka postuar një video nga puna që po bëhet për ndërtimin e godinës së re të...

Basha nuk e futi në listë, reagon Pollo: Mundësitë e ofruara…

Mbrëmë në mesnatë Partia Demokratike, ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 25 prillit. Ndër emrat surprizë të lënë jashtë listave nga...

Kequshqyerja, doktoresha Daka ngre alarmin: Nënat duan të bien nga pesha dhe ndërkohë kanë në krah një fëmijë që ha patatina

Ndërkohë që e gjithë vëmendja është përkushtuar te Covid-19, botën e shqetëson edhe një tjetër problem, kequshqyerja. Sipas profesionistëve të shëndetit, kequshqyerja vijon të...

At Nikolla Marku i uron suksese Taulant Ballës: Gjithmonë keni mbështetjen tonë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në Elbasan, Taulant Balla e ka nisur ditën me fjalët e mira që At Nikollë Marku i ka thënë...

Kaloi nga PS tek PD/ Kastriot Piroli ka qenë i arrestuar në 2015, PD e akuzonte në 2017 si subjekt dekriminalizimi

Partia Demokratike e ka vendosur dje të katërtin në listën e kandidatëve për deputetë të qarkut të Lezhës. Por Kastriot Piroli, tashmë demokrat, dikur...