OP-ED

Ku jemi, çfarë po bëhet dhe ku do të shkojmë në shkurt-marsin e vitit 2020

Nga Spartak Ngjela ekskluzivisht për Fjala.al I Gjendja politike në Shqipëri aktualisht është me konflikte të brendshme, të cilat, siç po shihet, nuk kanë karakter kontradiktor politik. Por, çfarë është? Aspekti i parë që spikat qartë është frika e Presidentit Ilir Meta...

Oeconomicus/ Përse jemi në “listën gri” për pastrimin e parave

Nga Adrian Civici ekskluzivisht për Fjala.al Pastrimi i parave është procesi që konsiston në fshehjen apo devijimin ligjor të fitimeve ose parave që vijnë nga veprimtari të paligjshme me natyrë ilegale, mafioze e kriminale, si: drogë, prostitucion, tregti armësh, para...

Pensionisti – Risk për bankën

Për arsye të mos arsyes, Kontrolli i Lart i Shtetit më vuri ca para në bordero. U gëzova. Thashë. -Do kem ca para xhepi, pa dijeninë e Ezmerkës. Me që ra fjala: -Doni harmoni familjare? Dorzoni tek gruaja paratë?! Neise. Kur vajta...

“Armiku pas porte”

Nga Leonard Veizi “Armiku pas porte”. Po citoj titullin e një filmi fortë të njohur hollivudian për të thënë se tanimë, armikun e vërtetë, jo me kallashnikov në duar e granata të lidhura rreth mesit, e kemi vërtet pas porte....

Çështja “Meta” tashmë është një çështje e vjetër

Ekskluzive për Fjala.al nga Spartak Ngjela I- Çështja e Metës tashmë është një çështje e vjetër. Presidenti Meta ka që në vitin 2016 që është ndier i shqetësuar në lidhje me reformën në drejtësi. Fillimisht ai mendoi se opozita e atëhershme...

Tirana jonë dhe Tirona e atyre

Njihuni me 10 arsyet përse ne jovendalinjtë e duam aq shumë kryeqytetin Ekskluzive për Fjala.al nga Roland Qafoku Nuk mund ta parashikoj dot se si do të ishte kryeqyteti i Shqipërisë nëse do të ishte caktuar Vlora, Durrësi, Shkodra, Korça, Elbasani,...

Emigracioni politik, shoqëria jonë iu detyrohet heqjen e baltës 15.000 familje të mëdha shqiptare

Nga Gentiana Sula* Emigracioni në vetvete është temë e ditës, por ne nuk do të ndalemi tek emigracioni në vetvete. Do të shkojmë pas në kohë, në mbarimin e Luftës së Dytë Botërore, kur emigrantët trokitën për vite me radhë...

Jo “Bratstvo i Jedinstvo”, të marrë, por pak raki, shlivovicë dhe uzo më shumë!

Ekskluzive për Fjala.al nga Lorenc Vangjeli Nëse do të pyetej një shqiptar i zakonshëm, këtej apo andej vijëzës së kufirit, këtej apo andej Kërthizës së Morinës, ndërkohë që gëzon me një gotë raki përpara, që parapëlqen Fishtën apo këndon Naimin,...

Hallelujah, shqipja dhe turqishtja me 5.000 fjalë të përbashkëta

Nga Leonard Veizi Pas një revolucioni gjuhësor, ku u punua për pesë vite me radhë, vendosjes së shqipes në baza shkencore dhe krijimi i një standardi, gjithçka u mbyll në vitin 1972 me një Kongres Drejtshkrimi. Mirë apo keq, i qartë...

Një vit pas marrëzisë

Nga Skënder Minxhozi Një vit më parë, në 18 shkurt 2019, Tirana ishte shumë e ndryshme nga sot. Askush nuk priste milionat e Evropës për të ndërtuar pallatet e shkatërruara nga tërmeti, sepse s’kishte fare tërmet. Asnjeri nuk e kishte...

Të fundit

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...