Bota

Policia bastis zyrat e Parlamentit të BE-së në hetimin për “Russiagate”

Politico shkruan se policia ka kryer bastisje sot lidhur me “ndërhyrjen ruse” në Parlamentin Evropian, thuhet në një deklaratë të prokurorit federal. Bastisjet e kryera në një rezidencë private në Bruksel dhe zyrat e Parlamentit Evropian në Strasburg dhe Bruksel,...

Prezantueses i futet miza në gojë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, ja reagimi i saj

Prezantuesja e programit të mëngjesit në televizionin amerikan Boston 25, Vanessa Welch është lavdëruar për profesionalizmin e shfaq gjatë transmetimit direkt. Gjithçka ndodhi kur prezantuesja derisa po fliste e befason një mizë, që fillimisht i ndalet në sy dhe më...

Ndalimi i Tik Tok në SHBA, çfar do të vendosë Gjykata amerikane deri në shtator…

Një gjykatë apeli në SHBA vendosi të martën një plan të shpejtë, për të shqyrtuar sfidat ligjore ndaj një ligji të ri që kërkon që ByteDance me seli në Kinë të heqë asetet e TikTok në SHBA deri më...

Mbështeti publikisht të drejtat e grave, dënohet me 21 vite burg gazetarja

Gjykata Revolucionare Islamike në perëndim të Iranit e ka dënuar gazetaren Zina Modares Gorji me 21 vjet burgim, për shkak se ajo i ka mbështetur publikisht të drejtat e grave. Organizata kurde për të drejtat e njeriut, Kurdpa, raportoi se...

Koreja e Veriut dërgon mbeturina dhe balona me jashtëqitje kafshësh në Korenë e Jugut

Në një lëvizje të paprecedentë, Koreja e Veriut i dërgoi Koresë së Jugut balona të mbushura me mbeturina, letër higjienike dhe jashtëqitje kafshësh. Fotot e publikuara nga mediat e Koresë së Jugut tregojnë balona të bardha që mbajnë qese plehrash...

Gjoba deri mbi 500 milionë dollarë, Trump shet një nga avionët e tij

Me më shumë se 500 milionë dollarë gjoba për shkak të gjyqeve të hapura ende ndaj tij, Donald Trump është detyruar të shesë një nga dy avionët privatë që zotëron. Sipas të dhënave të FAA, ish-presidenti i SHBA transferoi pronësinë...

Sulmet në Rafah/ SHBA: Izraeli nuk e ka shkelur vijën e kuqe, do vazhdojmë ta mbështesim!

Shtëpia e Bardhë dënoi humbjen e jetës të dhjetëra civilëve si rezultat i një sulmi ajror izraelit në Rafah, por tha se nuk planifikon ndryshim të politikës si rezultat i veprimeve të Izraelit. Zëdhënësi për siguri kombëtare i Shtëpisë së...

Vala e të nxehtit ekstrem prek Indinë, regjistrohen temperatura rekord deri në 50 gradë

Në kryeqytetin indian Nju Delhi, dje u regjistrua një temperaturë rekord prej 49.9°C. Kjo është bërë e ditur nga zyra meteorologjike, Shërbimet Meteorologjike Indiane, e cila raporton “valë të forta të të nxehtit” dhe temperatura rekord në dy stacione...

Aksident tragjik/ Autobusi del nga rruga dhe shpërthen në flakë, humbin jetën 28 persona

Mëngjesin e sotëm, një aksident i rëndë ka ndodhur në provincën Balochistan të Pakistanit në zonën e Ëasuk, ku 28 persona humbën jetën dhe 20 të tjerë mbetën të plagosur, pasi  një autobus doli nga rruga. Ngjarja ka ndodhur në...

Evropë, rriten rastet e sëmundjes së fruthit

Rastet e fruthit po rriten në Evropë dhe Azinë Qendrore, paralajmëruan të martën dy agjenci të OKB-së, duke bërë thirrje për veprime urgjente për t’iu përgjigjur shpërthimit. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe UNICEF thanë në një deklaratë të përbashkët...

Të fundit

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter...

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka deklaruar...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...