Fjala Jone

Pandemia në 10 muaj, vaksina dhe ulja e infektimeve i jep shpresë Shqiperisë

Nga 10 marsi i vitit 2020, kur u zbulua rasti i parë me Covid-19 dhe deri më tani, kanë humbur jetën 1256 qytetarë, por mbërritja e vaksinës dhe mbi të gjitha ulja e infektimeve, i jep frymëmarrje vendit. Nga Fernada...

Personazh/ Face Yoga, kultura e re e jetesës hyn në Shqipëri

Elisabeta Gjonpali, një ish-miss që ia ka kushtuar aktivitetin e saj psikologjisë dhe të jetuar shëndetshëm, është certifikuar si trajnere për Face Yoga, një disiplinë e shëndetit fizik dhe mendor që ka hyrë dhe në Shqipëri falë punës së...

Papirusi i Dervenit, dorëshkrimi më i vjetër i mbijetuar në  Evropë

Më 15 janar 1962 u zbulua Papirusi i Dervenit,  dorëshkrimi më i vjetër i mbijetuar në  Evropë. Papirusi u gjet në një varr pesë kilometra në veriperëndim të Selanikut. Varri ishte pjesë e një varreze të pasur të qyteti...

Plator Nesturi: Duhen gjetur mekanizmat për ta demokratizuar përzgjedhjen e kandidatëve

A do rritet cilësia e deputetëve në parlamentin që do të dalë pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021? Flet për gazetën “Fjala” analisti Plator Nesturi. Nga Fernada Cenko Tre muaj para zgjedhjeve kemi nga njëra anë Partinë Socialiste që po përzgjedh...

Alfred Lela: Parlamenti i sotëm mund të krahasohet vetëm më atë të kohës së komunizmit

A do rritet cilësia e deputetëve në parlamentin që do të dalë pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021? Flet për gazetën “Fjala” drejtuesi i politiko.al Alfred Lela. Nga Fernada Cenko Tre muaj para zgjedhjeve kemi nga njëra anë Partinë Socialiste që...

Lorenc Vangjeli: Një pjesë e parlamentit duhet të zbohet me kamzhik

A do rritet cilësia e deputetëve në parlamentin që do të dalë pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021? Flet për gazetën “Fjala” analisti Lorenc Vangjeli. Nga Fernada Cenko Tre muaj para zgjedhjeve kemi nga njëra anë Partinë Socialiste që po përzgjedh...

Zgjedhjet 2021/ Dilema mes Parlamentit të kryetarëve dhe Kuvendit të Shqiptarëve

Tre muaj para zgjedhjeve mbetet ende enigmë se cilët do të jenë kandidatët për deputetë që do të publikojnë forcat politike. Si u modifikua “parlamentarizmi” me ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 dhe dora e lirë e kryetarëve të partive për...

Ra ky shi në arat e Monalulit

Nga Frrok Çupi

Zyliha Miloti, në 75 vjetorin e divës së humorit

Në 61 vite karrierë artistike ka realizuar më shumë se 250 premiera shfaqjeje Ajo është një aktore e mirënjohur nga Shkodra. Lindi më 11 janar 1946. Sot, me 11 janar 2021, e veçanta, shkolla simbol në krijimin e karaktereve, ajo...

Të fundit

Kriza e Covid-it kërkon zgjedhje të tmerrshme

Politika zero-Covid po dëmton ekonominë, por për ta kthyer atë rrezikon humbje jete, dëme ekonomike dhe shfaqjen e varianteve...

6-vjeçarja shqiptare humb jetën tragjikisht në Gjermani, sot i jepet lamtumira e fundit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në rrethinën e Konstancës, në Gjermani, ku humbi jetën tragjikisht në një aksident trafiku një 6-vjeçare me prejardhje...

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike dhe shoqërore e viseve shqiptare...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...