Kulturë

Suedi, një gur kundër krizës klimatike  

Një gur që ka pesë anë të lexueshme është bërë kohëve të fundit objekt i shumë studimeve. Në të gjendet një tekst runik që pretendohet se përshkruan konfliktin e përjetshëm mes dy të kundërtave. Blloku i famshëm prej graniti, në...

Donatella Versace, transformimi për të mbijetuar

Donatella Versace është si një shkëmb i fortë, si vendi ku ka lindur, Kalabria. Hija e vëllait të saj Gianni, i cili në fillim të viteve 90 e kishte vënë atë në krye të linjës së re të markës,...

Kryevepra e Gogolit, vjen në skenën e ArTurbinës “Revizori”

Nga data 9 deri më 12 janar, artdashësit kryeqytetas do të kenë mundësinë të ndjekin në skenën e ArTurbinës, një nga veprat më të mëdha të shkrimtarit rus, Nikolaj Gogol. Aktorët Suela Bako, Mimoza Marjanaku, Marvin Tafaj do të sjellin...

Flet regjisori i njohur: Kur kam qenë i ri kam kërcyer dhe balet

Regjisori i njohur Dhimitër Orgocka ka rrëfyer karrierën në teatër dhe film. Ai ka qenë i ftuar në programin “Rudina” me rastin e 83-vjetorit të lindjes, të cilin e ka festuar pak javë më parë, ku është surprizuar edhe...

Rama, kur heq kostumin e kryeministrit dhe vesh bluzën e piktorit

Edi  Rama ka hequr kostumin e kryeministrit dhe është shfaqur me një bluzë sportive me mëngë të shkurtra, edhe pse dita e sotme, 7 janar, u cilësua si më e ftohta e këtij muaji. Ai është më studion e mikut...

Në qytetin e të vdekurve, atje ku mbretëron babëzia e “tokës së premtuar”

Nga Leonard Veizi Ajo është toka e premtuar. Eldorado. Mos e kërkoni në asnjë vend tjetër. Atje me siguri gjendet dhe paqja e përjetshme aq shumë e dëshiruar, larg luftës së përditshme dhe terrorit. Ndoshta, një gjë të tillë nuk...

Çfarë mund të humbasë kultura botërore nëse Trump vendos të sulmojë Iranin

Presidenti amerikan ka paralajmëruar Iranin se do të shkatërrojë vendet e tij kulturore. Nëse kryhet kërcënimi i Donald Trump për të sulmuar “vendet kulturore” në Iran,kjo do e vendoste atë në një linjë me shkatërruesit e arkitekturës siç janë Talebanët...

Fan Stilian Nolit, sot në ditën e lindjes së tij

I lindur në ditën e Ujit të Bekuar ose Epifanisë, por që njihet dhe si Dita e Theofanisë. Ai ishte burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet, përkthyes, publicist, dijetar, historian e muzikolog. Fan Noli është një nga figurat...

Shkencëtarja shqiptare që shkëlqeu në BE e Britani, boton librin në Oxford

Vigjilenca Abazi, 27-vjeçarja nga Shkupi është një nga të rinjtë shqiptarë që është duke korrur sukses në botë. Ajo është anëtare e “Emile Noel” në Fakultetin e Juridikut, New York dhe njëkohësisht asistente në Universitetin e Mastrihit. Abazi ka përfunduar...

Reportazh/ Durrësi, jeta e re pas tërmetit, njëlloj si e vjetra

Nga Leonard Veizi Në Durrës dita ishte e pastër kristal, dielli shndriste si në një ditë të gjatë qershori, ndërsa deti ishte po aq i qetë e pa dallgë sa dhe në mëngjeset e verës së largët. Paniku nga tërmeti i...

Të fundit

EMRI/Shfrytëzonte motrat ukrainase si prostituta, arrestohet shqiptari (DETAJET)

Policia Antimafie e Napolit ka vënë në pranga 39-vjeçarin shqiptar, Bashkim Allçiu. Mbi të rëndojnë akuzat për “krimet e...

Merr flakë ullishta në hyrje të Ksamilit

Pak minuta më parë, një zjarr është aktivizuarnë Ksamil. Mësohet se zjarri ka shpërthyer në një zonë të pa ndërtuar në hyrje të Ksamilit, e...

Foto për here të parë/ Helena Kadare, gruaja që dashuroi gjeniun

Muzeu "Shtëpia Studio Kadare" ka publikuar disa foto për herë të parë të Helena Kadaresë kur ka qenë vajzë, bashkëshortja e shkrimtarit të madh...

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...