OP-ED

Kosova në kohë virusi

Kosova në kohë virusi nga Erl Kodra Kriza politike në Kosovë është shumëdimensionale. Kompleksiteti i saj ngërthen krejt elitën politike, por mbi të gjitha, Kryeministrin Albin Kurti. Ka një plan amerikan për një marrëveshje përfundimtare Kosovë - Serbi. Unë po e...

Letër kolegut nga Crema!

Nga Nikoleta Kovaçi I dashur koleg, unë s’mbaj ditar! Kam vite e vite pa mbajtur, që kur dita ime nuk ishte më e imja! Që kur se dija se e kujt ishte, që atëherë hoqa dora nga një afeksion kaq...

Kërcënimi më i madh nga Covid-19, është barbarizmi me fytyrë njerëzore

Nga Slavoj Zizek*, “Russia Today”/ E pamundura ka ndodhur, dhe bota që ne kemi njohur ka ndalur së lëvizuri. Por, çfarë rendi botëror do të shfaqet pasi të ketë mbaruar pandemia e koronavirusit - socializëm për të pasurit, një...

Koronavirus, emergjenca nuk është tani, por stresi që do vijë më pas

Dr. Elton Kazanxhi Jemi në emergjencë sociale mjekësore dhe sot ka shumë shqetësim, ankth dhe frikë. Në përgjithësi, mekanizmi i ankthit për të gjithë ne është një mekanizëm fiziologjik, i cili aktivizon organizmin përballë alarmit, është adaptues: deri në një...

Entoni Fauçi, zëri i shkencës në Shtëpinë e Bardhë

Nga Beatriz Navarro “L’avanguardia”/  Në mesin e një reagimit kaotik të Shtëpisë së Bardhë ndaj krizës së koronavirusit , konferencave të shtypit që nuk respektojnë distancën minimale sociale, dhe deklarateve boshe nga një president i dëshpëruar për të dhënë...

Vera e re në fuçinë e vjetër/ Për gazetarët e vërtetë, sidomos ata të terrenit

Nga Roland Qafoku për Fjala.al Ka një sjellje ndryshetë publikut ndaj mediaskëto ditë të jashtëzakonshme të situatës me coronavirusin. Pas mjekëve dhe infermierëve, gazetarët  janë më të kërkuarit dhe më tëpreferuarit, sepse ata janë kthyer në rripa transmesioni realë,mes asaj...

Kjo tokë e sëmurë po shpërthen ndaj nesh… Do ta lemë të na mundë!

Nga Pandi Laço Gjithçka është relative! Sa shpejt ikën jeta...Apo sa ngadalë rrjedh koha! Deri para pak kohësh secili prej nesh me një keqardhje mund të pohonte "Si kanë kaluar këto vjet..?!Jeta është vërtet e shkurtër" . Por në një kohë të tille...

A erdhi pandemia për të na kujtuar vlerat e jetës, për të na dhënë mësime?

Esmeralda Birçaj* Papritur, rrugët ’vdiqën’, qytetet heshtën, shtëpitë u bënë burgje. Papritmas të gjitha ato që menduam se ishin të shkëlqyera, e që na japin vlerë, prestigj, arsye për ekzistencë, u bënë të vogla, të parëndësishme. Papritur, shëndeti ynë, të cilin...

Natyra apo njeriu…

Nga Edmond Dragoti/ Normalisht duhet të ishte “natyra dhe njeriu”, por situata e pandemisë botërore të Covid-19 imponon një përballje të natyrës me njeriun. Me sa duket, zhvillimi i shoqërisë njerëzore ka devijuar, nuk ka ecur në drejtimin e duhur...

Paralelet mes “Murtajës” Alberiane nga Orani dhe “Covidit” të lëshuar nga Wuhani

Nga Leonard Veizi “Minjtë”, shqiptonte copra-copra, Misheli, një i moshuar të cilin Albert Kamy e sakrifikoi si personazh që në faqet e para të librit të tij të jashtëzakonshëm. Dhe me këtë fjalë, portieri plak i një pallati gjatë agonisë...

Të fundit

Nga fotot me Obamën te modelet nudo në ballkon, kush është personi që “tronditi” Dubain

Amerikani Vitaliy Grechin, është biznesmeni i pasur që qëndron pas fotosesionit të cilësuar si skandaloz, ku disa modele u...

72-vjeçari ecën 10 km mbi kalë për të shitur qumësht në Librazhd

Mehmet Skenja nga fshati Dorëz I Librazhdit, nuk ndalet së punuari që kur agon deri sa bëhet natë. Ditën e nis me mjeljen e...

E nxjerr zvarrë nga makina dhe e godet me grushte/ Sherr mes vajzave tek Currilat në Durrës (VIDEO)

Një skenë, e cila nuk është shkëputur nga asnjë film aksion, është filmuar në zonën e Currilave në Durrës. Në video duken vajzat që...

Rama publikon letrën drejtuar Ahmet Zogut: Vetëm ne e mbajtëm premtimin për rrugën e Lumit të Vlorës

Rruga e Lumit të Vlorës, e cila është premtuar prej 100 vitesh, duket se po bëhet realitet. Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama ka publikuar...

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj në Prrenjas. Në fjalën e tij...