OP-ED

Dëmtuar gjatë leximit…

(Karikatura e një regjimi në romanin “Dëmtuar gjatë rrugës” të Besnik Mustafajt) Nga Arben Çejku Një vepër arti, pikturë apo skulpturë, mund të dëmtohet gjatë rrugës edhe për shkak të formës së transportit, po një vepër letrare (roman, poezi, tregim, dramë,...

Frika “e pakuptueshme” nga viruset dhe tërmetet

Nga Leonard Veizi Koronavirusi nuk ka çfarë t’i bëjë dot botës. As e pakëson, dhe për më tepër, as mundet ta asgjësojë atë. Këtë tragjedi botës nuk ia bëri dot as ebola me ethet hemorragjike, as gripi i derrit i...

Gjurmët letrare dhe shkencore të Muzafer Xhaxhiut

Nga Behar Gjoka Sjellja në vëmendje, e veprës letrare dhe studimore të Porf. Muzafer Xhaxhiut, që na zbulon një dëshmi të qartë shumëfaqshi, në pesë vjetorin e ikjes në amshim, bashkë me përkujtimin, vetvetiu rikthen dëshirën për të hedhur një...

Tërmeti, çast kur edhe ateisti thërret “O Zot!”

Nga Ilir Hoxholli* TERMETI është e vetmja dukuri të cilën shkencëtaret nuk e parashikojnë dot. Përveç faktit që pllakat lëvizin dhe i shërbejnë stabilizimit të tokës ka dhe frikë e panik. Ajo që dua të ndaj me ju miq është pamundësia...

14 arsye, pse ambasadorja amerikane s’duhet të takohet me modelin Berisha?

Nga Kreshnik Spahiu/Frika e ardhjes së ambasadores amerikane në Tiranë uli në tryezë pa kushte opozitën shqiptare me qeverinë “Rama”. 1- Frika e ardhjes së ambasadores amerikane i detyroi palët të mbyllnin dosjet e njëri-tjetrit. Gjykatat e Edi Ramës dhanë javën...

Serbia duhet të na kërkojë falje për krimet e 300 viteve të fundit

Nga Adi Krasta  Marrëdhëniet mes eksponentëve aktualë të politikës së Shqipërisë e të Kosovës nuk e kanë as luksin dhe as kohën të degjenerojnë në zënka banale egosh narciziste. Do na duhet të pranojmë se të gjithë aktorët janë të...

Nuk “ikin nga atdheu”, por “i ikin atdheut”

Nga Edmond Harizaj Ka goxha patetizëm tek ata që i përbetohen Shqipërisë me fjalë se nuk do ta braktisin, se do ta duan në përjetësi, se do të përpiqen që ajo të mbrodhësojë e të progresojë. Nuk guxoj aspak të...

Lamtumirë Nanë Gjela e Mirditës!

Nga Dom Gjergj Meta* E dashtuna nanë Gjela apo babë Gjela, sikurse të kanë thirrë krejt Kurbneshi, erdhi çasti, e asht pikërisht ky, me u nda me ty. Në 19 vjet që jam meshtar kam përcjellë shumë njerëz në...

Edhe Ati i Shenjtë mund të thotë: Allah, Allah, çfarë fati ka ky Rama!

 Nga Lorenc Vangjeli/ Edi Rama, me të gjitha gjasat ka realizuar ëndrrën e çdo shqiptari që ambiciet i ka pasur gjithmonë shumë më të gjera sesa mundësitë e ngushta që afron atdheu. Fati e thirri në apel emrin e Kryeministrit shqiptar...

Zonja Ambasadore, nga sot njerëzit në Shqipëri nisin e masin ndryshimin

Nga Përparim Kabo Mirë se erdhe zonja Ambasadore, E drejtë si edhe thuhet gati t’i përvisheni punës. Pa dashur të hyj në detyrën tuaj si diplomate që është detyrimi që ju keni ndaj Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhe, si...

Të fundit

Joe Biden rikthen karantinën dhe testin për këdo që hyn në SHBA

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj...

Sali Berisha kujton 21 janarin: Garda veproi sipas ligjit, arsyeja përse qëlluan…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para Kryeministrisë mbetën të vrarë...

Ish-ambasadori Arvizu kujton 21 janarin: Po sikur aty të ketë një bombë

Ambasadori i SHBA-ve, Alexandër Arvizu teksa është bërë pjesë e emisionit ‘Real Story’ ndau përjetimet e tij për protestën e 21 Janarit. Ai ndau momentin...

Protokollet nuk i lejojnë, tifozët e Elbasanit udhëtojnë për të mbështetur skuadrën

Ndonëse tifozeritë nuk lejohen në stadium, për shkak të protokollit të masave për mbrojtjen nga virusi “Covid-19”, tifozë të të dyja ekipeve kanë udhëtuar...

33-vjeçarja jep dorëheqjen si mësuese, shet foto nudo në internet

Një 33-vjeçare e cila punonte si mësuese, ka hequr dorë nga profesioni i saj dhe ka nisur punën si modele seksi. Courney Tillia ka...