OP-ED

Gota (gjysmë) plot e donacioneve

Nga Klodian Tomorri  Shuma prej 1.1 miliardë euro, e deklaruar nga Konferenca e Donatorëve si ndihmë për Shqipërinë, është impresionuese dhe mund të jetë një nga angazhimet më të mëdha solidare në rrafshin ndërkombëtar. Por duhen sqaruar disa gjëra shumë shkurt....

Ekstremizmi fetar dhe gjuha e urrejtjes në media

Nga Laert Miraku “Përplasja e qytetërimeve” akoma nuk ka ndodhur, por fitilat e ekstremizmit dhe radikalizmit fetar janë gjithmonë të ndezur. Shumë njerëz që lexuan  librin “Përplasja e qytetërimeve” nga Samuel Huntington menduan se një luftë e re po afrohej...

Libri si ilaç shërimi!

Nga Behar GJOKA Kërkimi rastësor në internet, përpara disa kohësh, më solli një lajm që në fillim mu duk krejt i pazakontë, sepse pikërisht gjatë kësaj kohe në Londër ishte hapur edhe një librari tjetër, ku libri trajtohet si një...

Liria, ky “mit” e koncept abstrakt mbi “skllavërinë”

Nga Leonard Veizi A e dini ç’do të thotë “Liri”? Ashtu si në klasën e pestë fillore mund t’i drejtohesh fjalorit të gjuhësisë për të marrë një shpjegim modest. Aty do të gjesh këtë togfjalësh interesant: “Të qenit i lirë në...

Të marrët zgjohen në mëngjes me bindjen se në darkë do të shpikin rrotën “KÇK”

Nga Lorenc Vangjeli për Fjala.al Pakkush e mban mend historinë e rrotës së Piro Manit, regjisorit unik të teatrit shqiptar. Ajo tani tregohet si një anekdotë e të shkuarës dhe si një metaforë fantastike për të shënjuar një veprim të...

Shën Valentin-i në diktaturë

Nga Mitro Çela Në vitin 1982 kësmeti trokiti dy herë në portën e shtëpisë sime. Kësmeti i parë. U martova në moshën 35 vjeçare, pikërisht kur të gjithë menduan se i mbeta  në derë familjes. Nusja, Ezmerka, ishte vajzë e...

Çfarë ndodhi në München?

 Nga Enver Robelli Burime diplomatike që e përcollën “debatin” mes Kurtit, Vuçiçit, Thaçit, Ramës dhe të tjerëve të pranishëm në Konferencën e Sigurisë në München kështu e përshkruajnë atmosferën: “Presidenti serb ishte tepër agresiv kundër Albin Kurtit. Kryeministri i Kosovës ishte...

“Shën Valentini” i shqiptarëve

Nga Leonard Veizi Është 14 shkurt. E ç’rëndësi ka si vdiq e për çfarë vdiq ai që i vuri emrin kësaj date. E rëndësishme mbetet që është festë dhe njerëzit kanë një mundësi më shumë argëtimi, pranë një njeriu të dashur. Në...

Dhuratat për Shën Valentin në diktaturë, ja kush e festonte

Nga Mitro Çela Në vitin 1982 kësmeti trokiti dy herë në portën e shtëpisë sime. Kësmeti i parë. U martova në moshën 35 vjeçare, pikërisht kur të gjithë menduan se i mbeta  në derë familjes. Nusja, Ezmerka, ishte vajzë e vetme....

Pajtimi i brendshëm – i domosdoshëm në rrugën evropiane për Shqipërinë

Nga Augustin Palokaj Armiqësitë e brendshme politike në Shqipëri, të cilat nuk janë tejkaluar që nga rënia e komunizmit, ua bëjnë shumë të vështirë punën edhe miqve të saj jo të shumtë në Evropë. Thënia “na ndihmoni që të mund...

Të fundit

Gjendet një bombë 100 kg në një kantier ndërtimi, i përket Luftës së Dytë Botërore

Një bombë e Luftës së Dytë Botërore me një peshë prej 100 kilogramë u gjet në këtë mëngjes në...

Atentati me eksploziv në Kamëz, arrestohen tre persona

Zbardhet ngjarja e ndodhur në Kamzë me eksploziv ku për pasojë mbeti i gjymtuar një shtetas. Finalizohet me sukses OPERACIONI POLICOR “SATELITI” Operacioni nga Strukturat e...

Aktori i njohur francez në telashe, akuza për përdhunim e dhunë seksuale ndaj një 22-vjeçare

Aktori i njohur francez Gerard Depardieu ndodhet në hetim për përdhunim dhe dhunë seksuale ndaj një aktoreje të re në verën e vitit 2018,...

17-vjeçari humbi betejën me Covid-19, mjekja e përlotur rrëfen fjalët e fundit të tij

E hëna e 22 shkurtit shënoi viktimën në moshë më të re në vendin tonë nga Covid. 17-vjeçar, Qamil Seiti nga Tirana, humbi betejën...

Aksident masiv në autostradë, përplasen 39 makina, plagosen 10 persona (VIDEO)

Në një autostradë në Bashkiria të Rusisë, 39 makina u  përfshinë në një aksident si shkak i motit të keq, raporton AW. Aksidenti ndodhi në...