Personazh

Xhejms Din, një aksident fatal e ktheu 24-vjeçarin në idhullin e Amerikës

30 shtator 1955 66 vjet nga vdekja aksidentale. Aktori realizoi 7 filma, por performanca e tij, ndoshta më e rëndësishmja, në “Rebel pa një kauzë”, vazhdon të jetë më i qëndrueshmi. U desh të vdiste fare i ri dhe menjëherë të...

Anita Ekberg/ Federico Fellini, regjisori që ktheu në legjendë bukuroshen suedeze

 Ajo ishte “Miss Suedia” në vitin 1950. Por 10 vite më pas do të cilësohej si një "perëndeshë seksi" për performancën në filmin e vitit 1960 të Federico Fellinit. Çasti kur ajo përshkon shatërvanin Trevi të Romës me një...

Brixhit Bardo, jeta problematike e yllit të Francës

Aktorja u tërhoq nga bota e filmit pa mbushur 40 vjeç dhe iu kushtua pasionit të saj; angazhimit për kafshët e kërcënuara dhe të lënduara Ajo është një yll i papërsëritshëm. Kudo në Evropën e viteve ’70 ekzistonte si shprehje...

Pedro Almodovar, regjisori universal i skenave seksi 

Regjisori i madh spanjoll me famë ndërkombëtare mban dy çmime “Oscar mbi shpinë Duhet të jetë me se s’bën një njohës i mirë i botës fëmërore. Krejt i paturpshëm. Skenat e regjistruara prej tij në sheshin e xhirimit shpesh janë...

Ilda Lelo, një boksiere shqiptare për titullin “Kampione Bote”

Nga Fernada Cenko “Duhet të guxosh që të fitosh”! ose “Bota i përket guximtarit”. Janë moto dhe shprehje që kush i ka provuar, nuk janë zhgënjyer. Diçka apo shumëçka e kanë arritur. Të guxosh të ndeshesh në boks, apo kick...

Jimi Hendrix, vdekja tragjike e kitaristit virtuoz

Ai njihet si kitaristi më i madh i të gjitha kohërave. E zotëronte veglën muzikore në mënyrën më të mirë të mundshme. Madje mund ti binte duke përdorur këmbët edhe dhëmbët dhe tingujt do të kishin të njëjtën vlerë. ...Më...

Miki Rurk, jeta mes ringut dhe sheshit të xhirimit

Seks simboli i kinemasë amerikane të viteve ’90, tanimë është 69 vjeç. Në rininë e tij, si konsiderohej seks simboli i viteve '90. Megjithatë, plagët e shumta pas grushtimeve e çuan drejt një kirurgu plastik. Por në vitin 2008, një...

Patrik Sueizi, idhulli i të rinjve që mori famë nga një “kërcim i ndyrë”

Nga Leonard Veizi "Dirty Dancing", ishte filmi që do t’i jepte famë edhe në Shqipëri, aktorit të njohur amerikan. Ishin vitet ’90 dhe Shqipëria sapo kishte dalë nga diktatura komuniste, ndaj filmat amerikanë, - të ndaluar deri pak vite më parë,-...

“Jack the Ripper” vrasësi serial që tronditi Londrën

“Jack the Ripper” është vrasësi serial, fajtor për vrasjen e 5 prostitutave, të cilave u priste fytin dhe më pas u shkaktonte gjymtime të mëdha. Njëra nga mushkëritë e viktimave i dërgohej Policisë së bashku me një letër anonime. Mary...

14 vjet nga vdekja/ Luciano Pavaroti, tenori i adhuruar nga të gjithë

Ai mbetet një prej emrave më të rëndësishëm në panteonin e vlerave të trashëgimisë botërore. Luciano Pavarotti humbi jetën fillimshtatorin e vitit 2007, duke lënë pas një zbrazëti të madhe. Pavaroti lindi në Modena (Emilia-Romanja), Italinë e veriut, më 12...

Të fundit

Parashikimi “i nxehtë” / Televizioni transmeton filmin erotik në vend të motit (VIDEO)

Parashikimi i motit në një televizion lokal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte më shumë “se i nxehtë”. Teknikët...

Serbët protesta në Kosovë, ja çfarë është paralajmëruar

Gjatë nëntorit, “E djathta serbe nga Serbia” pritet që të organizojë një tubim në veri të Kosovës, në mbështetje të komunitetit serb që jeton...

Gjykata Kushtetuese rrëzon Rovena Gashin dhe vulos shkarkimin

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar një kërkesë të ish prokurores Rovena Gashi, për të hedhur poshtë procesin ndaj saj në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit,...

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi se ky program ka qenë...

Rama bën ndryshime në qeveri

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme ka emëruar Enkelejda Muçajn zëvendësministre të Infrastrukturës dhe Energjisë. VENDIMI I PLOTE EMËRIM NË DETYRË Në mbështetje të nenit 100...