Personazh

In memoriam në një vjetorin e ndarjes nga jeta/ Kosta Papanikolla, apo “Daja” i Cirkit të Tiranës

Nga Bashkim Koçi Do të ishte një asfiksi e frikëshme shpirtërore nëse nuk do të mundnim të kujtonim emrat e atyre njerëzve, mjeshtrave të mëdhenj e të lindur për veprimtari të rralla të cilët, sa ishin gjallë, na mbajtën dhe...

Richard Gere: Në fund, heshtja është më e mirë

Nga Enrica Brocardo Richard Gere ka qenë idhulli erotik për një brez të tërë. Tepër tërheqës edhe në këtë moshë, ai tregon se përveç bukurisë, ka mësuar nga jeta të jetë i dobishëm, i përulur dhe të marrë zgjuarsi. Richard...

Fjala e Atjonit e re siç ishte i ri

Atjon V. Zhiti ishte dhe pasionant i fjalës, e kërkonte dhe e donte atë, pra, e përsërisim, është dhe mik i gazetës tonë “Fjala”, që e do dhe e kërkon atë. Atjoni studionte për filozofi në Universitetin “Sacro Cuore”  të...

Tommaso Claudi, diplomati që qëndroi për të shpëtuar fëmijët në Kabul: Është puna ime, ky është vendi im!

"Ky është vendi im: siç e kam thënë që në fillim, do të qëndroj këtu për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Por jo për veten, por për Vendin tonë dhe, për pjesën time të vogël, të punës...

Dr. Artan Deljana, miku i të gjithëve

Nga Dr. Leonidha Peppo                                                                       ...

Antoine Laurent de Lavoisier/ Babai i kimisë moderne, si u ekzekutua në gijotinë

Ai konsiderohet gjerësisht në letërsinë popullore si "babai i kimisë moderne". Antoine Laurent de Lavoisier ishte një fisnik dhe kimist francez. Njihet për revolucionin kimik të shekullit të 18-të dhe kishte ndikim të madh si në historinë e kimisë...

Maksimilian Lamberc/ Albanologu austriak që u dashurua me gjuhën shqipe

Lamberci pohon se ndërtimi i dy grupeve dialektore, gegërisht e toskërisht, nga pikëpamja fonetike, morfologjike e sintaksore është kaq homogjen, sa në të vërtetë vetëm suvaja e dy pjesëve të kësaj ndërtese është e ndryshme I ka kushtuar vëmendje të...

Shën Tereza, nëna që ua kushtoi jetën të pamundurve

Jetën e saj ia kushtoi të sëmurëve dhe të varfërve. Shpëtoi me mijëra jetë njerëzish, ndihmoi ata që vuanin nga uria, por edhe ata që vuanin nga sëmundje të ndryshme... ...Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza lindi në...

Mjeku që bashkë me recetën, jepte edhe lekët për ilaçe

Prof. Dr. Shefqet Ndroqi, figurë e shquar e mjekësisë dhe pedagogjisë së shkencave mjekësore shqiptare Nga Prof. Dr. Xheladin Çeka Shkrimtari, publicisti dhe dramaturgu i mirënjohur Bashkim Hoxha, në vlerësimin e librit “Gjeneza e fisit Ndroqi”, të Igli Gugashi-Ndroqi ndër të...

Uotergejti, skandali që e çoi Niksonin drejt dorëheqjes

Nëntë gushti shënoi dorëheqjen e Richard Nixon-it nga presidenca, si pasojë e përfshirjes së tij në skandalin e njohur me emrin Uotergejt, dhe fshehjes së asaj që dinte rreth skandalit Gjithçka nisi në orët e para të mëngjezit të 17...

Të fundit

“100 mijë infektime në ditë”, zyrtarët e shëndetësisë flasin për një dimër të vështirë

Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid ka mbajtur pasditen e sotme një konferencë të jashtëzakonshme për...

Parashikimi “i nxehtë” / Televizioni transmeton filmin erotik në vend të motit (VIDEO)

Parashikimi i motit në një televizion lokal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte më shumë “se i nxehtë”. Teknikët e televizionit KREM, me bazë...

Serbët protesta në Kosovë, ja çfarë është paralajmëruar

Gjatë nëntorit, “E djathta serbe nga Serbia” pritet që të organizojë një tubim në veri të Kosovës, në mbështetje të komunitetit serb që jeton...

Gjykata Kushtetuese rrëzon Rovena Gashin dhe vulos shkarkimin

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar një kërkesë të ish prokurores Rovena Gashi, për të hedhur poshtë procesin ndaj saj në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit,...

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi se ky program ka qenë...