Personazh

50 pyetje për Bashkim Finon: Nano e Meta, kryeministrat më të mirë që nga 1912-ta

Intervistën e fundit të gjatë mbi jetën dhe karrierën e tij, Bashkim Fino e dha me gazetarin Roland Qafoku në gazetën “Tirana Observer” në vitin 2008. Ish-kryeministri “jëtëshkurtër” i Qeverisë së Pajtimit Kombëtar, do të mbahet mend për sfidën...

Yuval Noah Harari: Leksione nga një vit me Covid

Si mund ta përmbledhim vitin Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se koronavirusi i tmerrshëm i taksave tregon pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në fakt, 2020 ka treguar se njerëzimi është larg nga...

Immanuel Kant, pagëzuesi i “Kritikës së arsyes së kulluar” në mendimin filozofik

Filozofi gjerman vdiq ne 12 Shkurt, 1804, ndërkohë që shumë nga veprat e tij janë ende të vlefshme Immanuel Kant ishte një filozof i madh gjerman dhe një ndër filozofët më të shquar. Vepra e tij “Kritikë e arsyes së...

Artur Miler: Teatri forma më e jashtëzakonshme e të shkruarit

Përfaqësuesi më i rëndësishëm i realizmit psikologjik amerikan, u nda nga jeta në 10 shkurt 2005 Arthur Miller, ishte shkrimtar dhe dramaturg i njohur amerikan. Njihet si përfaqësuesi më i rëndësishëm i realizmit psikologjik amerikanë. Ai u lind në Nju...

Dostojevski/ Filozofi i letërsisë ruse me personazhe të skalitur në përsosmëri

U nda nga jeta më 9 shkurt, 1881. Ai konsiderohet si paraprijësi apo themeluesi i ekzistencializmit të shek të XIX Konsiderohet si themeluesi i ekzistencializmit. Studiues të shkrimeve të tij thonë se ka qene i "fiksuar" me Zotin pasi shumica...

Lazër Mjeda, prifti që denoncoi në Vatikan krimet serbe ndaj shqiptarëve

Në 8 shkurt të vitit 1935, vdiq Lazër Mjeda. Ai ishte lindur në Shkodër më 1869. U shugurua prift katolik në vitin 1891, shërbyer si ipeshkëv i Sapas, pastaj si arkipeshkëv i Shkupit, më 1921 kthehet në Shkodër si...

Fadil Llubani i pyjeve

Nga Bashkim Koçi Gjithmonë njerëzit që janë marrë me mbarështimin e pyjeve, punonjës të thjeshtë apo inxhinierë e mjeshtra për rritje e trajtim shkencor të fidanëve drusorë, i kam respektuar shumë, i kam konsideruar si kontingjentë dhe pjesë të pandarë...

Personazh/ Face Yoga, kultura e re e jetesës hyn në Shqipëri

Elisabeta Gjonpali, një ish-miss që ia ka kushtuar aktivitetin e saj psikologjisë dhe të jetuar shëndetshëm, është certifikuar si trajnere për Face Yoga, një disiplinë e shëndetit fizik dhe mendor që ka hyrë dhe në Shqipëri falë punës së...

Komploti kundër qeverisë së përkohshme që çoi në dënimin e Beqir Grebenesë

Në 9 janar të vitit 1914, pati një gjendje shtet-rrethimi në Vlorë pas zbulimit të një komploti për të përmbysur qeverinë e përkohëshme dhe për të penguar ardhjen e princ Vidit. Nga hetimet doli se komploti ishte organizuar nga...

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...