Personazh

Policia amerikane, ekzekuton çiftin e kriminelëve Bonnie Parker dhe Clyde Barrow

Bonnie dhe Clyde u bënë të famshëm gjatë periudhës së njohur si Depresioni i Madh për një seri grabitjesh të dhunshme bankash, para se të vriteshin në një pritë të ngritur nga policia në Luiziana më 23 maj 1934. Bonnie...

Viktor Vangjeli, komisari më jetëgjatë në Regjiment

15 Maj, data e krijimit te regjimentit te pare te aviacionit ne Shqiperi, regjimentit te ish Q. Stalin.  Nga Vladimir Duraj Më 15 maj të 1955-ës, 1 ditë pas krijimit të ish Traktatit të Varshavës, në ish qytetin 'Stalin' merr jetë...

13 maj 1914/ U lind Xho Ljuis, një nga boksierët më të famshëm të të gjitha kohërave

Më 13 maj të vitit 1914, lindi pranë qytetit Lafajet të Alabamës Xho Ljuis, një nga boksierët profesionistë më të famshëm të të gjitha kohërave. Emri i tij i vërtetë ishte Xhosef Ljuis Berrou dhe ai e kaloi fëmijërinë në...

Stevie Wonder, shembulli i shkëlqyer i muzikantit të verbër që nga lindja

“Para se të nis koncertin dua t'ju them disa gjëra të thjeshta. Në këtë kohë të trazuar dua t'ju them se ju dua të gjithëve. Dhe ju dua sepse u bekova për të qenë i verbër. Qëllimi i çdo...

Gazetari i njohur Mentor Hoxha, një urë lidhëse mes Francës dhe Shqipërisë

Pas një karriere të suksesshme si gazetar, redaktor politik dhe shef kulture në disa gazeta të njohura ditore në Shqipëri, Mentor Hoxha u vendos më 15 qershor 2016 në Francë ku jeton edhe sot si qytetar francez. Ai ka dhënë...

4 Maj 1980/ Vdes udhëheqësi komunist i ish-Jugosllavisë, Josip Broz Tito

Josip Broz u lind në një familje të madhe fshatare në Kumroveç, në veriperëndim të Zagrebit, kryeqyteti i sotëm i Kroacisë, nga një baba kroat dhe një nënë sllovene. Mbaroi shkollën profesionale si mekanik më 1907, ndërsa 3 vite...

3 Maj 1469/ Nikolo Makiaveli

Ishte një diplomat, filozof dhe historian italian që jetoi gjatë Rilindjes. Ai është më i njohur për traktatin e tij politik Princi (Il Principe), i shkruar rreth vitit 1513, por nuk u botua deri në vitin 1532. Ai është...

28 Prill 1908/ Oskar Shindler, biznesmeni nazist që shpëtoi qindra hebrenj nga Holokausti

Oskar Schindler, u lind më 28 prill 1908, Svitavy, Moravia, Austro-Hungari dhe vdiq më 9 tetor 1974, Hildesheim, Gjermania Perëndimore. Ishte industrialist gjerman i cili, i ndihmuar nga gruaja dhe stafi i tij, strehoi hebrenj nga nazistët duke i...

Llazi Serbo, tragjedia e një aktori unik

Nga Leonard Veizi Çfarë mund ta bënte një aktor kalibri të vriste veten? Paqëndrueshmëri psikike? Çastet e vendimmarrjes mund të jenë të vështira, por po aq janë të lehta, vetëm një sekondë mendim i tejskajshëm dhe një sekondë tjetër për ta...

“Nga Vlora pranë njerëzve që po bëjnë historinë e botës”, mediat greke “jehonë”shqiptares

Pas La Repubblica, edhe mediat greke kanë shkruar për shqiptaren më të njohur të momentit, Mira Murati. OpenAI, i cili krijoi ChatGPT, ka tronditur ujërat në fushën e inteligjencës artificiale, duke e futur njerëzimin në një epokë të re. Shumë flasin për një “udhëkryq” të ngjashëm...

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...