Intervista

Jo, jo! Edi nuk do të pëlqehej ndryshe!

Ish-pedagogia e gjuhëve të huaja në Akademinë e Arteve, Drita Mato, tregon njohjen me Edi Ramën kur ishte student dhe asistent pedagog. Nga përplasja me ish-ministrin e Brendshëm që i “mbylli gojën” për 5 orë, në  “arrogancën” e mbrojtjes...

Edmond Haxhinasto: Dhuna si frikë e mazhorancës për humbjen e pushtetit

Përfaqësuesi i LSI-së, ish-ministri Edmond Haxhinasto, në një intervistë për gazetën “Fjala” komenton situatën politike në vend. Si e sheh rolin e kreut të shtetit Ilir Meta në këto zgjedhje, pritshmëritë e LSI-së dhe incidentet e ditëve të fundit...

I 12-ti në listën e Tiranës/ Xhafaj: Marrim mandatin e tretë, PD ka sjellë emrat e vjetër si një ofertë të re

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Fjala”, zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Etjen Xhafaj, kandidat për deputet i PS-së, analizon rinovimin e listës së forcës që përfaqëson si një risi e nevojshme dhe shpjegon arsyet që sipas tij shqiptarët...

Intervista/ Deputetja e Dibrës, Almira Xhembulla: Nga Rruga e Arbrit përfitojnë 600 mijë banorë

Deputetja e Partisë Socialiste për qarkun e  Dibrës Almira Xhembulla deklaron se nga ndërtimi i rrugës së Arbrit përfitojnë 500-600 mijë banorë brenda dhe jashtë Shqipërisë. E ftuar në emisionin “HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU” në FJALA WEB TV,...

Intervista: Ilir Alimehmeti/ Arsyet e rënies së infektimeve dhe këshilla për vaksinimin

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një intervistë për gazetën “Fjala”, analizon situatën pandemike në vend, krahason shifrat e infektimeve dhe hospitalizimit në javët e kaluara dhe në ditët e fundit. Çfarë mendon për vaksinimin dhe kur mund të arrihet imuniteti i...

“Tre rrugët që do të na nxjerrin nga pandemia”, flet mjeku i njohur imunolog

Mjeku imunolog Davide Robbiani, sapo ka botuar një studim mbi BiorXiv, sipas të cilit sistemi imunitar ruan aftësinë për të kujtuar Sars-Cov2 si një armik edhe kur antitrupat zhduken Nuk do të ketë një rrugëdalje nga pandemia. Do të jenë...

Zgjedhjet/ Gogo: Votimi dhe numërimi elektronik kërkon siguri dhe testim

Në një intervistë për gazetën “Fjala” Premto Gogo, përfaqësues i KRIK Albania (Koalicioni për Feforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara) ka komentuar “integrimin” e votimit dhe numërimit elektronik në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit 2021. Këto ditë po diskutohet...

Zëvendësministri Nikolla: Vaksinimi do të fillojë brenda 90 ditëve

Nga Aurela Xhika Zëvendësministri i Shëndetësisë, Albert Nikolla, në një intervistë për gazetën “Fjala” flet për masat anti-covid në vend dhe si po përballohet situata në spitale, ku pas një situate të vështirë një muaj më parë, gjithçka kthehet në...

Intervista/ Lefter Maliqi: Nëse PD nuk publikon listat brenda dhjetorit do humbasë zgjedhjet

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi, në një intervistë për emisionin “HARD TALK nga Roland Qafoku”, analizon situatën në vend dhe i kërkon opozitës që të shpallë koalicionet dhe listat e kandidatëve sa më parë, tani në dhjetor ose...

Pandi Laço: Ambicja ime e re, të shkruaj një roman të ri

Njeriu i spektakleve thotë se së shpejti do të vijë edhe me një vëllim poetik si dhe një skenar filmi artistik Nga Leonard Veizi  Makina e shkrimit është transformuar në një ordinator. Dhe pena me bojë në kallamar ka kohë që...

Të fundit

E rëndë në Shëngjin/ Gruaja afgane qëllon me thikë partnerin e saj

Shëngjini u trondit sot nga një ngjarje e rëndë mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar shtetasit afganë....

Basha: Nuk i kam hyrë në hak Sali Berishës, po përdor PD për interesa personale

Lulzim Basha ka komentuar edhe njëherë vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Duke iu përgjigjur akuzave të Berishës nëpër “foltore” se është...

“Shoku im bëri vetëvrasje, pasi i dënuan vëllanë, që kishte për grua vajzën e Spiro Kolekës dhe… “/ Kujtimet e panjohura të gazetarit të...

Publikohen kujtimet e gazetarit, publicistit, përkthyesit, studiuesit, shkrimtarit, dramaturgut dhe diplomatit të njohur, Bashkim Trenova, i cili pasi u diplomua në Fakultetin Histori-Filologji të...

Udhëtimi me tren para viteve ’90

https://www.youtube.com/watch?v=N_AiAxeTYeo&ab_channel=FJALAWEB

Fier/ Krim i rëndë në familje, djali plagos babain me thikë

Një konflikt që ka vijuar me përdorimin e thikës është regjistruar këtë të shtunë në një familje në Fier, ku djali ka qëlluar babanë...