Kuriozitete

Këto ligjet e Karmës do t’ua ndryshojnë jetën

Karma është një koncept disi abstrakt për shumë prej nesh. Ka shumë informacione konfuze mbi këtë temë jo-fetare – informacion i cili është i panevojshëm. Prandaj do të ishte e dobishme për të prezantuar një panoramë të vogël për...

“Financial Times”: Shqipëria, një nga vendet që duhet vizituar në 2020

Prestigjiozja “Financial Times” ka publikuar destinacionet kryesore të vitit 2020, e ndër nëntë destinacionet kryesore renditet dhe Shqipëria. Vendet e tjera të përzgjedhura janë: Armenia, Japonia, Republika Domenikane, Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia, Çadi dhe Uruguai. Mali i Zi ka qenë...

Mizore/ Australia do të vrasë 10 mijë deve sepse po pinë shumë ujë

Është jashtëzakonisht mizore,  por më shumë se 10 mijë deve do të vriten duke u qëlluar nga helikopterët për të parandaluar ato që të pinë shumë ujë në vendin e tharë të Australisë jugore. Asnjë shpjegim, si për-shembull shqetësimet për...

E rrallë/ Burri zgjohet dhe gjen hajdutin duke i thithur gishtat e këmbës

Autoritetet në Florida kanë dëshmuar se po kërkojnë një të dyshuar i cili ishte futur në shtëpinë e një qytetari dhe po i thithte gishtërinjtë ndërsa ai flinte. Sipas stacionit të lajmeve "WSOC TV", personi u zgjua në prag të...

Venusi binjak me Tokën, çfarë i tërheq shkencëtarët për zbulimet e radhës

Toka mund të mos jetë i vetmi planet i vërtetë aktiv vullkanor Ndërsa Magellani i NASA-s zhytej rreth Venusit në vitet 1990, ai fotografoi pamje të rrjedhjeve të llavës dhe maleve vullkanike. Por shkencëtarët nuk e kuptuan kurrë se si...

NASA zbulon një planet të banueshëm në madhësinë e Tokës

Drejtori i divizionit të astrofizikës në NASA, është shprehur se sateliti survejues TESS ka arritur qëllimet e tij për gjetjen e planetëve të ngjashëm me Tokën. Kompania amerikane njoftoi, të hënën se teleskopi i saj kishte bërë të mundur...

Toyota kërkon të ndërtojë qytetin që do funksionojë vetëm me hidrogjen

Gjiganti japonez i automobilëve tha se do të shndërrojë një fabrikë të makinave në Japoni në një “Qytet të së ardhmes”. Në të do të testohen automjete që drejtohen vetë, robotë të teknologjisë së lartë dhe produkte shtëpiake të...

Imazhet që nuk do t’i kuptoni, nëse nuk i shihni dy herë

Sipas psikoanalistëve vetëm një person i cili vuan nga skizofrenia ka imunitet nga iluzionet optike. Në rastin e fotove të mëposhtme ju mund të testoni veten nëse jeni ose jo skizofren. Nëse ju nuk arrini t’i kuptoni fotot që...

Austronautja bën deklaratën shokuese për alienët

Austronautja e parë britanike  e cila udhëtoi në hapësirë ka bërë një deklaratë tronditëse në mediat britanike. Sipas saj jashtëtokësorët ekzistojnë dhe ata mund të jetojnë në mënyrë të padukshme midis nesh në Tokë. Dr. Helen Sharman, ishte një kimiste...

FOTO/ Vrasja e gjeneralit, Irani ofron 80 milionë $ për kokën e Trump

Shteti i Iranit ka vendosur një shpërblim prej 80 milionë dollarësh për këdo që do arrijë të vrasë Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Ekzekutimi i gjeneralit më të madh të Iranit, Qasem Soleimani, me urdhër të Trump ka...

Të fundit

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja,...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...