OP-ED

Pasaportë shqiptare për Era Istrefin, e një selfie për mikun

Nga Mitro Çela Era Istrefi mori pjesë në mbylljen e Kampionatit Botëror të futbollit “Rusi 2018”. Ndërsa  lajmi po jepej në televizor, unë bluaja kujtime. Fund nëntori 2016. Eri, nëndrejtori i Top Channel - it u fut në zyrën e Filip...

Partia Demokratike në vitin 2020

Erl Kodra Tre paragrafët e parë të Dekleratës Universale e të Drejtave të Njeriut, e miratuar nga Asambleja Përgjithshme e OKB-së më 10 dhjetor 1948, ngjajnë sikur janë shkruar enkas për ne shqiptarët e shekullit të 21-të. Rrallë mund të...

Henri Çili, viktimë perfekte e rrethanave fatkeqe apo e botës që ndërtoi vetë

Nga Lorenc Vangjeli Henri Çili është viktima perfekte. Djali që erdhi nga periferia e Elbasanit dhe u vetëkrijua në pak vjet si një nga qytetarët e njohur të Tiranës, vlen të goditet me gurë. Nga të gjithë. Duke nisur me...

Një “karantinë” për perversët e arsimit

Nga Sebi Alla Pervers i shekullit të ri, mësues i pështirë në shpirt, një gjahtar vajzash që janë edhe më të mitura se të vegjlit e tij. Prindërit i përcjellin me sy deri në derë të shkollës fëmijët dhe ndihen...

Cilat janë aspektet e politikës së sotme korrente në Shqipëri dhe a janë ato të lidhura me njëra-tjetrën?

Nga Spartak Ngjela ekskluzivisht për Fjala.al Sot ne konstatojmë se në lidhje me politikën aktuale në Shqipëri, si zhvillim, si akuzë apo si reformë; këto janë aspektet e kësaj gjendjeje: Rama në Moskë; ambasadorja amerikane që pranon qëndrimin politik të...

A po fillon numërimi mbrapsht për Perëndimin

Me afrimin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA, askush nuk mund të thotë se nuk e parashikoi dot mundësinë që Donald Trump të fitojë një mandat të dytë – një ngjarje që do të përbënte një kërcënim ekzistencial për vetë...

“Heshtja masive e kolegëve për arrestimin e Henri Çilit”, Erl Kodra: E rëndë

Nga Erl Kodra Henri Çili mundet të jetë fajtor, por ai nuk është një individ i rrezikshëm. Në të vërtetë, Henri është një person publik shumë i njohur, që ka mundur të ndërtojë profilin e njeriut të suksesshëm, në fushën...

“Covid 19”-ta në filxhanin e kafesë

Nga Leonard Veizi Mëngjes. E dua ata të shkretë kafeje. Por jo në kushte shtëpie. Hedh pallton krahëve dhe ngjesh kapelën në kokë. Sa hapet dera e ashensorit shoh një pusullë të ngjitur mbi pasqyrë. Lexoj: “Jeni njerëz??? Mos pështyni...

Si telefonat me monedha në rrugë, të gjithë i shohin, por askush nuk do t’i përdorë

Nga Lorenc Vangjeli ekskluzivisht për Fjala.al Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, premton se VAR-i, sistemi i famshëm që revolucionarizoi futbollin, do të mbërrijë në Shqipëri. Teknologjia me shumë sy, por pa emocione, do të ndihmojë që arbitrat shqiptarë të jenë...

Pyetja britanike e Evropës: Si do luajnë në fazën tjetër fuqitë e mëdha të BE?

The Guardian Mbretëria e Bashkuar dhe BE do të duhet tanimë të punojnë për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen. Por çfarë do të kenë si prioritet qeveritë e 3 kryeqyteteve të Bashkimit Evropian? Gjermania Qeveria gjermane po bën përpjekje për...

Të fundit

Gjendet një bombë 100 kg në një kantier ndërtimi, i përket Luftës së Dytë Botërore

Një bombë e Luftës së Dytë Botërore me një peshë prej 100 kilogramë u gjet në këtë mëngjes në...

Atentati me eksploziv në Kamëz, arrestohen tre persona

Zbardhet ngjarja e ndodhur në Kamzë me eksploziv ku për pasojë mbeti i gjymtuar një shtetas. Finalizohet me sukses OPERACIONI POLICOR “SATELITI” Operacioni nga Strukturat e...

Aktori i njohur francez në telashe, akuza për përdhunim e dhunë seksuale ndaj një 22-vjeçare

Aktori i njohur francez Gerard Depardieu ndodhet në hetim për përdhunim dhe dhunë seksuale ndaj një aktoreje të re në verën e vitit 2018,...

17-vjeçari humbi betejën me Covid-19, mjekja e përlotur rrëfen fjalët e fundit të tij

E hëna e 22 shkurtit shënoi viktimën në moshë më të re në vendin tonë nga Covid. 17-vjeçar, Qamil Seiti nga Tirana, humbi betejën...

Aksident masiv në autostradë, përplasen 39 makina, plagosen 10 persona (VIDEO)

Në një autostradë në Bashkiria të Rusisë, 39 makina u  përfshinë në një aksident si shkak i motit të keq, raporton AW. Aksidenti ndodhi në...