Këshilla&Shëndeti

Ja se çfarë mund të ‘thonë’ këmbët tuaja për shëndetin

Këmbët tuaja mund t’ju tregojnë shumë për gjendjen tuaj shëndetësore. Gjetjet fillojnë nga mpirja, prania e qimeve tek gishtat e këmbëve apo kruajtja , shpesh këmbët tuaja japin sinjale që diçka në organizmin tuaj nuk shkon mirë, përpara se...

Virusi, mjeku i njohur: Jo panik, por më shumë profesionalizëm!

Mjeku i njohur Tritan kalo është sërish personi që me kompetencë të plotë drejton këshilla dhe mesazhe për kolegët, pacientët, shoqërinë shqiptare por edhe për të gjithë ata që kanë ngatërruar rolet në këtë situatë kur bota u njoh...

Testi i Engjëllit tënd personal, zgjidh një numër, merr një mesazh!

Engjëjt tanë komunikojnë me ne në mënyra të ndryshme, ata e dinë se çfarë na pëlqen të lexojmë, dëgjojmë dhe madje edhe vendet ku ne shkojmë zakonisht, dhe ata gjejnë një mënyrë për të na dërguar sinjale në ato...

ISHP sensibilizon qytetarët: Lani duart sa më shpesh!

Instituti i Shëndetit Publik u ka bërë thirrje qytetarëve që të mbrojnë veten dhe të tjerët nga sëmundjet e shkaktuara nga koronaviruset duke filluar me higjenën. Në faqen e ISHP-së, thuhet se duhet t’i lani shpesh duart me ujë dhe...

Studimi/ Vera, pija që aktivizon trurin tonë

Vera është padyshim një aleat i shkëlqyeshëm për veprimtarinë tonë njohëse. Kjo është thënë nga një profesor i neuroshkencës. Vera aktivizon reaktivitetin tonë dhe na bën vigjilent dhe të aftë. Profesori Gordon Shepherd, aktiv në Shkollën e Mjekësisë Yale dhe...

Studim: Hani më pak mish të kuq, ul vdekshmërinë

Studimi i Forumit Ekonomik Botëror dhe shkollës Oxford Martin: "Nuk ka të bëjë me heqjen plotësisht të biftekëve apo hamburgerëve, alternativat ekzistojnë" Konsumi i mishit të kuq mund të zvogëlojë me 5% vdekshmërinë e parandalueshme, e cila lidhet me ushqimin...

Nëse jeni pjesë e këtyre shenjave, përgatituni për një vit plot fat

Viti 2020 ka filluar dhe premton shumë ndryshime pozitive në jetën e njerëzve që i përkasin këtyre tre shenjave të zodiakut. Këta njerëz do të gjejnë mundësi të reja për të demonstruar vlerën, potencialin e tyre dhe kanë shumë...

Gripi i derrit rikthehet sërish, humbin jetën 8 persona

Bota po përballet aktualisht me përhapjen e një virusi tejet të rrezikshëm siç është koronavirusi. Mirëpo, së fundmi është raportuar përhapja e një tjetër virusi të rrezikshëm, siç është dhe virusi H1N1, ose siç njihet ndryshe gripi i...

Legjenda Kobe Bryant na la pas “10 sekrete” për të shkëlqyer në jetë

Vdekja e basketbollistit Kobe Bryant i cili la pas një pasuri të tërë arritjesh ka prekur shumë publikun e gjerë. Ai admirohej nga e gjithë bota dhe jo pa arsye. Më poshtë janë disa nga mësimet e jetës që...

Horoskopi, çfarë kanë rezervuar yjet për sot, 27 janar, 2020!

Dashi Përfitoni nga Hëna në shenjën e Luanit për të realizuar atë që ju intereson. Shpirt vëzhgues, tërheqës në aftësinë për të bindur të tjerët. Argëtohuni një festë apo diskotekë. Demi Nëse humori nuk është edhe aq  i mirë, hiqni qafe shqetësimet...

Të fundit

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...