Të gjitha

VIDEO/ Napoli vazhdon leksionin në Seria A, “viktima” e radhës është Bologna

Napoli nuk e ka ndërmend të ndalet dhe sot në shtëpi triumfoi 3-2 ndaj Bolognas.Pjesa e parë do përfundonte 1-1, ku golit të miqve me Zirkzee iu kundërpërgjigj mbrojtësi Juan Jesus. Skuadra e Spalletit do përmbyste shifrat sapo filloi pjesa...

Viti i ri akademik nis me bojkot, Gjekmarkaj: Janë shtresa më e keqtrajtuar ekonomikisht

Deputeti i Partisë Demokratike Agron Gjekmarkaj në një shënim në rrjetet sociale ka reagur në lidhje me grevën e paralajmëruar nga pedagogët. Gjekmarkaj, shkruan se pedagogët e studentë protestojnë për një trajtim më dinjitoz. ‘Sot është dita e parë e...

Maqedonia “bojkoton” Eurovisionin, lekët e këngës do përdoren për energjinë elektrike

Maqedonia nuk do të marrë pjesë në Eurovision 2023. Lajmin e ka konfirmuar sot drejtori i Radio Televizionit të Maqedonisë, Marjan Cvetkovski. Ai konfirmoi se Maqedonia për herë të parë pas pavarësisë nuk do të jetë pjesë e ngjarjes më...

Misioni Hapësinor u krye/ Sonda DART ka ndryshuar trajektoren e asteroidit

Pas kontrolleve të gjata me teleskopë, NASA konfirmon: sonda DART në fakt ka ndryshuar orbitën e asteroidit Dimorphos. Dhe tani? Një imazh nga teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s tregon mbeturinat "shpërthejnë" nga sipërfaqja e Dimorphos, 285 orë pasi asteroidi u...

Qytetari që kërkoi drejtësi kundër ish zyrtarëve

Ka qytetarë si Kurt Rusi që nuk heqin dorë nga kërkimi i të vërtetës kundër  zyrtarëve që tejkalojnë kompetencat dhe shpërdorojnë detyrën. Madje edhe kur prokuroria dhe gjykata e Tiranës e pushojnë hetimin sepse nuk kishte vepër penale,  i moshuari ka...

Tre ‘truket’, si ta bëni më të lehtë zgjimin në mëngjes

Zgjimi në mëngjes për shumicën e njerëzve mund të jetë i vështirë, sidomos në ditët e ftohta të dimrit. Megjithatë, ka disa ‘truke’ që mund ta bëjnë më të lehtë zgjimin tuaj nëse zbatoni disa këshilla. Shtypja e butonit të ziles...

Kërkesa e pazakontë/ “Studentët e mjekësisë të qëndrojnë me detyrim në Shqipëri”

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, theksoi se kanë kërkuar që të hapen programe specializimi në fushën e mjekësisë, pra përveç 6 viteve fakultet, të jenë dhe 4 vite të tjera specializim. Në një intervistë për Euronews Albania, Gjata...

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare Ganimete Vendresha, solistja e parë e trupës së TOB

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare Ganimete Vendresha, kryebalerina e parë e Teatrit të Operës dhe Baletit në Shqipëri. Lajmin e hidhur e ka bërë me dije, mbesa e saj, Ajola Xoxa, e cila thotë se ajo ndërroi jetë...

“Frymëmarrje për Gjirokastrën”, Rama nxjerr pamjet nga Bypass-i: Përfundon këtë vit

By pass-i i Gjirokastrës do të përfundojë në fund të këtij viti. Lajmin e ka dhënë kryeministri Edi Rama përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, ku ka publikuar edhe pamje nga punimet. Kreu i qeverisë shkruan...

Busquets do të largohet në fundin e sezonit, Barcelona liston 3 mesfushorë

Rodri është caktuar si një emër i mundshëm për të zëvendësuar Sergio Busquetsin që e kërkon largimin nga Barcelona në fund të këtij sezoni. Spanjolli 34 vjeçar do të largohet nga Nou Camp kur i skadon kontrata në fund të...

Të fundit

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...