Dossier

Tri mitet e pandemisë së sotme që i zhbën Murtaja e zezë

Ardian MUHAJ Në historinë e dokumentuar të njerëzimit pandemia më e rëndë dhe tragjike është ajo e mesit të shekullit XIV e njohur si Murtaja e Zezë, Epidemia e Zeze (Peste Negra) apo Vdekja e Zezë (Black Death). Të dhënat...

Historia e Aldo Moros, kryeministri italian që u vra nga “Brigadat e Kuqe”

Nga Erjon Uka Pas krizës së janarit, deputetët italianë bëhen gati të votojnë qeverinë e re të Giulio Andreottit. Me ndërhyrjen e Aldo Moros, president i Demokracisë Kristiane dhe dy herë në të shkuarën kryeministër, koalicioni i ri do të...

15 Mars ’91, rihapet Ambasada Amerikane, ja si e kujton Chris Hill

15 mars 1991, pas 45 vitesh ndërprerje rivendosen marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Marrëdhëniet me ShBA janë të rëndësisë parësore dhe strategjike. Ka rreth 27 traktate dhe marrëveshje midis Shqipërisë dhe SHBA-ve në fusha...

DOSSIER/ “Gripi Spanjoll” dhe “Covid-19”, historia që përsëritet

Një virus bën xhiron e tij përreth globit duke shkaktuar sëmundje, vdekje dhe duke përhapur panik. Publikisht këshillohet: Shmangni turmat! Lani duart! Shmangni pështytjet në publik! "A po e ndiqni koronavirusin?" pyeti Robert Hicks, ish-drejtor i Muzeut Mütter, pasi zuri...

Historia e pandemive; si shembën perandori e vranë mbretër

Pandemitë e sëmundjeve vdekjeprurëse janë një kërcënim i përhershëm për njeriun dhe i shpallin luftë herë pas here. Historia na tregon se sëmundjet kanë shembur perandori e kanë përgjysmuar popuj, por sot në kohët moderne kemi më shumë mundësi...

Pandemitë që ndryshuan historinë e njerëzimit/ Nga murtaja te koronavirusi

Historia e pandemive është pothuajse e gjatë sa vetë historia e njeriut. Pandemitë kanë marrë miliona jetë njerëzish, kanë shuar qytete e kanë dobësuar perandori. Së fundmi, po kaq frikshëm ka shpërthyer edhe koronavirusi, i cili ka prekur shumicën e...

Fotoja e munguar e martesës

Një foto e munguar në kohën e martesës që u realizua kur Ibrahim Sokoli dhe Shanisha Dosti ishin 70 e ca vjeçarë . Gazetari Namik Mehmeti tregon për kujto.al si e ka njohur Shanisha Dostin dhe bashkëshortin e saj,...

E bija e Sef Bajraktarit: E varrosa babain me duart e mia

Ajo është mbi 90 vjeç dhe krejtësisht e verbër, si të ishte realizuar me vonesë një dëshirë dëshpërimi e moshës 20-vjeçare kur nuk do kishte dashur të shihte atë që pa: trupin e masakruar të babait të vrarë. Historia...

Majori i Sigurimit i kërkoi diçka për Enverin, Ramizi e mbylli në Psikiatri

Publikohet historia e panjohur të ish-majorit të Sigurimit të Shtetit, Koçi Lubonja, i cili pasi kishte dalë partizan që në moshën 17 vjeçare me gjithë vëllezërit e motrat, duke luftuar si komandant kompanie në Brigadën e IV-të Sulmuese për...

Miku i përkthyesit: Shvarcin e arrestuan, e rrahën dhe e pështynë enveristët

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur e përkthyesit të njohur, Robert Shvarc, i cili në vitin 1945-së bashkë me gjyshen e tij shkonin në burgun e Tiranës, për t’i dërguar ushqime, gjyshit të tij, Johamit, që mbahej i arrestuar...

Të fundit

“Topi i Artë” / Zbulohen 10 kandidatët për fitoren e çmimit

Pasi u anulua para një viti për shkak të pandemisë, këtë vit “Topi i Artë” nuk do të anulohet....

Arrestimi i modeles greke zbulon rrjetin e fuqishëm të drogës, ja kush është shqiptari që e drejton

Një baron shqiptar fshihet mbrapa arrestimit të modeles greke Elena Polychronopoulou dhe partnerit të saj me 8 kg kokainë. I njohur me nofkën “Billy the...

Ish-mbreti i Spanjës përballet me ligjin, ja arsyeja

Elemente të reja shfaqen rreth problemeve të mundshme ligjore të ish-mbretit të Spanjës, Juan Carlos, lidhur me taksat e papaguara. Sipas gazetës “El País”, ish-monarku...

Manastirliu thirrje pedagogëve dhe studentëve: Vaksinohuni para datës 11 tetor

Në të gjitha universitetet publike dhe jopublike në vend, ka nisur vaksinimi për pedagogë e studentë, për të rritur aksesin në vaksinim, për mbrojtjen...

Ministria e Arsimit njofton masat, ja si do të zhvillohet mësimi

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, po merren masat që të respektohen protokollet e vendosura në kuadër të kufizimit të pandemisë...