Personazh

Një oficere e denjë kundër armikut të padukshëm, si Besmira Dogjani

Rrëfimi ndryshe i oficeres së Forcave të Armatosura Besmira Dogjani për “luftën” me COVID-19. Nga studimet për psikologji, vendimi i 26-vjeçares për të veshur uniformën ushtarake dhe dalja nëpër rrugët e kryeqytetit me këshilla për qytetarët ndaj armikut të...

Stërvitje në kohë karantine/ Roland Peqini bashkon virtualisht 250 persona

Përshtatja për të mbajtur trupin në formë edhe nga karantina. Ideja e “stërvitjes online” që bashkoi me 29-vjeçarin rreth 250 persona, sportistë të të gjithë moshave. Nga Alessia Selimi Qytetarët e këtij vendi janë izoluar brenda shtëpive të tyre në më...

Nga një i ri i edukuar si ateist, në ipeshkëv në Shqipëri – Historia e veçantë

Historia e don Arjan Dodajt, ipeshkvit të ri, që shkoi në Itali me barkat e vitit 1993, punoi saldator, zbuloi fenë, me të cilën e kishte edukuar gjyshja, u bë prift e u rikthye në Shqipëri. Pak ditë më...

Berberi shkon më shtëpi më shtëpi, t’u presë flokët klientëve në karantinë

France 24 Me një maskë në fytyrë, doreza në dorë, dhe dezinfektues, një berber i njohur në Prishtinë, u shkon klientëve të tij në shtëpi për t’i qethur, tani që ata nuk mund të shkojnë në sallonin e tij, për...

50 vite të martuar, balada e trishtë e çiftit të ndarë nga koronavirusi

REUTERS/Caitlin Ochs Ata u njohën në Paris në 1970 dhe rrallëherë janë ndarë nga njëri- tjetri, ndonëse Louis humbi pak e nga pak kujtesën nga sëmundja e Alzheimerit dhe jeton në një shtëpi pleqsh në Nju Jork. Si shumë prej...

Profil/ Eric Yuan, njeriu që u pasurua brenda natës nga Covid-19

Kriza e koronavirusit po rrënon botën, por jo Eric Yuan. ZOOM, kompania e tij ka bërë gati 4 miliard dollarë në 3 muajt e krizës së koronavirusit, duke u bërë nr. 1 për videokonferenca. Aplikacioni i video-konferencave ZOOM, para...

Profil/ Kush është Dominic Raab?

Ai ka garuar kundër Boris Johnson pak kohë parë, një mbrojtës i fortë i Brexit, historia e hebreut ambicioz që sot ka marrë drejtimin e qeverisë së Britanisë së Madhe Downing Street thotë se Boris Johnson i ka kërkuar Sekretarit...

Sokol Meshi, fisniku i Tropojës që u shua nga Covid-19

60 vite kontribut si inxhinier hidroteknik i dha rrugë, ujë e jetë krahinës së Nikaj-Mërturit e malësisë së Tropojës nga Luljeta Progni Këtë të hënë të 6 prillit, Sokol Meshi ndërroi jetë për shkak të Covid-19. Për shumë njerëz është rasti...

Akti human, gjirokastriti gatuan për mjekët e infermierët

Xhimi Hasanbeu që prej vitesh menaxhon një restorant të njohur tradicional në Jug të vendit është ndër ata që e mbyllën aktivitetin e tyre disavjeçar menjëherë pas nisjes së periudhës së karantinimit. I ndërgjegjshëm për domosdoshmërinë e këtyre masave...

Misionarja e Paqes, qep maska falas për policinë e qytetarët

Në këto ditë të vështira për të gjithë vendin për shkak të përhapjes së COVID-19, shembujt human në qytetin e Shkodrës në ndihmë të përballimit të kësaj pandemie, përcjellin optimizëm e thyejnë tablonë e zymtë të këtyre ditëve. Ardiana...

Të fundit

“Ukraina është e jona”/ Lukashenko i hedh “benzinë zjarrit”: Do të bashkëveprojmë me Rusinë

Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko ka nxitur më shumë debate, duke i hedhur benzinë zjarrit, ndërsa tha se ishte i...

Zbulohet shkaku i vdekjes së 4 turistëve rusë në Qerret/ Del ekspertiza mjeko-ligjore: Në trupin e tyre u gjet…

Pas më shumë se një muaji, të tjera detaje kanë dalë nga vdekja e 4 turistëve rusë në një hotel në zonën e Qerretit...

Trekëndëshi Donald-Bora-Beatrix, krah të dashurës Vin Veli thumbon ish-partneren (Foto)

Donald Veshaj dhe Beatrix Ramosaj janë në qendër të vëmendjes këto ditë, për shkak të historisë së tyre të re të dashurisë që po...

Vrau kolegen në sheshxhirim, Alec Baldwin me lot në sy: Nuk e tërhoqa unë këmbëzën (Video)

Vrasja në sheshxhirim e kineastes Halyna Hutchins nga aktori Alec Baldwin ishte një ngjarje që tronditi jo vetëm Hollywood-in, po edhe vetë aktorin. Në...

A ka hyrë në Shqipëri? Rakacolli flet për mutacionin Omicron: Jemi në alert

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli e ftuar në emisionin “Open” në Top Channel, u shpreh se në Shqipëri ende nuk është gjetur asnjë rast...