Personazh

Flet Princ Harry: Ja kush e mori vendimin për largimin nga pallati mbretëror

Vendimin për largimin nga pallati mbretëror në Angli mesa duket e ka marrë vetë Princ Harry dhe jo Meghan Markle. Kështu është shprehur Princ Harry, duke shtuar edhe faktin se është i mërzitur nga ajo që britanikët e kanë quajtur...

Leart Rama/ Ditari i një Prishtine të heshtur

Regjisori i ri kosovar që tërhoqi vëmendjen e mediave prestigjioze ndërkombëtare për “krijimtarinë” e veçantë në kohën e pandemisë. Copëzat e jetës së “lirë” që përcilleshin në shtëpitë e qytetarëve të mbyllur në shtëpi Nga Alessia Selimi COVID-19 bëri që njerëzit...

“Përgjithmonë Mamica”

Nga Kesjana Balili

Smeralda Çaça/ Me agjërim, nga protesta në komisariat

Rrëfimi i nënës së 3 fëmijëve për shoqërimin në polici gjatë protestës së 17 majit Nga Alessia Selimi Ndërsa pret “iftarin”, Smeralda Çaça, 35 vjeç, vijon të protestojë për Teatrin Kombëtar. Ka veçse një pirg gërmadhash, jo më një godinë, por...

“Ju rrëfej Sali Vranishtin, luftëtarin dinamik që do të derdhim në bronz”

Këtë vit është 100-vjetori i Luftës së Vlorës dhe, në këtë kuadër, pas një propozimi të shoqatës “Labëria”, u mendua të ngrihet monumenti i Sali Vranishtit, Muratit, një nga luftëtarët e shquar të kësaj lufte Muntaz Dhrami: Ju rrëfej Sali...

Protesta për teatrin e një argjentinaseje në Tiranë

  Argjentinasja 34-vjeçare, në një protestë larg vendit të saj, me një të kaluar jo shumë të ndryshme nga e jona. Si një qytetare e botës, për identitetin, dinjitetin dhe historinë e një populli. Nga Alessia Selimi Gjashtë muaj në mbrojtje të...

Arkitekti Astrit Seranaj, “spektatori i fundit” në sallën e Teatrit (Rrëfimi ekskluziv)

Rrëfimi ekskluziv për “Gazetën “Fjala” i arkitektit Astrit Seranaj që u gjend në sallën e Teatrit Kombëtar në momentin kur ndërhyri policia dhe nisi shkatërrimi. Seranaj: Europa Nostra na siguroi midis të tjerash financimin e të gjithë restaurimit të...

Forca e një 22-vjeçareje dhe rrokullima e vdekjes

Megi Alimuçaj rrëfen kalvarin e skalitur të vuajtjeve dhe nismën ambicioze për të bërë bashkë gratë e prekura nga kanceri i gjirit Nga Alessia Selimi Dy vite më parë, në një pasqyrë të një qendre tregtare në Selanik, Megi Alimuçaj vendosi...

Mirsad Tagani, artisti i pjatave dhe shqisave

Me një eksperiencë 15-vjeçare në artin e gatimit, 35-vjeçari, kreu i kuzhinës së restorantit të kompleksit Taivan, ndan vështirësitë, sfidat, ëndrrat dhe një episod komik me kryeministrin  Nga Alessia Selimi Me një xhaketë tipike të një kuzhinieri dhe me një përparëse...

Veneta Çallpani, pena përmes “skanerit”

Lëçitëse e fjalës dhe mjeke në “qytetin që nuk fle kurrë”. Veneta rrëfen situatën aktuale të pandemisë Covid-19 në Nju-Jork, si dhe mënyrën si është përballur me frikën dhe ankthin e injektuar Nga Alessia Selimi Veneta Çallpani, një lëçitëse e...

Të fundit

“Ukraina është e jona”/ Lukashenko i hedh “benzinë zjarrit”: Do të bashkëveprojmë me Rusinë

Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko ka nxitur më shumë debate, duke i hedhur benzinë zjarrit, ndërsa tha se ishte i...

Zbulohet shkaku i vdekjes së 4 turistëve rusë në Qerret/ Del ekspertiza mjeko-ligjore: Në trupin e tyre u gjet…

Pas më shumë se një muaji, të tjera detaje kanë dalë nga vdekja e 4 turistëve rusë në një hotel në zonën e Qerretit...

Trekëndëshi Donald-Bora-Beatrix, krah të dashurës Vin Veli thumbon ish-partneren (Foto)

Donald Veshaj dhe Beatrix Ramosaj janë në qendër të vëmendjes këto ditë, për shkak të historisë së tyre të re të dashurisë që po...

Vrau kolegen në sheshxhirim, Alec Baldwin me lot në sy: Nuk e tërhoqa unë këmbëzën (Video)

Vrasja në sheshxhirim e kineastes Halyna Hutchins nga aktori Alec Baldwin ishte një ngjarje që tronditi jo vetëm Hollywood-in, po edhe vetë aktorin. Në...

A ka hyrë në Shqipëri? Rakacolli flet për mutacionin Omicron: Jemi në alert

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli e ftuar në emisionin “Open” në Top Channel, u shpreh se në Shqipëri ende nuk është gjetur asnjë rast...