Personazh

Sokol Meshi, fisniku i Tropojës që u shua nga Covid-19

60 vite kontribut si inxhinier hidroteknik i dha rrugë, ujë e jetë krahinës së Nikaj-Mërturit e malësisë së Tropojës nga Luljeta Progni Këtë të hënë të 6 prillit, Sokol Meshi ndërroi jetë për shkak të Covid-19. Për shumë njerëz është rasti...

Akti human, gjirokastriti gatuan për mjekët e infermierët

Xhimi Hasanbeu që prej vitesh menaxhon një restorant të njohur tradicional në Jug të vendit është ndër ata që e mbyllën aktivitetin e tyre disavjeçar menjëherë pas nisjes së periudhës së karantinimit. I ndërgjegjshëm për domosdoshmërinë e këtyre masave...

Misionarja e Paqes, qep maska falas për policinë e qytetarët

Në këto ditë të vështira për të gjithë vendin për shkak të përhapjes së COVID-19, shembujt human në qytetin e Shkodrës në ndihmë të përballimit të kësaj pandemie, përcjellin optimizëm e thyejnë tablonë e zymtë të këtyre ditëve. Ardiana...

Një Hoxhë humanist për Bubqin; pako me ndihma për familjet në nevojë

Ai gjendet gjithjë aty ku i thotë misioni! Në dyert e të pamundurve, të pashpresëve, të paushqyerve e të harruarve. Troket në dyer që s’janë më të tilla që prej 26 nëntorit të një viti më parë kur Shqipëria...

Infermierja shqiptare, shtatzanë në vijën e parë të frontit

Znj.Armida Bahja Hoxha është në javën e fundit të muajit të nëntë dhe vazhdon t’ju shërbejë (në SHBA) me përkushtim pacientëve me Covid 19. Po, mund të thuash se jemi dy persona të cilët u shërbejmë pacientëve, unë dhe foshnja...

Covid-19/ Meri, piktorja që po bashkon fëmijët me gjyshërit

“Unë rri në shtëpi dhe për ty gjysh”, nisma që u jep mundësinë fëmijëve të bëhen kreativë në karantinë Nga Blerina Gjoka Duar që prekin xhama dyersh pas të cilave qëndrojnë gjyshër të përmallur, përshëndetje të përlotura nga ballkonet, të moshuar...

Çfarë është 8 marsi i Bajame Ballës, nënës së 12 fëmijëve

Gruaja shqiptare që i kushton jetën fëmijëve dhe familjes, gruaja e fortë që e vlerëson mbështetjen e burrit në krah, e zakonshme me një jetë të jashtëzakonshme. 73-vjeçarja Bajame Balla, nga fshati Mangull, në një rrëfim për gazetën “Fjala”...

7 Marsi/ Tre mësues, histori, jetë…(Foto)

Historitë njerëzore të tre mësuesve nga Tirana e “kërkuar” në Rrëshenin e lënë pasdore. Një jetë mes arsimit dhe brezave që kanë nxjerrë. Sakrificat, gëzimi, vuajtjet dhe rrëfimet e Xhuvana Gjonit, Ismail  Kaçit dhe Roza Ndrecës. Shtatë Marsi dhe mësuesit...

Dejvi Dashi – Regbi, loja e ashpër e mendjes dhe muskujve

Nga Alessia Selimi Ngjizur në fillim të shekullit XIX në Angli, regbia merr padyshim jetë nga forca e mendjes dhe muskujve. Kjo lojë është një alternativë mjaft e mirë për t’u larguar nga ritmi shpesh banal i jetës ndonëse tabloja...

Katër dekada në objektivin e Bujar Kores, rrëfehet operatori i njohur i TVSH-së

Në një rrëfim për gazetën “Fjala”, operatori i njohur i TVSH-së kthehet pas në të shkuarën dhe tregon vështirësitë dhe privilegjet e profesionit Nga Alessia Selimi I dhënë së tepërmi  pas gjuhës vizuale, operatori i vjetër i Televizionit Shqiptar, Bujar...

Të fundit

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi...

Rikthehet karantina/ Shteti i parë në Evropë që po mbyll shkollat dhe bizneset: Jemi në rrezik!

Letonia ka njoftuar një bllokim një mujor nga Covid-19 pas një rritje të infeksioneve, duke u bërë vendi i parë në Evropë që rivendos...

8 humbje jete e 659 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit

Tetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në vend si pasojë e COVID. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se po...

KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot shkarkimin nga detyra të gjykatëses Manjola Beljeri nga Gjykata e  Rrethit Gjyqësor Tiranë. Shkarkimi i Bejlerit u vendos...

Xhaçka: Mirënjohëse për mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së për integrimin e Shqipërisë

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka pas publikimit të progres-raportit për Shqipërinë, shprehu mirënjohje për mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së për...