Dossier

Si u rrëmbye në Selanik nga 3 oficerë të Sigurimit ish-kryeministri Koço Kota

Publikohet historia e panjohur të Koço Kotës me origjinë nga qyteti i Korçës, i cili pasi u shkollua në Universitetin e Athinës për Shkencat Politike, në vitin 1912-të u kthye në Shqipëri duke iu përgjigjur thirrjes së Ismail Qemalit,...

Si u rrëzua monumenti i Enverit, 8 tonë bronz në mes të sheshit

Arkiva-Dossier / 20 shkurt 1991 - Si u rrëzua monumenti i Enverit 8 tonë bronz në mes të kryeqytetit. - Dëshmia e operatorit të mirënjohur të Televizionit Shqiptar, Bujar Kore  Nga Leonard Veizi Ai qëndronte atje dhe qenia e tij e...

1990-2020/ Ambasadorët amerikanë që ndikuan në tranzicionin shqiptar

Nga Roland Qafoku Nga Christopher Hill te Yuri Kim, cilët janë kryediplomatët e Ambasadës Amerikane në Tiranë pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike (pjesa e dytë) CHRISTOPHER HILL GJENERALITETET: Lindi më 10 gusht 1952 STATUSI DIPLOMATIK: I ngarkuar me punë i SHBA në Shqipëri QËNDRIMI...

18 shkurt 1913/ “Kosova është e jona”

Gazetari i njohur Roland Qafoku ka publikuar sot një editorial të gazetës “Përlindja e Shqipëniës” i botuar në 18 shtator të vitit 1913. Në një koment të shkurtër në rrjetin social “Facebook”, Qafoku shkruan se gazeta e qeverisë së Ismail...

Operacionet/ “Grushti i shtetit i shekullit i shërbimeve të fshehta”

Më 2013, Edward Snowdeni zbuloi shtrirjen e përgjimit global të komunikimit nga shërbimet e fshehta amerikane. Por që 40 vjet më parë, kundërzbulimi gjerman BND dhe CIA kishin filluar një fushatë mbarëbotërore përgjimi. Në vitin 1970, përfaqësuesit e BND-së dhe...

Historia tragjike e kolonelit/Tentoi vetëvrasjen, por e varrosën të gjallë

Publikohet për herë të parë historia e panjohur e Sulejman Vuçiternës nga fisi që e ka prejardhjen nga Verbovsi i Drenicës së Veriut. Memorie.al shkruan se ai në moshën 18 vjeçare, kishte nën komandën e tij mbi 400 burra...

Urdhri sekret: Të pushohen nga puna kundërshtarët e regjimit

Të gjitha elementet se si duhej zhvilluar operacioni i fshehtë për të zëvendësuar punëtorët “armiq” me komunistët Nga Leonard Veizi Nuk mund të thuhej se diktatura komuniste ishte konsoliduar fort në Shqipërinë e pas-Luftës së Dytë Botërore, por edhe të gjitha...

Dresden u shkatërrua në 23 minuta, çfarë ndodhi 75 vjet më parë?

Drezdeni pandehte se ishte i sigurt, besonte se mburojë kishte estetikën e veçantë arkitektonike. Por qyteti pagoi një çmim barbar për luftën e Hitlerit duke përjetuar para 70 vjetësh një bombardim të pashembullt. Dresden 2004. Këshilli i qytetit krijoi një...

HISTORIA/ 11 shkurt 1920, Tirana 100-vjet kryeqytet

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës, i cili u zhvillua më 21-31 Janar 1920, u vendosën më 11 Shkurt 1920 në Tiranë, që u caktua përkohësisht kryeqyteti i Shqipërisë. Përfundimisht Tirana...

Ekskluzive/ Për çfarë mbahen mend? Historia e 20 ambasadorëve amerikanë në Shqipëri

Nga Maxwell Blake te Joseph Jacobs. Cilët janë kryediplomatët e Ambasadës Amerikane para se të instalohej komunizmi dhe Amerika të shpallej armike. 98 vjet, historia e 20 ambasadorëve amerikanë në Shqipëri (pjesa e parë). Nga Roland Qafoku Yuri Kim është mes...

Të fundit

Jehonë botërore që Putin testoi vaksinën te vajza e vet

Lajmi i bujshëm i ditës së sotme ishte se Rusia do të miratojë së shpejti një vaksinë anti COVID-19...

Kastrohet ariu i egër pasi iu afrua një vajze më shumë se ç’duhet (VIDEO)

Ka një zemërim nga qytetarët në Meksikë pasi një ari i zi i parë në video teksa afrohej tek një vizitor në një park...

Më 12 dhe 14 gusht Tirana pa drita, ja zonat dhe oraret

Në datën 12 dhe 14 gusht në disa zona në Tiranë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas OSHEE-së kjo do të ndodhë për...

Pamjet me dron, ja pasojat e shpërthimit katastrofal në Bejrut (VIDEO)

Shpërthimi i madh që goditi portin e Bejrutit dhe rrethinat e saj një javë më parë ka lënë zonën si në një shtet të...

Politika në Kosovë s’gjen qetësi, sërish përplasje brenda koalicionit qeverisës

Marrëdhëniet ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë u dukën të lëkundura që pas rifillimit të bisedimeve me Serbinë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Aleanca...