Raportimi i terrorizmit në media, nga informim rrezikon të kthehet në nxitës të dhunës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Anxhela Ruçi

Terrorizmi është një nga temat që raportohet në të rrallë në mediat shqiptare, me përjashtim të përkthimeve nga mediat botërore në ngjare të jashtëzakonshme.

Një nga problemet më të mëdha të raportimit të këtyre ngjarjeve është moscensurimi i pamjeve filmike apo fotografive të viktimave të sulmeve terroriste.

Jo rrallë herë edhe mediat shqiptare kanë rënë pre e shkeljes së etikës, duke transmetuar pamje filmike të pacensuruar në primetime ose në orare të tjera, kur televizori ndiqet edhe nga fëmijë apo persona nën moshën 18 vjeç.

Raste të tilla raportoheshin pothuajse përditë nga media, në kohën kur i ashtëquajturi “shteti islamik” rrëmbeu vëmendjen e medias me fëmijët që kryenin akte makabër apo me pamje filmike të viktimave të vrarë nga anëtarët e shtetit islamik.

Problemi i raportimit të çështjeve terroriste është një problem global, ku mediat bien pre e sensacionit dhe fillojnë shpërndajnë pamje të frikshme, të cilat në një farë mënyre rrisin audiencën e terroritëve dhe i bëjën ata më të njohur globalisht.

Në rrjetet sociale, nëse kërkon me fjalë kyçe, terrorizëm apo ISIS dalin me mijëra artikuj dhe video të pacensuruara, të përgatitura nga “zyra e shtypit” të shtetit islamik.

Shumë video në kanalet e youtubit, të shpërndara nga media prestigjoze numërojnë miliona shikime, mënyrë kjo që tregon se sa të prirur janë ndjekësit të shikojnë dhe pëlqejnë veprimet e dhunshme.

Media ka një funksion jo vetëm informues por edhe argëtues, siç quhet ndryshe “infoteimant”, prandaj media duhet të bëjë kujdes në mënyrën sesi raporton disa çështje siç është terrorizmi. Përsëritja e vazhdueshme e informacionit dhe transmetimi i tij në mënyrën jo të duhur mund të kthehet bumerang dhe ndërkohë që ajo ka mision informimin, mund të bëhet nxitëse e dhunës.


Të fundit

Milan rikthehet në Champions League, Verona ‘djeg’ Napolin dhe shpëton Juven (Rezultatet)

Teksa lufta për titull dhe ajo për mbijetesë ishte mbyllur, në javën e fundit ishte në lojës Champions League,...

Tronditet Shijaku, shpërthim me lëndë plasëse pranë banesës së 36-vjeçarit

Një shpërthim me lëndë plasëse ka ndodhur mbrëmjen e sotem në Shijak. Mësohet se shpërthimi ka ndodhur pranë banesës së 36 vjeçarit O.V, por fatmirësisht...

Ky ishull në Greqi ju jep shtëpi, tokë dhe 500 euro në muaj për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të largoheni nga shtëpia dhe të jetoni në një parajsë tokësore, atëherë ka ardhur shansi juaj: një ishull idilik grek...

1 mln injektime deri në qershor/ Mbi 4 mijë vaksinime sot, më shumë se 716 mijë nga fillimi i fushatës

Ka shkuar në më shumë se 717 mijë numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër pandemisë së koronavirusit. Nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh”...

Fituesi i Eurovizion thith kokainë live gjatë spektaklit? Publikohet videoja që po bën xhiron e rrjetit

Një video e çuditshme po qarkullon në rrjet dhe bëhet fjalë pikërisht për artistin kryesor të gruopit italian që u shpallën fitues në Eurovizion...

Lajme të tjera

Web TV