Argëtim

Sinjalet misterioze që vijnë nga Universi janë më domethënëse nga sa mendonin shkencëtarët

Sipas një studimi të ri sinjalet shpërthimeve misterioze që vijnë nga Universi janë më domethënëse nga sa mendonim. Shkencëtarët kanë kërkuar për burimin e sinjaleve për vite të tëra, kur i pari u gjend më shumë se sa një...

A e dini se patatet e ziera mund të mbajnë ndezur një llampë elektrike për 40 ditë (VIDEO)

Të gjithë kanë një preferencë të ndryshme kur bëhet fjalë për patatet. Disa njerëz u pëlqejnë pure, të tjerët i ziejnë dhe disa i skuqin. Meqenëse ka njerëz që janë të prerë nga rrjetet e energjisë elektrike, shkencëtari Haim Rabinowitch...

Reportazhi/ Tek liqeni i Belshit, kryeqytetit hipotetik të shqiptarëve

Nga Leonard Veizi Si ke lënë autostradën që vjen nga Tirana dhe je futur në rrugën e Bradasheshit, tek rrethrrotullimi i kufizuar nga karburantet shumëngjyrësh, nuk do të të duhet të futesh për tek “autostrada” e Metalurgjikut, e cila të...

Horoskopi ditor, 24 mars 2021

Dashi Priten momente te lumtura sot për te gjithë ju qe jeni ne një lidhje. Do ndiheni mjaft te kënaqur ne krahët e partnerit dhe nuk doni te ndaheni për asnjë çast. Beqaret ka rrezik te bien ne dashuri me...

Horoskopi ditor, 23 mars 2021

Dashi Moment i vështirë për shenjën e dashit, për shkak të kalimit të Marsit në shenjën tuaj. Por mos u shqetësoni, pasi shpejt do kalojë. Demi Ju e keni kuptuar që tani është koha t’i përkushtoheni të dashurve tuaj. Nëse jeni beqar...

Test psikologjik: Zgjidhni një lule dhe zbuloni anën e fshehtë të personalitetit tuaj

Lulëkuqja Je person i dashuruar me festat e zhurmshme dhe me shumë njerëz. Je njeri kreativ, të pëlqen të mësosh gjëra të reja dhe ke talent në shprehjen e personalitetit tënd unik. Por, kujtohu se lulëkuqja prodhon opiumin e rrezikshëm...

Vlerësimi për Shqipërinë/ Lumi Vjosa është dhuratë për gjithë Evropën

Në një letër drejtuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe autoriteteve të Bashkimit Evropian, fituesi i çmimit të fondacionit The Right Lievelihood, i njohur ndryshe edhe si çmimi alternativ Nobel, Michael Succow bën thirrje për të nisur që tani...

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta, destinacioni turistik i fundjavës

Parku Kombëtar i Divjakës në Karavasta është një atraksion i jashtëzakonshëm, i cili tashmë është kthyer një atraksion turistik në vend dhe rajon, ku është e zakonshme që vizitorët dhe turistët ta vizitojnë atë çdo fundjavë. Gjatë kësaj fundjave ky...

Anije që fluturojnë në qiell, pamje të pazakonta falë një iluzioni të çuditshëm optik (FOTO)

Një iluzion i rrallë optik ka krijuar një pamje të pazakontë për disa qyetarë në Britani, pasi disa anije duket se po ‘notonin në ajër’ për shkak të këtij iluzioni. Pamja e pazakontë është parë në të gjithë Mbretërinë e...

4 situata po presin t’i zgjidhni ju!

Gjëegjëzat, problemet matematikore dhe gjithë situatat e tjera që kërkojnë zgjidhje, janë stërvitje për trurin. Jo vetëm që s'duhen shmangur, por bëni mirë t'i praktikoni herë pas here për ta mbajtur logjikën e freskët dhe të qartë. Mund ta...

Të fundit

Sapo dolën nga seanca gjyqësore, burri 7 plumba nga kallashnikovi! Vret gruan, plagos avokatin dhe policin

Ish-polici Koço Buzo ka qëlluar më kallashnikov jo vetëm gruan e tij që e la të vdekur në vend...

Krimi në Elbasan/ Shënohet një viktimë dhe një i plagosur, identifikohet autori

Thellohet bilanci i krimit në Elbasan, ku një ish-polic vrau gruan e tij, ndërsa plagosi një person tjetër. Ngjarja e rëndë ndodhi pranë Gjykatës...

Detaje nga ngjarja në Elbasan, ish-polici ekzekutoi gruan para Gjykatës!

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të Gjykatës në Elbasan. Sipas Abcnews.al, të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Lajm i fundit/ Plas arma në Elbasan, qëllohet një person pranë Gjykatës

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak më parë në Elbasan. Nga informacionet paraprake mësohet se të shtënat kanë ndodhur pranë Gjykatës së...

Rihapja e çështjes së ‘Gërdecit’/ Mero Baze: Ky është shansi i fundit që Mediu të shkojë para drejtësisë

Gazetari dhe analisti Mero Baze ka reaguar lidhur me lajmin se është bërë kërkesa për rihapjen e çështjes së “Gërdecit” kundër ish-ministrin e Mbrojtjen,...