Infektologu kosovar qetëson qytetarët: Pse nuk duhet të shqetësohemi nga koronavirusi i ri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Varianti i ri i coronavirusit i cili është përhapur në disa vende të botës, dyshohet të ketë arritur edhe në vendin tonë, kjo për shkak se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), të hënën i ka nisur 30 mostra për analiza më të thella në Gjermani.

Mirëpo, për infektologun Hamdi Ramadani, varianti i ri i coronavirusit nuk duhet të paraqes shqetësim tek qytetarët e vendit.

Ramadani tha se masat e ndërmarra deri më sot për coronavirusin duhet të jenë të njëjta edhe për variantin e ri të saj.

“Nuk mendoj që ka ndonjë bazë ose arsye që të bëhet ndonjë shqetësim në opinionin publik, për shkak se masat rigoroze që duhet të merren është mbajtja e maskës, distanca sociale dhe përdorimi i higjienës, janë të ngjashme dhe më këtë formën e re. Mendoj që me fillimin e një vaksine në Kosovë, situata do të jetë më e mirë në 100 ditët e ardhshme. Ende masat rigoroze anti-COVID duhet të jenë shtrënguese dhe jo relaksuese. Brenda 100 ditëshit duhet të përdoren këto masa”, ka thënë infektologu Ramadani.Ai theksoi se nga aspekti mjekësor kjo formë e re e coronavirusit është prit, pasi siç shpjegoi Ramadani viruset respiratorë me kalimin e kohës marrin ndryshime antigjenike që në mjekësi kjo njihet si mutacion.

 

 

“Ditët ose javët e fundit që është paraqit në opinionin publik një formë e re e coronavirusit, mirëpo në aspektin shkencor kjo çështje mendoj është prit pasi që të gjitha llojet e viruseve, sidomos këto viruset respiratorë duke përfshirë edhe coronavirusin, me kalimin e kohës do të paraqiten ndryshime antigjenike që në mjekësi kjo njihet si mutacion. Kjo është edhe për viruset sezonale të gripit. Kjo nuk është shumë për tu shqetësuar”, ka thënë ndër të tjera infektologu, Hamdi Ramadani.

Të fundit

Reshje dëbore dhe ulje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë ditën e sotme do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të kthjellët në...

Gjyqtarja Enkelejda Hoxha liroi të dënuarit me burg, vajza bën deklaratën e fortë: Mamaja është detyruar

Vajza e gjyqtares Enkelejda Hoxha ka deklaruar se mamaja e saj ka qenë e detyruar që të lironte të dënuarit. “Ka 16 vjet në Krujë,...

Edhe djalli mund të lexojë Biblën, por kjo nuk e bën djallin ëngjëll

Nga Lorenc Vangjeli Eshtë kaq tunduese dëshira për të hedhur gurë mbi doktor Edvin Priftin. Eshtë kaq e ngutshme dëshira për ta fshikulluar më thupra...

Vlorë/ I vihet flaka furgonit që bënte transport ndërkombëtar udhëtarësh, ja çfarë dyshohet

Një furgoni i është vënë flaka gajtë orëve të para të mëngjesit në Vlorë. Bëhet me dije se ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:20, ku...

Rrezikohej votimi për 700 mijë shqiptarë, gati shtyrja e vlefshmërisë së ID-ve

 Nga Fernada Cenko Qeveria po bën gati draft vendimin për të shtyrë afatet e vlefshmërisë së kartave të identitetit. Kur na ndajnë 71 ditë nga...

Lajme të tjera

Web TV