Mbërrijnë 3,5 milionë doza vaksina anticovid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një furnizim i ri me 3.5 milionë doza të vaksinës anti covid-19 mbërriti në Turqi nga Kina mëngjesin e sotëm. Vaksinat e prodhuar nga kompania farmaceutike SinoVac, u dërguan në Stamboll me një avion të ‘Turkish Airlines’ nga Pekini.

Shkon në 13 milionë numri i dozave që deri tani kanë mbërritur në Turqi, nga 50 milionë që janë prenotuar. Turqia ka nisur tashmë prej 15 ditësh fushatën e vaksinimit në vend.

Deri tani gati, 1.8 milionë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinën anti covid dhe janë në pritje të dozës së dytë që bëhët pas 28 ditësh. Mes personave të vaksinuar është dhe presidenti, Tayyip Erdogan.

Në fillim u vaksinuan personeli mjekësor, më pas të moshuarit në azile dhe që prej ditës së djeshme edhe moshat mbi 75 vjeç në mbarë vendin. Që prej nisjes së pandemisë në Turqi janë regjistruar 2,457,118 persona me Covid-19, nga të cilët kanë vdekur 25,605.

Të fundit

Komiteti Teknik vendos edhe për fluturimet me Britaninë

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi se ora policore...

Balla në Qukës-Skënderbe: Edi Rama është pengesa e fundit që mbron Shqipërinë nga pengmarrja e Saliut dhe Metës

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste, për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e Qukës-Shkumbinit në Përrenjas. Në fjalën e tij Balla...

Lehtësohen masat anti-Covid në Shqipëri, ndryshon ora policore

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka bërë me dije ndryshimin e masave anti-Covid. Duke filluar nga e hënë në Shqipëri do të ndryshojë ora policore...

Zjarri përfshiu garazhin e pallatit, zjarrëfikësi hero shpëton foshnjën në Tiranë

Fotoja e zjarrfikësit hero, i cili shpëtoi foshnjën gjatë evakuimit të banorëve në pallatin që u përfshi nga flakët mëngjesin e kësaj të diele...

Rama takim me sipërmarrës të rinj në teknologji: Fond garancie 50 mln euro për financimin e aktiviteteve

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me sipërmarrës të rinj në teknologji, në qendrën “Tumo” në Tiranë. Në fjalën e tij para të...

Lajme të tjera

Web TV