“Më mban peng babai, kam frikë për jetën”, rrëfimi tronditës i të resë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Video ku Princesha Latifa shprehej se mbahet peng nga babai dhe se kishte frikë për jetën ka ngjallur shume reagime dhe debat.

Ditën e djeshme Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut ka kërkuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe prova se Princesha Latifa, vajza e sundimtarit të Dubait, është gjallë.

Familja mbretërore e Dubait ka reaguar duke thënë se Princesha Latifa është “nën kujdes në shtëpi”.

“Ajo vazhdon të përmirësohet dhe ne shpresojmë që do të kthehet në jetën publike në kohën e duhur,” tha një deklaratë familja mbretërore.

Nuk kishte asnjë video ose foto të lëshuar me deklaratën e familjes e cila mund të shërbente si provë e jetës, dhe as nuk jepte ndonjë detaj në lidhje me gjendjen e saj.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken i tha BBC se do të shqyrtonte çështjen, duke shtuar: “Ne i marrim seriozisht të drejtat e njeriut, do të monitorojmë nga afër situatën”.

Kujtojmë që në videot e regjistruara fshehurazi, princesha tha se kishte frikë për jetën e saj dhe se mbahej peng nga babai i saj.

Babai i Princeshës Latifa, Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktoum, është një nga krerët më të pasur të shtetit në botë, sundimtari i Dubait dhe nënkryetari i Emirateve të Bashkuara Arabe.

Çfarë dimë për Princeshën Latifa?

Me ndihmën e miqve, Princesha Latifa u përpoq të largohej nga Dubai për të filluar një jetë të re në shkurt 2018.

“Nuk më lejohet të ngas makinën, nuk më lejohet të udhëtoj ose të largohem fare nga Dubai”, tha ajo në një video të regjistruar pak para arratisjes së saj.

Por ditë më vonë, princesha u kap nga komandot në një varkë në Oqeanin Indian. Ajo u kthye përsëri në Dubai, ku nuk ka lëvizur më që nga ajo kohë.

Lexo edhe :  Vendi ku shiten shtëpi për 10.000 euro dhe mund të zhvendoseni që tani për të jetuar!

Dubai dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë thënë më parë Princesha Latifa ishte e sigurt në kujdesin e familjes.

“Më mban peng babai, kam frikë për jetën”, familja mbretërore tregon ku ndodhet Princesha e Dubait

 

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV