Gabriele Gravina rizgjidhet në krye të FIGC-së, drejton futbollin italian deri në 2024-ën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Fiton me thuajse 2/3 e votave, drejton futbollin italian deri në 2024-ën. Ka qenë njeriu që e udhëhoqi futbollin italian përmes asaj që padyshim mund të cilësohet si periudha më e vështirë e topkëmbës së Apenineneve. Dhe Gabriele Gravina është përzgjedhur përsëri President i Federatës Italiane të Futbollit. Gravina i cili është në krye të Federatës që prej 22 tetorit 2018, ka fituar edhe një mandat tjetër.

67-vjeçari ka marrë 73.45% të votave, duke mundur rivalin e tij, kreun e Ligës Amatore, Kozimo Sibilia i cili mori 26.25% të votave. Kështu, Gabriele Gravina zgjidhet për herë të dytë radhazi në krye të Federatës Italiane të Futbollit ku pasoi Karlo Tavekion në vitin 2018. Tanimë ai do ta udhëheqë organizmin që qeveris futbollin italian deri në 2024-ën.

“Faleminderit për përkushtimin, për durimin dhe vullnetin për t’u bashkuar me mua në këtë rrugëtim jetik”, – ka thënë Gravina duke folur pas rizgjedhjes. “Pjesa e dytë e ndeshjes sonë është gati për të nisur dhe faleminderit për besimin që më dhatë”, – shtoi ai. Javën e shkuar, Gravina foli kundër propozimit për të mbajtur një Superligë të re Evropiane të Futbollit, duke këmbëngulur “se ishte absolutisht kundër kësaj ideje”.

Të fundit

Gabriele Gravina rizgjidhet në krye të FIGC-së, drejton futbollin italian deri në 2024-ën

Fiton me thuajse 2/3 e votave, drejton futbollin italian deri në 2024-ën. Ka qenë njeriu që e udhëhoqi futbollin...

Dhunohet djali i politikanit serb në Kosovë, reagon Osmani: Ky është akt kundër demokracisë

Këtë të hënë është sulmuar dhe rrahur djali i politikanit serb në Kosovë, Nenad Rashiç. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur...

‘Në SHBA ndër të parat ishte Bleona Qerreti, s’ka sëmundje dhe nuk është mbi 80 vjec’/ Spahiu bën deklaratën e fortë

Juristi i njohur Kreshnik Spahiu ka dhënë në emisionin “Open” dy argumente pro dhe dy kundër për vaksinimin që po i bëhet disa figurave...

Angli, drejt rikthimit të tifozëve nëpër stadiume, pas 17 majit, me numër të kufizuar

Të paktën java e fundit e Premier Ligës mund të ketë sasi të kufizuar të spektatorëve. Duket si një gjest simbolik, por një gjest...

Debati për integrimin, Xhaçka: 25 prilli, çelësi i negociatave

Zgjedhjet e 25 prillit pritet të jenë vendimtare për procesin e integrimit dhe marrjen e një date zyrtare të nisjes së negociatave me BE. Kështu...

Lajme të tjera

Web TV