‘Në SHBA ndër të parat ishte Bleona Qerreti, s’ka sëmundje dhe nuk është mbi 80 vjec’/ Spahiu bën deklaratën e fortë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Juristi i njohur Kreshnik Spahiu ka dhënë në emisionin “Open” dy argumente pro dhe dy kundër për vaksinimin që po i bëhet disa figurave të njohura shqiptare, si Alfred Moisiu, Tinka Kurti apo Margarita Xhepa.

Përpos argumentave, Spahiu tregoi dhe rastin e këngëtares sonë Bleona Qerreti, e cila ishte ndër të parat që u vaksinua në SHBA, edhe pse nuk është mbi 80 vjeçe apo e rrezikuar me sëmundje bashkëshoqëruese.

“Si e shpjegoni këtë?”, pyeti Spahiu në studio.

Spahiu: Kam dy argumente ligjorë kundër vendimit të Edi Ramës dhe dy argumente pro. Në SHBA një nga personat e parë që ka bërë vaksinën është Bleona Qerreti. Ajo s’është as personalitet, as me sëmundje as mbi 80 vjeç.

E para, qeveria ka detyrim ligjor të mbështetet në Kushtetutë për vendime që mund të merren në kohë që vendi është në gjendje të jashtëzakonshme. Në bazë të kushtetutës jeta e njeriut mbrohet me ligj, pra në bazë të kusht nuk mbrohet jeta e një personi duke i dhënë perioritet një njeriu publik.

E dyta, është e papranueshme që një vendim aq i rëndësishëm është një vendim partie. Një vendim se kush duhet të jetojë dhe kush jo të jetë një vendim i marrë në parti. Mund të jesh personalitet, por nuk është kriter që të jesh i pari që të bësh vaksinën. Duhet të jesh shtresë vulnerabël që të bësh vaksinën. Nuk mund të bësh vaksinën sepse ke bërë 10 filma në kinostudio.

E treta, shumë mendojnë se Rama do fitojë zgjedhjet se vaksinoi 30 personalitete, e kanë gabim. Unë mendoj që duke vaksinuar 30 personalitete, ai humb mijëra vota, sepse është inati i këtyre shqiptarëve të tjerë që pse vaksinoi ata dhe jo neve.

Lexo edhe :  Humbën babin dhe akuzuan mjeken Qato se nuk i shërbeu, vihen nën hetim dy motrat Lalo

E katërta, ka një tendencë në Shqipëri, që mendohet se toka rrotullohet rreth Shqipërisë dhe jo rreth diellit. Gjermani ka vaksinuar me dy doza 1.3% të popullësisë, pra krijuesi i vaksinës ka bërë kaq pak. Kush mendon se do eci më shpejt se prodhuesi i vaksinës, e ka të kotë.

Të fundit

‘Në SHBA ndër të parat ishte Bleona Qerreti, s’ka sëmundje dhe nuk është mbi 80 vjec’/ Spahiu bën deklaratën e fortë

Juristi i njohur Kreshnik Spahiu ka dhënë në emisionin “Open” dy argumente pro dhe dy kundër për vaksinimin që...

Angli, drejt rikthimit të tifozëve nëpër stadiume, pas 17 majit, me numër të kufizuar

Të paktën java e fundit e Premier Ligës mund të ketë sasi të kufizuar të spektatorëve. Duket si një gjest simbolik, por një gjest...

Debati për integrimin, Xhaçka: 25 prilli, çelësi i negociatave

Zgjedhjet e 25 prillit pritet të jenë vendimtare për procesin e integrimit dhe marrjen e një date zyrtare të nisjes së negociatave me BE. Kështu...

Kali 22 vjeçar kalon vlerën e Ronaldos dhe Messit së bashku, kjo është arsyeja

Cristiano Rolando dhe Lionel Messi, janë dy nga yjet e futbollit që përpos viteve që kanë mbi supe, ende konsiderohen më të mirët në...

Sondazhi i Euronews Albania: Kjo ministre është më e sulmuara nga opozita por më e vlerësuara nga qytetarët, ja emri i saj

Kompania prestigjoze MRB në bashkëpunim me Euronews Albania kanë pyetur qytetarët shqiptarë se si e vlerësojnë performancën e ministrave në këto 4 vite. Rezultati ka...

Lajme të tjera

Web TV