Çfarë po ndodh? Shfaqet mutacioni i dyfishtë i Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

India e përballur me numrin më të lartë ditor të infektimeve dhe vdekjeve nga koronavirusi këtë vit, raportoi shfaqjen e një variant te ri të tij, i cili është përshkruar si një “mutacion i dyfishtë”.

Ky varianti është gjetur në më shumë se 200 kampionë në shtetin perëndimor Maharashtra. Ekspertët e shëndetësisë janë treguar megjithatë të kujdesshëm të mos japin alarmin, pasi mutacioni sipas tyre nuk është zbuluar në një numër aq të madh rastesh sa të shkaktojë panik. Termin “mutacion i dyfishtë”, epidemiologët e përdorën për t`iu referuar faktit që tek mutacioni në fjalë janë dalluar karakteristikat e dy varianteve të tjera tashmë të identifikuara.

“Nuk është një term shkencor, është thjesht një mutacion tjetër deri me sa duket, unik për Indinë”, tha Ramanan Laxminarayan, themelues i Qendrës për Dinamikën e Sëmundjeve, Ekonomisë dhe Politikës në New Delhi. Nuk dihet ende me saktësi nëse ai është më infektues dhe vdekjeprurës se mutacionet e mëparshme.

Dy vaksinat e aprovuara për përdorim në Indi, ajo e zhvilluar nga AstraZeneca dhe universitet i Oksfordit dhe tjetra e krijuar nga kompania vendase Bharat Biotech – janë efikase kundër variantit britamnik dhe atij Brazilian të Sars Cov 2.


Të fundit

Ndodh edhe kjo/ Plas grushti mes futbollisteve femra në mes të ndeshjes (Video)

Gjysmëfinalja e futbollit për femra në Bullgari përfundoi me një sherr masiv. Përballja mes Baroccos dhe Pirin që përfundoi...

Kënga e shitësit të misrave nga Prizreni në rrugicat e errëta të Kostandinopojës në tetor të 1886

Nga Aurenc Bebja, Francë – 7 Maj 2021 “La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare,...

Arbana dhe Eduarti festojnë ditëlindjen në një ditë, moderatorja i bën urimin e veçantë

Arbana Osmani dhe bashkëshorti i saj, Eduart Grishaj festojnë sot ditëlindjen, të dy në një ditë. Sigurisht nuk ka munguar urimi i Arbanës për...

I vranë gruan para një viti, ekzekutohet biznesmeni i njohur në Greqi

Sipërmarrësi, Dimi Korfiati, i njohur në ishullin Zakynthos, Greqi është vrarë mesditën e sotme. Mediat fqinje shkruajnë se biznesmeni disa muaj më parë i...

Kuvendi miratoi Komisionin Hetimor për të shkarkuar Metën, presidenca: Nuk të do njohim asnjë lloj vendimi

Presidenca ka reaguar pasi kuvendi miratoi sot Komisionin Hetimor për shkarkimin e kreut të shtetit, Ilir Meta. Në një konferencë për mediat, zëdhësi dhe këshilltari...

Lajme të tjera

Web TV