A do të hiqet ora policore? Ja çfarë thotë Ogerta Manastirliu

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manstirliu, e ftuar në emisionin “Kjo Javë”, në “News 24”, foli për heqjen e orës policore dhe lehtësimin e masave të tjera.

Ministrja tha se është e vërtetë që numri i infektimeve ka rënë, por ama, sipas saj, kujdesi duhet të jetë ende i shtuar pasi virusi ndodhet mes nesh.

Sipas ministres, vendimet për heqjen e orës policore dhe lehtësimin e masave të tjera, merret nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, të cilët, monitorojnë në terren dhe nga afër çdo ditë të dhënat epidemiologjike në vend.

Kur ne kemi arritur shifër për 700 mijë të vaksinuarish, përse vijon të qëndrojë ende ora policore, në 22:00 dhe të mbahet masat. Do të hiqet ora policore?

Ogerta Manastirliu: Fakti që jemi në këtë situatë i referohet masave të targetuara që kemi marrë kësaj kohe. Shqipëria është një vend, i cili, edhe sot që flasim por gjatë gjithë kësaj periudhe, është një vend që s’ka pasur mbyllje totale. Ka pasur masa të intensitetit mesatar. Kjo ka sjellë që të kemi efekt të këtyre masave. Duhet thënë që jemi në një moment ku kemi numrin më të ulur ndonjëherë të rasteve aktive, gjatë këtyre muajve. Kjo s’do të thotë që ne të çlirohemi njëherë e përgjithmonë. Virusi është ende këtu, duhet të tregojmë kujdes. Masat, siç janë ora policore, mbyllja e breve, restoranteve dhe klubeve të natës, kjo ka sjellë një ulje të rasteve të infektimeve. Edhe mbajtja e maskave, mbajtja e distancës, vijojnë të jenë mjetet dhe armët me kosto të ulët që vijojnë të jenë thelbësore për kufizimin e virusit.

 

 

Kur do të mblidhet Komunikimi Teknik i Ekspertëve?

Lexo edhe :  Rama ndan rrëfimet nga afganët e strehuar në Shqipëri: Jemi në një hotel me 5 yje dhe çdo gjë është mblesëlënëse

Ogerta Manastirliu: Ata mblidhen çdo ditë. Për aq kohë sa Komiteti i Ekspertëve s’ka pasur vendimmarrje sa i përket orës policore apo heqjes së masave të tjera, tregon që ende s’kemi një vendimmarrje.

Nëse këto indikatorë vijojë kështu, e jemi pranë sezonit turistik, do të hiqet ora policore?

Ogerta Manastirliu:
 Evropa pas një kohe të gjatë tani është duke u hapur, për ritfillimit të aktiviteteve. Nuk ka pasur izolim tërësor të aktiviteteve. Le të besojmë te Komiteti ynë i Ekspertëve. Mund të kemi lehtësim të masave nëse situata vijon e tillë. Por duhet të jemi të kujdesshëm në lirimin e menjëhershëm të masave, sepse sjell rritje të infektimeve. Po futemi në sezonin turistik dhe Shqipëria nuk ka asnjë kusht për turistët që të futen. Sot, në krahasim me vendet e tjera, ka tregues epidemiologjik të përmirësuar, por kujdesi duhet të vazhdojë.


Të fundit

Ndryshimi i aktorit, Vin Disel nuk njihet nga kilogramët e tepërta (FOTO)

Aktori i njohur Vin Disel ka ndryshuar shumë në pamje. Ai është parë me kilogramë të shtuara teksa ishte...

Basha mbledh në seli grupin parlamentar, pak para nisjes së seancës së dytë plenare

Pak para seancës së dytë plenare kreu i PD Lulzim Basha ka mbledhur në seli grupin parlamentar të PD për t'iu dhënë porositë e...

Facebook nxjerr në treg syzet me të cilat dëgjoni muzikë, i përgjigjeni telefonatave dhe bëni fotografi e video

Facebook ka nxjerr në treg syzet inteligjente, të cilat iu lejojnë përdoruesve të dëgjojnë muzikë, t’u përgjigjen telefonatave, të bëjnë fotografi dhe video si...

Ecnin me 169 km/h e të dehur, gjobiten 976 drejtues mjetesh dhe pezullohen 46 leje drejtimi (Video)

Një numër rekord gjobash është shënuar në 24 orët e fundit, ku 976 shoferë të ‘pabindur’ janë gjobitur në të gjithë vendin, për shkak...

Ofroi leje mjedisore kundrejt pagesës, arrestohet drejtori i IKMT-së në Dibër dhe administratori i një kompanie

Policia e Shtetit ka finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Bankomati”. Në pranga ka rënë drejtori i IKMT në qarkun Dibër dhe administratori...

Lajme të tjera

Web TV