Kim Jong-un me dorë të hekurt: Do visheni dhe do prisni flokët siç dua unë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, është një nga diktatorët e pakët të botës.

Ai, shpesh ndërmerr vendime ekstreme ndaj qytetarëve të tij. Vendimi i fundit i Kim ka habitur jo pak pjesën tjetër të globit.

Ai ka ndaluar, stilin e flokëve “mullet” si dhe ndalimin e xhinseve të ngushta, për qytetarët e shtetit të tij. Burime shumë pranë tij, thonë se me këto masa, diktaotir i hekurt synon të ndalojë nxitjen kapitaliste që mund të përfshijë rininë e vendit.

Sipas mediave të huaja, përveç stilit të flokëve “mullet”, stilet e tjera sikurse flokët me e lyera janë ndaluar gjithashtu në shtetin totalitar, ndërsa vetëm 15 prerje “të duhura” u aprovuan për qytetarët.

Koreano-veriorët gjithashtu nuk do të lejohen të veshin xhinse të grisura, të kenë shpime në hundë apo në vesh, apo edhe të veshin bluza me slogane.

“Historia na mëson një mësim thelbësor se një vend mund të bëhet i pambrojtur dhe mund të shembet si një mur i lagësht, pavarësisht nga fuqia ekonomike nëse nuk menaxhohet mënyra e jetesës tonë”, shkroi gazeta shtetërore.


Të fundit

Do shkosh në mbledhjet e grupit parlamentar? Berisha sfidon vendimin e Bashës: Kur t’më teket

Lulzim Basha vendosi që ta përjashtonte Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD-së, por duket se ish-kreu i qeverisë...

Ibrahimovic: Jam më i miri në botë, Messi dhe Ronaldo nuk kanë asgjë më shumë se unë

Zlatan Ibrahimovic insiston se “Topi i Artë” i mungon atij. 39 vjeçari është gati për ndeshjen që Milani ka kundër Lazios në fundjavë, pasi...

Balla: Sa të kem forcën për tu marrë me politikë, unë jam një socialist

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i është përgjigjur të gjitha interpretimeve të bëra në adresë të tij ditët e fundit...

Berisha për Bashën: Dy persona më thanë se ai ka lobuar që të shpallem ‘non grata’

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se i kanë ardhur informacione nga persona në SHBA dhe në Tiranë se në procesin “non grata” ndaj tij...

Basha mbledh nesër paradite krerët e degëve të PD

PD është në futur në një stinë të nxehtë, ndonëse vjeshtë. Një ditë pas seancës konstituive të parlamentit, kreu i PD Lulzim Basha do...

Lajme të tjera

Web TV