Gjaku i hardhucës mund të shërojë Covid 19, shkencëtarët: Proteinat e tyre pengojnë…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ekip kërkimor në një universitet në Tajlandë po heton për të parë nëse gjaku nga hardhuca mund të përdoret për të luftuar kancerin dhe koronavirusin.

Speciet e mbrojtura kanë sistem të fortë imunitar, jetojnë në ujëra të ndotur dhe konsumojnë mish të kalbur dhe shkencëtarët thonë se duan të zbulojnë sekretet e tyre.
Profesori i asociuar Jitkamol Thanasak, një pedagog në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare të Universitetit Mahidol, po udhëheq ekipin që studion karakteristikat e proteinave që formojnë pjesë të mbrojtjes imune të hardhucës.

Studiuesit zbuluan se proteinat frenojnë rritjen e qelizave kancerogjene dhe disa baktereve.
Ata mendojnë se ky efekt mund të shtrihet edhe në shtypjen e viruseve, përfshirë Covid-in edhe pse kjo nuk dihet aktualisht.

Hapi tjetër është të vërtetojnë që përbërësit e gjakut pengojnë lloje të caktuara të qelizave kancerogjene dhe baktereve, por që nuk ndikojnë në qelizat e shëndetshme në trupin e njeriut.
Ata presin që të përfundojnë studimin e tyre fillestar mbi gjakun e hardhucave deri në fund të vitit 2021 dhe më pas të provojnë nëse mund të luftojë gjithashtu gripin, gripin e shpendëve dhe Covid 19.


Të fundit

Gjaku i hardhucës mund të shërojë Covid 19, shkencëtarët: Proteinat e tyre pengojnë…

Një ekip kërkimor në një universitet në Tajlandë po heton për të parë nëse gjaku nga hardhuca mund të...

Tërmet i fortë në Greqi, lëkundjet ndihen në disa qytete

Një tërmet ka tronditur pasditen e sotme Greqinë. Mësohet se tërmeti ka qenë me madhësi 4.6 i shkallës Rihter. Tërmeti është shënuar në orën...

Rrëmbyen një 25-vjeçar në Greqi, arrestohen dy shqiptarë

Dy shqiptarë të moshës 32 dhe 29 vjeç janë arrestuar në Paleo Faliro të Athinës nga oficerët e policisë dhe mbi ta bien akuza...

Rama me distributorin e vaksinës Sinovac: Diskutuam për ndërtimin e fabrikës së vaksinave në Shqipëri

Gjatë vizitës së tij në Turqi, kryeministri Edi Rama është takuar me distributorin e vaksinës Sinovac me të cilin ka diskutuar mundësinë e ndërtimit...

Ankara/ Manastirliu takon homologun turk, zotohen për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me homologun e saj turk, dr. Fahrettin Koca në Ankara. Më qëllim për të çuar përpara...

Lajme të tjera

Web TV