Cunami që shkatërroi Aleksandrinë e Egjiptit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në korrikun e vitit 365, një cunam shkatërron qytetin e Aleksandrisë, Egjipt.
Cunami u shkaktua nga tërmeti i Kretës që vlerësohet të ishte 8 ballë sipas shkallës Rihter. Si pasojë, 50-mijë njerëz humbën jetën në Aleksandri dhe rrethina.

Aleksandria u themelua nga Aleksandri i Madh në prill 331 pes. Arkitekti kryesor i Aleksandrit për këtë projekt ishte Dinokrati. Para ndërtimit të Aleksandrisë, kur Aleksandri ishte në kërkim për të ndërtuar një qytet për lavdinë e tij, Dinokrati propozoi pngritjen e një qyteti në malin Athos (sot Greqi). Aleksandri e hodhi poshtë projektin, duke i thënë arkitektit se nuk kishte marrë parasysh kushtet e jetesës së banorëve të cilët nuk mund të rrisnin grurë në mal, dhe i kërkoi të gjente një vend tjetër; kështu u zgjodh zona në Egjipt ku u shtri qyteti i Aleksandrisë, rajon shumë më pjellor dhe më i hapur sesa terreni i thepisur i malit Athos.

Historiani Vitruvius (70 pes – 15 pes), në traktatin e tij De Architectura,traktati i vetëm mbi arkitekturën që ka mbijetuar që nga lashtësia, thotë se Dinokrati kishte në plan për të gdhendur në faqen e Malit Athos një skulpturë gjigande të Aleksandrit, me një qytet të vogël në njërin krah dhe rrjedhën e një lumi a deti në krahun tjetër – Dinokrati gjithashtu ishte autor i një varri madhështor të babait të Aleksandrit, Filipit II – monumenti mbeti i papërfunduar.


Të fundit

Cunami që shkatërroi Aleksandrinë e Egjiptit

Në korrikun e vitit 365, një cunam shkatërron qytetin e Aleksandrisë, Egjipt. Cunami u shkaktua nga tërmeti i Kretës që...

Nxënësit britanikë kundërshtojnë rregulloren që nuk u lejonte pantallonat e shkurtra/ Protestojnë me funde

Disa nxënës britanikë veshën funde në shenjë proteste pasi iu ndaluan pantallonat e shkurtra gjatë valës së nxehtësisë në vend. 15-vjeçari Adrian Copp, dhe miqtë...

Hemingueji, depresioni që e çoi në vetvrasje

Nga Leonard Veizi Për t’u futur në botën e tij të gjerë, universale e me aq shumë detaje jetësore, m’u desh të gjeja një derë...

Pse Kina bisedon me talibanët?

Derisa trupat amerikane tërhiqen nga Afganistani, zyrtarët kinezë i kanë shtuar kontaktet me talibanët - grupin militant që po rrit kontrollin në Afganistan. Në...

 Gjendet i vdekur në rrugë, 53-vjeçari në Kurbin

Një person është gjetur në rrugë pa shenja jete mbrëmjen e djeshme në Kurbin. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:25, në Fushë Gjormë, Kurbin, ku...

Lajme të tjera

Web TV