COVID-19/ Shënohen sërish rritje infektimesh në vend, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 34 raste me COVID-19 të evidentuara në 24 orët e fundit, teksa nuk ka asnjë humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel qytetarëve të vaksinohen për t’u mbrojtur nga Covid19, në çdo qendër shëndetësore dhe pikë vaksinimi kudo në vend. Shfrytëzoni ditët e hapura të vaksinimit deri të dielën, për t’u vaksinuar pa kufizim, nëse jeni mbi 18 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë ju rikujton të gjithë qytetarëve rëndësinë e zbatimit me përpikmëri të rregullave për parandalimin e COVID19 dhe apelon të mos neglizhoni asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 3348 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 34 qytetarë, në këto bashki: 7 raste në Tiranë, 5 në Sarandë, nga 3 raste në Elbasan, Kukës, nga 2 raste në Has, Berat, Pogradec, Poliçan, Konispol, nga 1 rast në Durrës, Fier, Korçë, Lezhë, Shijak, Skrapar.
Aktualisht janë 232 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 5 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 12 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,109 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 34
Të shëruar në 24 orë 12
Të shtruar në spitale 5
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3348

Testime totale 868,822
Raste pozitive 132,797
Raste të shëruara 130,109
Raste Aktive 232
Humbje jete 2,456

Lexo edhe :  Këto janë 10 racat më inteligjente të qenve

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 93
Vlorë 25
Durrës 22
Kukës 21
Elbasan 18
Shkodër 14
Lezhë 14
Fier 12
Korçë 7
Berat 5
Gjirokastër 1


Të fundit

COVID-19/ Shënohen sërish rritje infektimesh në vend, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 34 raste me COVID-19 të evidentuara në 24 orët e fundit, teksa nuk ka...

Manaj tashmë vlen më shumë

Para-sezoni i Barcelonës është i mirë për disa gjëra. Duke e vendosur ekipin së bashku, evidentohen lojtarë që ishin ‘të padukshëm’, të cilëve u jepet...

Kontrolle intensive me dronë, radarë e kamera, policia çon në pranga 10 shoferë në 24 orët e fundit

Drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, shpejtësi që cenojnë sigurinë e jetës në rrugë, parakalime të gabuara dhe shkelje...

Makina e policisë përplas 55-vjeçarin me biçikletë në Tiranë, dërgohet në spital

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë, ku është përfshirë një mjet i policisë. Ngjarja sipas burimeve zyrtare ka ndodhur në rrugën “Myslym...

Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit rrit parashikimin për rimëkëmbjen ekonomike, Denaj: Rritja ekonomike 5.7%

Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit ka rritur parashikimin për rimëkëmbjen ekonomike të vendit. Lajmi u bë me dije nga Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj,...

Lajme të tjera

Web TV