40 të vdekur dhe 6 të zhdukur nga përmbytjet apokaliptike në Belgjikë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Numri i personave që humbën jetën në përmbytjet që ndodhën javën e kaluar në Belgjikë është rritur në 40. Qendra Kombëtare e Krizave njoftoi se bilanci i viktimave u rrit pasi pesë persona të tjerë fati i të cilëve nuk dihej më parë u zbulua të kenë vdekur.

Aktualisht, vetëm gjashtë persona rezultojnë të zhdukur, për të cilët ekipet e shpëtimit janë duke i vazhduar intensivisht aktivitetet e kërkimit dhe shpëtimit.

Përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut në Belgjikë javën e kaluar goditën qytetet si Liege, Vervier, Spa, Namur si dhe qytetet përreth.

Mijëra ndërtesa dhe ura në rajon u shkatërruan ose u bënë të papërdorshme. Puna e heqjes së mbeturinave po vazhdon në zonë. Policia njoftoi se numri i ekipeve në rajon është rritur kundër plaçkitjes dhe vjedhjes.

Po ashtu, punët e riparimit vazhdojnë në shumë fshatra dhe qytete ku ka ndërprerje të energjisë elektrike dhe ujit. Në disa vende, thuhet se mund të duhen javë ose madje muaj që infrastruktura të kthehet plotësisht në normalitet.

Pas paralajmërimeve për reshje të mëdha të shiut që priten këtë fundjavë, po punohet për forcimin dhe ngritjen në brigjet e lumenjve për të parandaluar që lumenjtë të mos vërshojnë sërish.


Të fundit

40 të vdekur dhe 6 të zhdukur nga përmbytjet apokaliptike në Belgjikë

Numri i personave që humbën jetën në përmbytjet që ndodhën javën e kaluar në Belgjikë është rritur në 40....

U qëllua me thikë pas shpine nga dy bashkatdhetarët, vdes 26-vjeçari shqiptar në Itali (Emri)

Një 26-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë në një spital të Romës, një ditë pasi u qëllua me thikë pas shpine nga dy bashkatdhetarë të...

Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, qitësja kineze fiton medaljen e parë të arit

Garuesja e Kinës, Yang Qian ka fituar medaljen e parë të artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Të shtunën në ditën e parë të...

Përplasen dy makina në Durrës, humb jetën një grua

Një aksident i rëndë me vdekjen e një personi ka ndodhur pak më parë në Hamallaj të Durrësit. Durrës/Informacion paraprak Më datë 24.07.2021, rreth orës 10:00,...

Tmerrohet adoleshentja, përplaset me një pulëbardhë në një park argëtues

Një adoleshente u frikësua jashtëzakonisht shumë kur u ndesh me një pulëbardhë në mes të 'fluturimit' të udhëtimit të rrufeshëm të quajtur 'Slingshot' në...

Lajme të tjera

Web TV