Covid në Shqipëri/ Rritet numri i të infektuarve, ja sa persona humbën jetën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

800 raste të reja, 2 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19. Ky ka qene bilanci i bere publik nga Ministria e Shendetesise.

NJOFTIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Muaji Gusht është muaj i hapur i vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç.
Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 5018 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 800 qytetarë, në këto bashki:
160 raste në Tiranë, 134 në Shkodër, 53 në Durrës, 44 në Vlorë, 39 në Lezhë, 38 në Fier, 36 në Berat, 33 në Kamëz, 30 në Sarandë, 29 në Kavajë, 25 në Lushnje, 24 në Elbasan, 18 në Vau i Dejës, 14 në Malësi e Madhe, 13 në Gramsh, nga 9 raste në Kukës, Krujë, Gjirokastër, 8 në Kurbin, nga 6 raste në Korçë, Pogradec, nga 5 raste ne Peqin, Mat, nga 4 raste në Mallakastër, Libohovë, Tepelenë, nga 3 raste në Kuçovë, Përmet, Himarë, Divjakë, Roskovec, Has, nga 2 raste në Mirditë, Vorë, Delvinë, Këlcyrë, Devoll, Dimal, Librazhd, Prrenjas, nga 1 rast në Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Maliq, Patos, Dibër, Rrogozhinë.
Aktualisht janë 6433 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 90 pacientë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë dy qytetarë: një qytetar 62 vjeç nga Lezha dhe një qytetar 72 vjeç nga Saranda. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 157 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 131,608 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Rama publikon pamje nga qyteti antik me nota moderne: Nadja mirë nga Shkodra, do të bëjmë me patjetër gjana t'bukra në Mandatin e Tretë

Statistika (24 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 800
Të shëruar në 24 orë 157
Të shtruar në spitale 90
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 5018

Testime totale 1,005,541
Raste pozitive 140,521
Raste të shëruara 131,608
Raste Aktive 6433
Humbje jete 2,480

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2441
Shkodër 1079
Vlorë 600
Fier 525
Durrës 415
Lezhë 320
Elbasan 304
Berat 241
Gjirokastër 195
Korçë 150
Kukës 93
Dibër 70


Të fundit

Covid në Shqipëri/ Rritet numri i të infektuarve, ja sa persona humbën jetën

800 raste të reja, 2 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19. Ky ka qene bilanci i...

“Lirojeni nga burgu”/ Ambasada ruse në Tiranë i përgjigjet ambasadës amerikane: Blogeri Navalny nuk është lider opozite

Kërkesa e SHBA-së për lirimin nga burgu të udhëheqësit të opozitës ruse Alexey Navalny, ka përplasur në distancë ambasadën rusë në Shqipëri dhe ambasadën...

Drejtori i CIA-s takohet me udhëheqësin më të lartë taleban në Kabul

Drejtori i CIA-s William J. Burns është takuar ballë për ballë me udhëheqësin më të lartë taleban në Kabul sipas dy zyrtarëve amerikanë. Administrata e...

Epoka e teknologjisë/ Ja si t’i mbrojmë fëmijët nga rreziqet në internet

Njerëzimi po përparon me shpejtësi të jashtëzakonshme. Nga viti në vit, qytetarët po njihen me zhvillime të vrullshme shkencore, të cilat në thelb e...

“Hap i rëndësishëm”/ Rama: Shqipëria radhitet në krah të SHBA për një qëllim madhor

Një hap të rëndësishëm e ka quajtur kryeministri Edi Rama memorandumin e mirëkuptimit mes Shqipërisë dhe SHBA në luftën e përbashkët kundër trafikimit të...

Lajme të tjera

Web TV