Studimi: Burrat që kanë gra kontrolluese jetojnë më gjatë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një studim i ri ka zbuluar se gratë që janë kontrolluese e bëjnë jetën e burrave më të shëndetshme. Studimet e mëparshme kanë treguar se partnerët mund të ndikojnë në shëndetin dhe jetëgjatësinë e njëri-tjetrit.

“Bright Side” tregon pse gratë janë përgjegjëse për shëndetine bashkëshortit të tyre.

Gratë e këqija mund të jenë të mira për burrat e tyre

Rezulton se kur burrat ndikohen nga gratë e tyre, kanë një rrezik më të ulët të vuajnë nga diabeti, sipas një studimi të udhëhequr nga një sociolog i Universitetit Shtetëror të Miçiganit. Edhe nëse kanë diabet, trajtimi i tij do të jetë më i suksesshëm për ta falë grave që kanë.

Hui Liu, studiuesi kryesor, tha se kjo ndodh për shkak të faktit se disa gra monitorojnë vazhdimisht shëndetin e burrave të tyre, veçanërisht nëse burrat janë me shëndet të dobët ose kanë sëmundje si diabeti që kërkojnë monitorim të shpeshtë. Sidoqoftë, burrat mund të ndihen të pakënaqur me gratë që u thonë se çfarë të bëjnë, gjë që mund ta konsiderojnë si “bezdisëse”.

Por gratë që kanë një martesë të lumtur janë më të shëndetshme

Një martesë e lumtur do të thotë një rrezik më i ulët për të qenë diabetik. Gratë mund të jenë më të ndjeshme se burrat ndaj cilësisë së një marrëdhënieje dhe kështu kanë më shumë gjasa të përjetojnë përmirësim të shëndetit nga një marrëdhënie e mirë, thonë studiuesit.

Kujdesi i tepërt bën më shumë dëm sesa mirë.

U vu re se kontrolli i tepërt mund të krijojë stres për bashkëshortët. Shumë studime kanë treguar se martesat e dështuara mund të jenë të këqija për trupin, zemrën dhe mendjen.


Të fundit

Studimi: Burrat që kanë gra kontrolluese jetojnë më gjatë

Një studim i ri ka zbuluar se gratë që janë kontrolluese e bëjnë jetën e burrave më të shëndetshme....

Finalja e Spanjë – Francë në Nations League, zbulohen formacionet zyrtare

Jemi disa minuta larg finales së madhe të Nations League mes Spanjës dhe Francës e cila do të zhvillohet në “San Siro” në orën...

“Prezantuesja më e preferuar në Shqipëri?”/ Ja kë zgjedh Arbana Osmani

Një natë më parë, Arbana Osmani ka bërë një bashkëbisedim me fansat e saj në Instagram “ask”. Një sërë pyetjesh iu bënë moderatores, mes...

Armë, eksploziv dhe anti-tank, arrestohen 5 persona të dyshuar për terrorizëm në Kosovë

Pesë persona janë arrestuar në Kosovë pasi dyshohet se po përgatisnin sulme terroriste. Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se pas një...

Sekuestrohet 500 kg kokainë në Dubai me vlerë 118 milionë euro, në pranga një person

Policia e Dubait ka sekuestruar një sasi prej 500 kg kokainë, më një vlerë rreth 118 milionë euro, nëse do të hidhej treg. Në...

Lajme të tjera

Web TV