“Lufta ime”, Gjermania pengu i Hitlerit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në dhjetor të vitit 1926, publikohet vëllimi i dytë i librit “Mein Kampf” – “Lufta ime” nga Adolf Hitler – manifest autobiografik në të cilin udhëheqësi nazist përshkruan ideologjinë e tij politike dhe planet e ardhshme për Gjermaninë. Vëllimi i parë kishte dalë më 1925.

Hitleri e filloi këtë libër duke ia diktuar zëvendësit të tij Rudolf Hess, ndërsa ishte i burgosur për “krim politik”, pas puçit të dështuar në Mynih në nëntor 1923. Titulli i librit që Hitleri kishte zgjedhur ishte: “4 vjet e gjysmë (Luftë) Kundër gënjeshtrës, budallallëkut dhe frikës”. Por botuesi i sugjeroi një titull shumë më të shkurtër; “Lufta ime”. Hitleri e shkroi librin kryesisht për ithtarët e nacional-socializmit (nazistët). Për shkak të përmbajtjes raciste, si dhe efektin historik të nazizmit gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Holokaustin, “Mein Kampf” shihet si libër shumë i diskutueshëm.

Kritika nuk ka ardhur vetëm nga kundërshtarët e nazizmit; diktatori fashist Italian, aleati nazist Benito Musolini thoshte se “Mein Kampf” ishte një libër tepër i mërzitshëm dhe plot klishe. Kryeministri britanik Winston Churchill ka shkruar se pas ardhjes së Hitlerit në pushtet, asnjë libër tjetër, përveç “Mein Kamfit”, meriton shqyrtim më intensiv. Ndërsa Kenneth Burke, teoricien letrar dhe filozof amerikan shkroi se retorika e librit “Mein Kampf” zbulon mesazhin themelor të qëllimeve agresive të Hitlerit.

Në kohën e vetëvrasjes, vendbanimi zyrtar i Hitlerit ishte në Mynih; si rrjedhojë, pasuria e tij, duke përfshirë të gjitha të drejtat e autorit të librit “Mein Kampf”, kaloi në pronësi të shtetit të Bavarisë. Sipas ligjit gjerman, teksit i librit Mein Kampf është planifikuar të bëhet zotërim publik (pa të drejta autori) më 1 janar 2016, 70 vjet pas vdekjes së autorit.

Lexo edhe :  Kurti: Kuptohet kur SHBA kërkon diçka për raportin tonë me Serbinë

Libri ka parë shumë botime në vende e gjuhë të ndryshme. “Mein Kampf” u botua për herë të parë në Shqipëri në vitin 2012 me një shënim se libri “Lufta ime” shërben si kujtesë se çfarë mund të sjellë

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV