Zbulohen viktimat e një cunami 3600-vjeçar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ekip arkeologësh në Turqi ka zbuluar eshtrat e dy viktimave të para të konfirmuara të cunamit të gjeneruar nga një prej shpërthimeve vullkanike më shkatërruese ndonjëherë, ai i vullkanit Thera, i vendosur në detin Egje ku sot ndodhet ishulli grek i Santorinit.

Skeletet e një të riu dhe një qeni të nxjerra nga deti datojnë 3600 vjet më parë. Është i njëjti moment historik me të cilin lidhet edhe shpërthimi më i keq në Thera. Një fatkeqësi natyrore që zhduku qytetin e lashtë minoan të Akrotirit, në Santorini, përtej vendbanimeve të tjera në ishujt e afërt dhe në brigjet e Kretës. Mendohet se ngjarja vullkanike frymëzoi mitin e Platonit për Atlantidën, ishullin legjendar që u fundos në një natë të vetme.

Mbetjet e hirit vullkanik të depozituara nga vullkani në shpërthimin që ndodhi rreth vitit 1600 para Krishtit, janë gjetur me bollëk në Santorini, por ajo e cunamit deri më tani kishte mbetur vetëm një hipotezë. Valët anormale tërheqin viktimat dhe mbeturinat drejt detit, larg nga bregu ku është më e vështirë t’i gjesh ato, prandaj nuk kishte asnjë provë të një cunami të prodhuar nga shpërthimi i Therës.

Ekipi i udhëhequr nga arkeologët nga Universiteti i Ankarasë zbuloi mbetjet në Çeşme-Bağlararası, një vend i epokës së bronzit në bregun perëndimor të Turqisë me pamje nga deti Egje. Këtu, gjatë cunamit, një mur mbajtës mbante trupat e një njeriu dhe një qeni, si dhe hirin, rrënojat dhe mbeturinat e tjera, duke i penguar ata të thitheshin nga furia e detit. Siç thuhet në artikullin e publikuar në PNAS, burri dhe qeni u gjetën në një pozicion pak të lakuar që të kujton ato të viktimave moderne të cunamit. Rreth skeletit nuk u vunë re shenja të varrimit.

Lexo edhe :  Perandoria romake/ Fillimi i luftës civile, Jul Cezari kalon Rubikonin

Datimi radiokarbon i materialit rreth viktimave e vendos cunamin “vrasësin” jo më herët se viti 1612 para Krishtit. Ekipi gjithashtu zbuloi se kishte disa cunami të shkaktuara nga vullkani Thera rreth asaj kohe, si dhe përpjekje të shumta shpëtimi. Në sitin arkeologjike u gjetën disa vrima në formë të çrregullt, ndoshta të krijuara në përpjekje për të nxjerrë gurë të mëdhenj nga balta ose për të gjetur të mbijetuarit menjëherë pas katastrofës.


Të fundit

Kush është moderatorja tjetër, mbretëresha e rrjeteve sociale në Shqipëri që rrëzoi nga froni Luana Vjollcën

Ndodhemi në një kohë ku suksesi  dhe fama  maten nga publiciteti dhe shikueshmëria në Instagram. Por kush është mbretëresha dhe...

Zbulohen viktimat e një cunami 3600-vjeçar

Një ekip arkeologësh në Turqi ka zbuluar eshtrat e dy viktimave të para të konfirmuara të cunamit të gjeneruar nga një prej shpërthimeve vullkanike...

Analiza e BIRN/ Trazirat në kampin e opozitës pritet të dominojnë vitin 2022 në Shqipëri

Pas fitores së tretë radhazi të paprecedentë, kryeministri Edi Rama shpreson që viti 2022 do të shohë fillimin e bisedimit të pranimit me Bashkimin...

Monika: Iliri dhe Donaldi po bëjnë lojë, janë shokë të ngushtë me njëri-tjetrin

Dy nga banorët më të komentuar të ‘Big brother Vip’ janë padyshim Iliri dhe Donaldi, pasi shihen si pretendentët kryesorë për të fituar çmimin...

Mori ftesë për të qenë në Big Brother, Rozana Radi zbulon pse refuzoi

Në shtëpinë e Big Brother janë bërë pjesë shumë emra të njohur dhe të dashur për publikun. Mirëpo, ka pasur edhe shumë refuzime nga artistë...

Lajme të tjera

Web TV