6 kuriozitete që nuk i dini për birrën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dihen shumë gjëra për birrën. Për shembull, nuk prodhohej vetëm në Egjiptin e lashtë, por edhe më herët, në kohët parahistorike. Ose, në mesjetë ishte pjesë e dietës në disa vende, veçanërisht në Evropën veriore, për shkak të përmbajtjes kalorike dhe vlerave ushqyese. Këtu janë gjashtë kuriozitete të tjera më pak të njohura për birrën, megjithatë, për të mos u ngatërruar me legjendat.

1 – Për popullin babilonas, birra nuk ishte një pije e thjeshtë, por një e drejtë e sanksionuar në Kodin e Hamurabit, një nga koleksionet më të vjetra të ligjeve të shkruara. Në fakt, u raportua se çdo qytetar kishte të drejtë për një racion ditor prej të paktën dy litrash, ndërsa prodhuesit e birrës që kapeshin “duke ujitur” birrën i nënshtroheshin dënimit me vdekje: ata ishin të dënuar të pinin deri në vdekje duke u mbytur.

2 – Birra dhe prodhuesit e birrës kanë një shenjt mbrojtës, Shën Arnold (ose Arnolfo) i Metz-it, peshkop i qytetit flamand të Soissons në shekullin e 11-të. Ai vuri re se pirësit e birrës ishin më rezistent ndaj epidemive të përhapura të kohës dhe shpëtoi shumë anëtarë të komunitetit duke i shtyrë ata të pinin birrë në vend të ujit, i cili në fakt ishte një vektor i rrezikshëm i kolerës. Një legjendë e lidhur me këtë shenjtor tregon se në funeralin e tij gotat e birrës u mbushën për mrekulli vetë.

3 – Birra e ka origjinën në Mesopotaminë e lashtë, por në shumë nga vendet aktuale të zonës (Arabia Saudite, Irani, Iraku dhe Kuvajti) tani është e ndaluar të konsumohet për arsye fetare, me dënime pak a shumë të ashpra. Ato variojnë nga një vit burg me shumë 360 kamxhik për ata që posedojnë alkool në Arabinë Saudite, deri në një gjobë prej 17,000 dinarë në Irak.

Lexo edhe :  ‘Harvest Moon’, imazhet nga superhëna e fundit e plotë e vitit

4 – Në vitin 2017, e ashtuquajtura birra Bowser u tregtua në faqen e internetit VAT19.com, e specializuar në dhuratat e çuditshme, një pije joalkoolike në ngjyrë qelibar me shije malti dhe elbi, e rezervuar për miqtë tanë besnikë me katër këmbë. Suksesi i birrës për qentë ishte i menjëhershëm, aq sa stoqet mbaruan brenda pak orësh dhe shpejt u shfaq një konkurrencë e ashpër.

5 – Birra “double malt” nuk është më e vlefshme se të tjerat. Ky përkufizim u prezantua nga një ligj italian i vitit 1962, i cili tregonte kështu birrat me një shkallë sakarometrike (sasia e sheqernave të pranishme në musht) më të madhe se 15. Megjithatë, vetëm arsyet e marketingut mund të shpjegojnë pse, me kalimin e kohës, ajo është bërë sinonim i cilësisë, pasi nuk ka të bëjë me përmbajtjen e alkoolit apo me procese të veçanta prodhimi.

6 – Birra më e shtrenjtë në botë është “një bjonde” e rrallë belge, Vieille Bon Secours, e prodhuar nga fabrika e birrës Caulier në vetëm katër shishe 12 litra. Tre u shitën për 780 dollarë secila në vitin 2009, ndërsa e fundit është ende në restorantin belg në Holborn, afër Londrës. Ata që e kanë provuar, megjithatë, nuk ishin entuziastë, duke përshkruar një aromë të çuditshme midis karamelit, kafesë, jamballit dhe anise.

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV