Lufta ekologjike në Ukrainë ngrin shkencën e Arktikut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pushtimi i Ukrainës dhe sanksionet ndaj Rusisë kanë ndërprerë shumë studime shkencore në Arktik, si ato për ndryshimet klimatike. Këtu janë pasojat.

Paqja është gjithashtu një parakusht i domosdoshëm për shumë bashkëpunime ndërkombëtare që nuk bëjnë zhurmë, por që janë thelbësore për mbrojtjen e planetit. Ne e kuptojmë atë kur dështon: një nga efektet dytësore dhe sigurisht më pak të rëndësishme të pushtimit të Ukrainës është në fakt humbja e aleancave themelore shkencore, të tilla si ato që janë ndërthurur në ujërat e Arktikut për dekada.

Rusia kontrollon 50% të brigjeve të Arktikut dhe shkencëtarët e saj janë të përfshirë në çdo fushë kërkimi që zhvillohet në këtë territor, e prekur më shumë se të gjithë të tjerët nga efektet e krizës klimatike: kur toka ngrohet, për shembull nga efekti serë, zonat polare marrin më shumë nxehtësi sesa gjerësitë më të ulëta, dhe Arktiku në veçanti duket se ngrohet me katër herë shpejtësinë e pjesës tjetër të planetit.

Siç shpjegon një artikull i botuar në Revistën Hakai, nuk ka asnjë projekt në Arktik që të mos shohë përfshirjen edhe të shkencëtarëve rusë. Megjithatë, si pasojë e sanksioneve të vendosura ndaj Moskës, janë ndërprerë edhe bashkëpunimet ndërkombëtare me akademikët që punojnë për institucionet qeveritare të këtij vendi. Këtu janë pasojat.

PRERJE NATE

Nuk kishte studiues rusë në Samitin e Vëzhgimit të Arktikut (këtë vit në Tromsø, Norvegji), një takim dyvjeçar ku ekspertët e Arktikut ndajnë të dhëna dhe gjetje mbi shkrirjen e akullit të detit dhe përshtatjen dhe strategjitë e zbutjes në përgjigje të ndryshimeve klimatike. Kjo është hera e parë që ndodh që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Lexo edhe :  Tymi i zi mbulon gjithçka, Ukraina nën sulmin e raketave ruse

Kërkimet e përbashkëta janë pezulluar në detin Chukchi, midis Alaskës dhe Siberisë. Në këtë pjesë të detit që lidh ngushticën e Beringut me Oqeanin Arktik, shkencëtarët rusë dhe amerikanë vëzhguan së bashku migrimin e arinjve polarë, fokave dhe balenave. Ekipe të tjera ndërkombëtare po analizonin lulëzimin e algave toksike të bëra më të shpeshta nga ndryshimet klimatike dhe efektet e tyre mbi kafshët detare dhe komunitetet bregdetare që ushqehen me to. Rezultatet duhej të përsëriteshin për të informuar popullsinë vendase për rreziqet që ato rrezikojnë, por ndërprerja e marrëdhënieve me Rusinë i ka bllokuar punimet.

DEKADA PUNË NË TYM

Dhe përsëri: në Gjirin e Alaskës, bashkëpunimi midis biologëve rusë, kanadezë dhe amerikanë që studiojnë habitatin e salmonit, i cili shtrihet në ujërat ruse dhe gjithashtu në Arktik, është bllokuar. Diku tjetër, sipas Institutit Polar të Wilson Center, një organizatë me bazë në Uashington e cila është e përkushtuar për të informuar qeveritë për arritjet dhe nevojat e shkencës në pole, projektet që studiojnë mikroplastikën në det, efektet e lëndëve djegëse fosile të përdorura nga anijet e kudondodhura në Arktiku pa akull dhe aspekte të tjera të ndryshimit të klimës.

Krahasuar me tragjedinë humanitare që po shpaloset në Ukrainë, të gjitha këto janë lajme dytësore. Por ata matin se si efektet e luftës shtrihen shumë përtej politikës dhe ekonomisë, dhe sa të gjata do të jenë pasojat e tyre.

Burimi: focus.it/ Përgatit për botim: L.Veizi


Të fundit

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është...

Tronditëse/ Fundoset anija me emigrantë në Itali, katër të zhdukur, mes tyre një foshnjë

Një anije e vogël plot me emigrantë u fundos mbrëmjen e djeshme në ishullin jugor të Italisë, Lapedusa. Për pasojë katër pasagjerë rezultojnë të zhdukur. Midis...

FIFA hap hetime ndaj Serbisë për ndeshjen me Zvicrën, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

FIFA ka hapur hetimet ndaj Serbisë pas ndeshjes me Zvicrën të premten mbrëma ku serbët u mposhtën me rezultatin 3 me 2. Sipas gazetës...

Samiti i Tiranës/ Vuçiç e konfirmon ardhjen në Shqipëri: Gjëra shumë të mira na presin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç po udhëton drejt Tiranës për të marrë pjesë në Samitin e nesërm BE-Ballkani Perëndimor. “Rrugës për në Tiranë do të...

Tymi i zi mbulon gjithçka, Ukraina nën sulmin e raketave ruse

Ukraina është aktualisht nën një sulm të vazhdueshëm me raketa të llojeve të ndryshme nga Rusia. Ashtu siç u paralajmërua më herët, një numër i...

Lajme të tjera

Web TV