Nord Stream/ Gazetari: Rusia pret tubacionet nënujore të Britanisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një prezantues i televizionit shtetëror rus ka kërcënuar se do të sabotohen kabllot dhe tubacionet kryesore britanike nënujore vetëm disa ditë pas shpërthimeve në Baltik kur u sulmuan tubacionet e gazit Nord Stream.

Tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 nga Rusia në Gjermani patën katër rrjedhje pas një serie shpërthimesh të dukshme pranë Danimarkës të hënën. Zyrtarët gjermanë besojnë se është përtej riparimit dhe mund të ndikojë në furnizimin me gaz për vitet në vijim.

Perëndimi dyshon se incidenti është rezultat i bombardimeve ruse dhe Evropa tani është në gatishmëri të lartë pas sulmit në infrastrukturën e saj kritike. Vladimir Kornilov, një zëdhënës i agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti, tha: “Nëse Rusia vendos të tregojë se për çfarë është e aftë, ajo do të zgjidhte të gjitha llojet e objekteve pranë Britanisë, duke përfshirë kabllot nënujore dhe të njëjtat tubacione, ato të gazit”.

Britania ka lidhje kyçe komunikimi dhe interneti me kontinentin dhe SHBA-në, si dhe lidhje me gazin dhe energjinë me Evropën. Kornilov u tall me nocionin se Rusia ka ndërprerë lidhjen e saj të gazit Nord Stream, e ndërtuar për të furnizuar Evropën, edhe pse aktualisht nuk është në përdorim mes sanksioneve të BE-së ndaj Putinit për luftën në Ukrainë.


Të fundit

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin e Ervis Martinajt, i cili...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Çmendi serbët në stadium/ Rrëfimi prekës i Xhakës: Babai vuajti 3 vjet e gjysmë në burgje

Granit Xhaka sot u shndërrua sërish në hero të shqiptarëve të Kosovës pasi bashkë me kombëtaren e Zvicrës ia doli ta mposhte dhe eliminonte...

Lajme të tjera

Web TV