Ekonomia

Lajm i mirë për Shqipërinë/ “ Nëse s’ka valë tjetër Covidi këtë vit, ekonomia do rritet me 4.5%”

Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Standard & Poor’s (S&P), në rishikimin më të fundit të saj (1 shkurt 2021), konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+”, si dhe me perspektivë “të qëndrueshme”. S&P parashikon që në vitin 2021 ekonomia do të...

Ofron shërbime falas/ Ministria e Financave dhe Ekonomisë krijion qendrën e asistencës së agro-biznesit

Në Lushnjë është krijuar një qendër e asistencës së agro-biznesit, për t’iu ardhur në ndihmë fermerëve shqiptarë të marrin shërbime në një sportel të vetëm, pa asnjë kosto. Kjo qendër-sportel do të ndihmojë në shpërndarjen e informacionit të dobishëm...

Investimet Turqi-Shqipëri, Denaj fton investitorët të rrisin prezencën e tyre në vendin tonë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj mori pjesë në Forumin e Investimeve Turqi-Shqipëri, të organizuar nga Unionet e Tregtisë të dy vendeve tona. Në fjalën e saj përshëndetëse ministrja vuri theksin në marrëdhëniet midis dy vende. “Marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë...

Euro afër nivelit më të lartë në dy vite e gjysmë/ Zbuloni çfarë ka ndodhur

Euro shënoi pak ndryshime, duke u këmbyer  në 1.2216 $, afër nivelit më të lartë të dy viteve e gjysmë, prej 1.2273 $, të arritur këtë muaj. Ndërsa presionet mbi dollarin u lehtësuan, pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga...

Investimet e reja të huaja direkte/ Kina tejkalon Shtetet e Bashkuara

Kina ka tejkaluar Shtetet e Bashkuara si destinacioni më i madh në botë për investime e reja të huaja direkte, sipas shifrave të publikuara nga Kombet e Bashkuara. Investimet e reja në Amerikë nga kompanitë e huaja ranë me gati...

Konsumi, investimet e shërbimet/ Ministria e Financave jep lajmin e mirë: Rimëkëmbja e ekonomisë me 5.5%

Një lajm i mirë vjen për ekonominë shqiptare. Këtë vit, sipas një raporti të Ministrisë së Financave, ajo pritet të rimëkëmbet me 5.5%, pas një rënie në vitin që lamë pas si pasojë e pandemisë me 4.4%.  Ndikim pozitiv...

Shtyhet afati për Garancinë Sovrane 2, përfitojnë bizneset e goditura nga pandemia

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur të shtyjë afatin për garancinë sovrane deri më 30 qershor të këtij viti, duke iu dhënë mundësi të përfitojnë të gjitha ato biznese, që u goditën nga pandemia e koronavirusit. Ishte Shoqata Shqiptare...

Fermerë aplikoni deri më 25 shkurt për të marrë naftën që deri dje e paguanit me taksa, tashmë falas

Nëse je një fermer, person fizik apo juridik i pajisur me NIPT fermeri aktiv dhe me pronësi toke mbi 0.4 HA, tashmë ke mundësi të bëhesh pjesë e skemës së mbështetjes me naftë nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit...

Shqipëria e 7-ta në Europë për rritjen e çmimeve në dhjetor

Inflacioni i dhjetorit të vitit të kaluar rezultoi 1.5 për qind sipas matjeve të bazuara në metodologjinë e Eurostat. Ky rezultat ishte 0.4 pikë përqindje më i lartë se matjet kombëtare për arsyen grupi i “frutave dhe perimeve” kanë...

Fiskalizimi, Denaj nga Fieri: Mbështesim biznesin në shërbime, luftojmë informalitetin dhe evazionin

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Fierit, me përfaqësues të enteve publike, u shpreh se, biznesi do të mbështetet në shërbime më avangardë, duke luftuar informalitetin dhe evazionin. “Për sa i...

Të fundit

Franca kufizon vaksinën antiCovid të AstraZeneca-s për moshën mbi 65 vjeç

Autoriteti shëndetësor francez ka thënë se vaksina antiCOVID e AstraZeneca duhet t'u jepet vetëm njerëzve të moshës nën 65...

Shkuan për të arrestuar shfrytëzues fëmijësh, vriten dy agjentë të FBI dhe plagosen tre të tjerë

Byroja Federale Hetimeve, FBI, ka konfirmuar se dy agjentë saj u vranë dhe tre të tjerë u plagosën mëngjesin e së martës ndërsa zbatonin...

Shuma marramendëse që marrin konkurrentët e “Për’puthen” për një “giveaway”

Opinionisti i “Për’puthen Prime”, Meridian Camaj, është një nga personat që gjithmonë ka folur troç në lidhje me këtë reality show. Ai ka folur...

Financial Times: Ballkani hedh sytë nga Rusia dhe Kina për vaksina!

Ndërsa mllefi ka përfshirë Bashkimin Europian për vonesat lidhur me procesin e vaksinimit kundër koronavirusit, Serbia ka ecur shpejt dhe ka arritur shkallën më...

“U ndava nga burri”/ Befason gazetarja Erjona Rusi: Prej 6 muajsh jam në lidhje me Florin (Video)

Erjona Rusi dhe Flori Gjini, dy moderatorët e emisionit Shqipëria LIVE në Top Channel, kanë ‘tronditur’ sot ndjekësit e tyre me një deklaratë ‘bombë’. Përmes...