Ekonomia

Euro sërish drejt “greminës”, prek nivelin më të ulët

Leku po vazhdon të fitojë terren në kursin e këmbimit me Euron edhe në ditët e para të muajit tetor. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye të mërkurën me 105.99 lekë, në rënie me...

Paundi në minimumin historik, edhe euro në krizë/ Kursi i këmbimit, 4 tetor 2023

Sot, më 4 tetor 2023, dollari amerikan blihet me 100.6 lekë dhe shitet me 101.6 lekë. Euro blihet me 105.7 lekë dhe shitet 106.4 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje me 108.6 lekë, ndërsa në shitje me 109.6 lekë. Paundi britanik blihet...

Pse tregu pasuron njerëz të padobishëm ose të dëmshëm?

Jacques Attali Pyetjet më të vështira janë zakonisht më të thjeshtat. Të ashtuquajturit ekspertë u shmangen atyre, për t'u ushqyer (fjalë për fjalë dhe figurativisht) me debate të paqarta, me tema të vogla, duke harruar të interesohen për gjërat thelbësore,...

Sfida e Universiteteve për Modernizimin e Programeve Master

Prof. Asoc.Dr. Orkida ILollari Në këto momente evoluimi global dhe zhvillimesh teknologjike, modernizimi i programeve si të ciklit të parë, ashtu edhe të dytë të studimeve, bëhet një detyrë  parësore për institucionet e arsimit të lartë. Ky ndryshim, është një...

Taksat më të çmendura në histori

Sot ankohemi për taksat që duhet të paguajmë? Ne mund të ngushëllojmë veten duke menduar se gjatë shekujve gjithçka është taksuar: mjekra, dritaret, beqaria dhe madje edhe të qenit vejushë. Nuk ka asgjë të sigurt në botë përveç vdekjes dhe...

Shqiptarët me paga të ulëta por orë të zgjatura pune

Sipas raportit të fundit të INSTAT-it, shqiptarët kanë pagat më të ulëta, por punojnë me orët më të zgjatura në Europë e rajon. Një i punësuar me pagë në Shqipëri mesatarisht punoi 43.7 orë në javë në vitin 2022, nga...

Tregu i pasurive të paluajtshme shënon rekord të ri, shitjet arrijnë në 630 milionë euro

Ndërsa ekonomia nuk arriti të rimëkëmbej as në tremujorin e dytë, duke u rritur me vetëm 3.23%, aktivitetet e pasurive të paluajtshme kanë qenë tërësisht në tendencë të kundër, duke shënuar rekorde të reja dhe zgjerim dy shifror, prej...

Çmimet e larta të ushqimeve frenojnë konsumin/ Qytetarët: S’na dalin të blejmë bukë

Shtrenjtimi i çmimeve te produkteve të shportës ushqimore po ulin konsumin e qytetarëve. “Për çmimet mos pyet, janë të papërballueshme, janë shumë të shtrenjta. Shmangim disa blerje. Mishi dhe produktet e tjera janë shumë të shtrenjta”, tha dje një qytetar...

Euro dhe paundi britanik në “krizë”/ Kursi i këmbimit, 3 tetor 2023

Sot, më 3 tetor 2023, dollari amerikan blihet me 100.2 lekë dhe shitet me 101.3 lekë. Euro blihet me 105.5 lekë dhe shitet 106.4 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje me 108.8 lekë, ndërsa në shitje me 109.9 lekë. Paundi britanik blihet...

Ngadalësohet besimi në ekonomi/ Ndikon negativisht ndërtimi, industria më optimiste

Ngadalësohet besimi në ekonomi. Banka e Shqipërisë ka publikuar vrojtimin i cili tregon se pavarësisht rënies me 2.4% niveli i treguesit të ndjesisë ekonomike vijon të qëndrojë ndjeshëm mbi mesataren historike me mbi 11 pikë. Rënia e besimit këtë muaj...

Të fundit

Victoria Beckham për tradhtinë e supozuar të David para 20 vitesh: U distancuam

Historia e tyre e dashurisë do të niste në vitin e largët 1998 gjatë një ndeshjeje futbolli për motive...

Prapaskenat/ Si Luis Enrique largoi Verrattin: “Je prototip i futbollistit që urrej”

Luis Enrique ka kryer një “revolucion” te PSG, duke larguar nga skuadra futbollistët që nuk dëshironte. Madje ndonjë prej tyre edhe e urrente. Emra si...

Papa Françesku: Masat ndaj ndryshimeve klimatike janë të pamjaftueshme

Reagimet ndaj ngrohjes globale janë të pamjaftueshme ndërsa bota po shembet, tha në një deklaratë ditën e sotme Papa Françesku. Ai paralajmëroi kundër opinioneve...

Bonucci dhe “tersi” tek Union Berlin, vetëm humbje për gjermanët që nga transferimi i tij

Efekti surprizë për Unionin e Berlinit duket se ka përfunduar dhe skuadra kryeqytetase është zhytur në një krizë rezultatesh, aq sa për të gjetur...

SHBA: Nuk parashikohet rritje e trupave amerikane në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk pritet ta rrisin praninë ushtarake në Kosovë pas ngjarjeve të 24 shtatorit. Këtë e ka konfirmuar koordinatori për...