Rajoni

Shifra e lartë/ Turqia bën llogaritë: Ja sa i dhurojmë Shqipërisë

-Rindërtimi/ Serbia “sfidon” shumë prej shteteve të BE, shuma që dhuroi për Shqipërinë Menjëherë pas tërmetit të 26 nëntorit, Turqia njoftoi se do të rindërtonte 500 banesa në Shqipëri. Por donacionet turke nuk do të ndalen me kaq. Në Konferencën...

Rindërtimi/ Serbia “sfidon” shumë prej shteteve të BE, shuma që dhuroi për Shqipërinë

-Sa dhuroi Greqia për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti? Serbia ka vendosur të dhurojë një shumë të konsiderueshme për Shqipërinë në raport me shumë prej shteteve të Bashkimit Evropian. Beogradi do të dhurojë 2 milionë euro për rindërtimin...

Shpërndahet Kuvendi në Maqedoninë e Veriut, ja kur mbahen zgjedhjet

Sot u shpërnda Kuvendi i Maqedonisë së Veriut duke i hapur rrugë zgjedhjeve të parlamentare që do të zhvillohen më 12 prill. Shpërndarja e Parlamentit u votua me 108 vota. Me këtë veprim, Maqedonia e Veriut zyrtarisht shkon në zgjedhje...

Marrëveshjet me Serbinë, Kurti: Kam rezerva, nuk kam qenë në negociata

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, tha për Radion Evropa e Lirë se ka rezerva sa i përket nënshkrimit të dy letrave të shprehjes së interesit, ndërmjet Kosovës dhe...

Pompeo, Vuçiçit: SHBA-të presin normalizim të marrëdhënieve me Kosovën

“SHBA-të presin normalizim të marrëdhënieve me Kosovën”. Kështu i bën të ditur Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, Presidentit serb Vuçiç, përmes një letre. “Shtetet e Bashkuara vlerësojnë shumë marrëdhëniet me Serbinë dhe kanë në vizion një Serbi demokratike, të...

Përfaqësuesi special për Ballkanin Perëndimor, Borell e prezanton të hënën

Josep Borell, përfaqësues i lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, pritet të prezantojë të hënën përfaqësuesin special për Ballkanin Perëndimor. Nuk dihet ende se çfarë roli do të ketë përfaqësuesi special, ashtu siç nuk dihet edhe emri i...

Greqi/ Pensionet, projektligji s’kualifikon ata që s’kanë qenë rezidentë

Athina zyrtare do të prezantojë një projektligj që skualifikon nga pensioni shtetëror personat që nuk kanë qenë rezident në Greqi për 40 vite. Lajmi publikohet nga gazeta 'Kathimerini'. Projektligji që do të prezantohet nga ministria e Punës do të prekë...

Zgjidhja e konfliktit të kufirit gjermano-danez, model për Ballkanin?

100 vjet u mbushën këto ditë nga vendosja e kufirit gjermano-danez, që shihet si model për zgjidhjen e konflikteve të kufijve e pakicave që jetojnë aty. Pse pati sukses ky model dhe a mund të vlejë ai edhe për...

Mësohet se kur do të takohen për herë të parë Kurti dhe Vuçiç

Takimi i parë midis Albin Kurtit dhe Aleksandar Vuçiç pritet të zhvillohet në muajin mars. Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për takimet midis Kosovës dhe Serbisë muajin e ardhshëm në Bruksel, si dhe për përgatitjet e samitit...

I dërguari i Trump/ Palmer: Rusia do përçarje, konflikte dhe kaos në Ballkan

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, thekson se Rusia dëshiron që ky rajon të jetë “i përçarë, kundër vetes dhe me një element kaosi në të”. Në një intervistë për Radion Evropa e...

Të fundit

Radha në Kakavijë, Lleshaj: Kemi kërkuar nga pala greke të përshpejtojë procedurat

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me situatën në pikat kufitare me Greqinë ku radha në...

Bayern mendon se është perfekte, Barça beson te Messi

Nëse futbolli do ishte matrica ose bota e lumtur e "Huxley", Bayern nuk do të kishte rival në këtë Ligë të Kampionëve. Asnjë skuadër...

Hakmarrje mes dy familjeve/ Nëna denoncon zhdukjen e djalit: Asnjë gjurmë prej 10 ditësh

Zhduket pa lënë gjurmë një 21-vjeçar nga Burreli. Alarmin e ka dhënë nëna e tij, e cila thotë që prej 10 ditësh nuk kanë...

E rëndë/ Një djalë i ri gjendet i varur në banesë

Një djalë i ri i ka dhënë fund jetës tragjikisht gjatë ditës së sotme, në banesën e tij. Ngjarja e rëndë është shënuar në Durrës,...

Radha kilometrike dhe kaosi në Kakavijë, reagon ashpër Presidenti Meta

Pas situatës kaotike, vuajtjes në mes të vapës dhe radhës kilometrike me të cilën përballen prej gati 48 orësh shqiptaret që duan te kthehen...